سر در عالی قاپو

قزوین
قزوین

به سراغ یکی از جاذبه‌های گردشگری و تاریخی قزوین می‌رویم که سنگ بنای آن به دوران شاه‌طهماسب برمی‌گردد. این بنا در دوران شاه‌عباس اول دچار تغییراتی شد. سر در رفیع این بنا 17 متر ارتفاع دارد. کتیبه‌ای با کاشی معرق به خط ثلث از علی‌رضا عباسی-خوشنویس معروف عهد صفوی روی سر در جلوه گری می‌کند. بر بلندای این کتیبه، پنجره مشبک بزرگی از کاشی قرار دارد. این بنا ورودی اصلی به دولت‌خانه دوران صفویه بوده است. در طول دوران پهلوی از این بنا به‌عنوان نظمیه و سپس شهربانی استفاده می‌کردند.

خوشبختانه سر در عالی‌قاپو در سال‌های اخیر مورد مرمت قرارگرفته و بخش‌های آسیب‌دیده کف فرش هشتی، رنگ‌برداری و رنگ‌آمیزی درب‌های وردی، مرمت آجرهای فرسوده و شکسته، بندکشی توخالی هشتی و تهیه و نصب درب‌های چوبی بخش درونی بخشی از مرمت‌هایی بوده که در دستور کار میراث فرهنگی قرار داشته است.

قزوین با پیشینه تاریخی 9 هزارساله یکی از کهن‌ترین شهرهای ایران بوده است، به همین خاطر دارای 1000 اثر تاریخی است و همین امر باعث شده ازلحاظ گردشگری موردتوجه قرار گیرد. گردشگرانی که برای دیدن جاذبه‌های قزوین به این شهر سفر می‌کنند برای رفاه حال بیشتر رزرو هتل قزوین خود را انجام دهند و با خیالی راحت به این شهر سفر کنند.

موقعیت

ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.