عمارت کلاه فرنگی

فارس
آباده

از دیگر آثار زیبا و دیدنی در مرکز شهر آباده عمارت کلاه فرنگی است. اصل بنا مربوط به دوره قاجارمی باشد. ساختمان دارای نقشه تقریبا دایره ای بوده که در میان باغچه ای کوچک واقع شده است. این عمارت یک طبقه بوده و برروی سکویی به ارتفاع 80 سانتی متر قرار دارد.
کلاه فرنگی سورمق که قدمت آن به دوره قاجاریه بر می‌گردد. در شهر سورمق از توابع شهرستان آباده در استان فارس واقع شده است. این عمارت در بیست و چهار کیلومتری جنوب شهر آباده قرار دارد که بنایی بسیار زیبا از آثار دوره قاجاریه درباغچه‌ای در نزدیکی یکی از میادین مرکزی شهر سورمق می‌باشد.کلاه فرنگی سورمق، عمارتی است با نقشه دایره‌ای شکل و وسعتی درحدود بیست متـر مربع دارای چهار درب ورودی و پنجره‌های بلند.در محوطه پیرامون عمارت کلاه فرنگی، جهت چایخانه، و محلی است برای پذیرائی و تفریح شهروندان و مسافران آلاچیق‌هایی تعبیه شده است. این عمارت یک طبقه بوده و روی سکویی به ارتفاع هشتاد سانتی متر قرار دارد. کلاه فرنگی سورمق در سال هزار و سیصد و هشتاد و دو توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره نه هزار و هشتصد و ده در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

موقعیت

ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.