غارهای خربس

هرمزگان
قشم

غارهای خربس، در روستای خربس(خوربیز،خربز) که الان فاقد سکنه و بیشتر به مخروبه ای شبیه است ،قرار دارد و از جاذبه های  گردشگری بسیار زیبای شهر قشم است که قسمتی از فرهنگ و تاریخ و پیشینیه این جزیره را به بازدیدکنندگان یاد آور مینماید.نظیر این ساخت را در استان های آذربايجان ، کردستان ، لرستان و شهر بوشهر ، اهواز میتوانیم داشته باشیم.

در اطراف شهر قشم و در فاصله ی 10 کیلومتری،در دل ارتفاعات روستای خربس ،غارهایی با دهانه های منظم و استوانه ای دیده میشود که قطعا مصنوع دست بشر به نظر میرسد. این حفره های زیبا ،نقل قول های زیادی را در پیدایش خود شنیده ولی واقعیت را ممکن است خود نیز در نقل قول ها گم کرده باشد. ولی تاریخ دانان وجود سکنه را تا تاریخ ساسانیان و رونق تجارت را همچنین اثبات نموده اند . سالن ها و اتاقک‌هاى متعدد به اندازه های محقر و  5/5 ×4 متر و دریچه ها وسوراخ‌هاى گوناگونى که رو به شمال و جنوب دارند نشانگر سکونت  مردم از دوران‌هاى بسیار قبل در اين  غار ها و جزيره  است. از طرفی شکل و ساختار این غار ها این ایده را تقویت میکند که شاید عبادتگاه مادها و محلی برای ستودن خدایان بوده است.

عده دیگر این غارهای دست ساز تودرتو و مرتبط به هم را محل سکونت و پناه ماندن از دست غارتگران و دشمنان خود دانسته اند و بر این عقیده اند که عمق غارها نیز بنابر ازدیاد جمعیت در دل این تپه ها بیشتر و بیشتر شده تا به شکل کنونی در آمده است. همچنین گروهی را نظر بر این است این غارها محل نگهداری استخوان مردگان این روستا در دین زرتشت و آن زمان بوده است. به هر حال اکنون جولانگاه و پناهگاهی برای خفاش های دم موشی میباشد و مورد  بازدیدکنندگان زیادی است که به عنوان توریسم و ماجراجو وارد این جزیره میشوند.

موقعیت

ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.