منطقه حفاظت شده بهرام گور

فارس
نی ریز

منطقه حفاظت شده بهرام گور در موقعیت جغرافیایی N2921 E5451 در استان فارس واقع است. منطقه حفاظت شده بهرام گوردر شرق استان فارس و شمال شرقی شهرستان نی ریز قرار دارد. وسعت این منطقه 40 هزار و 800 هکتار و ارتفاع بلندترین نقطه آن دو هزار و 787 متر بوده و دارای آب و هوای گرم و خشک و بارندگی حدود 200 میلی متر است. این محدوده از سال 1351 با عنوان منطقه حفاظت شده "بهرام گور" تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست فارس قرار گرفته است. منطقه حفاظت شده بهرام گور تنها منطقه ای در کشور بوده که جمعیت قابل ملاحظه و پویایی از گورخر ایرانی را در خود جای داده است.

حضور دیگر گونه های ارزشمند نظیر کاراکال، زاغ بور، هوبره، جبیر و... ارزش اکولوژیکی این زیستگاه پهناور را دو چندان می کند و تماشای حیات وحش به خصوص گونه های در معرض تهدیدی نظر گورخر ایرانی، هوبره و زاغ بور در این منطقه به سادگی امکان پذیر است. در گذشته یوزپلنگ هم در این منطقه وجود داشته اما در حال حاضر این گونه در منطقه از بین رفته است. منطقه بهرام گور با توجه به اینکه هم منطقه کویری هم دشتی و هم کوهستانی از اهمیت زیادی برخوردار است علاوه بر این در این منطقه زاغ بور که از گونه های اندمیک است نیز وجود دارد.
ويژگي ها و سيماي عمومي منطقه حيات وحش منطقه منطقه حفاظت شده بهرام گور تنها منطقه اي است در كشور كه جمعيت قابل ملاحظه و پويايي از گور خر ايراني را در خود جاي داده است. حضور ديگر گونه هاي ارزشمندي نظير يوزپلنگ آسيايي، كاراكال ، زاغ بور، هوبره و ارزش اكولوژيكي اين زيستگاه پهناور را دوچندان مي كند. كل و بز، قوچ و ميش، گراز، روباه، گرگ، كفتار،گربه جنگلي و جبير در كنار كبك ، تيهو، باقرقره و انواع پرندگان شكاري از ديگر مهره داران اين منطقه به شمار مي روند. پوشش گياهي منطقه مراتع موجود درمنطقه حفاظت شده بهرام گور از زمان هاي قديم مورد چراي سنگين قرارگرفته كه باادامه اين وضع پوشش گياهي منطقه وخيم ترومنجربه نابودي كامل رويشگاه وفرسايش شديد خاك خواهد شد قسمت اعظم منطقه حفاظت شده بهرام گور بصورت مرتفع بود وحدود 22000 هكتارآن راپوشش گياهي چوبي تشكيل مي دهد باتوجه تغييرات اقليمي وتوپوگرافي ( شيب ، ارتفاع ، جهت ) ونوع خاك درمنطقه تيپ هاي متنوع گياهي درمنطقه روئيده اند كه شامل
1) تيپ جنگلي : كه داراي دواشكوب مي باشد كه اشكوب بالايي رابنه واشكوب زيرين رابادام ، كيكم تنكرس تشكيل ميدهد2) تيپ درمنه3) تيپ درمنه – گون4) تيپ درمنه – قيج5) تيپ گون – پيچك – درمنه6) تيپ گون – پرند – درمنه7) تيپ ابنوس – درمنه – گون8) تيپ تاغ- درمنه – شور9) تيپ جاشير – گون – كلاه ميرحسن10) تيپ شور- درمنه11) تيپ نمكزار كه فاقد پوشش گياهي بوده وبه صورت دق ( نمكزار) مي باشد كه حدود 2/1 12) درصد كل منطقه رادربرمي گيرد.

موقعیت

ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.