مسجد جامع اصفهان

اصفهان
اصفهان

 یکی از قدیمی ترین بناهای تاریخی شهر اصفهان را باید "مسجدجمعه "یا  "مسجد جامع" این شهر محسوب کرد. سیما و اسکلت کلی و فعلی  این مسجد عمدتا" مربوط به معماری دوره سلجوقی است اما تعمیرات و الحاقات آن به دوره های بعداز آن به خصوص عصر صفویه بر میگردد. آگرچه در کاوش های باستان شناسی آثاری متعلق به دوران آل بویه و قرن سوم هجری قمری یافت گشته است لیکن در همین کاوش ها آثار قبل از اسلام نیز کشف و ضبط شده  که جایگاه مسجد را به عقب برمیگرداند. ساختار مسجد جامع اصفهان به گونه ای است که دارای چندین ورودی در اطراف خود میباشد و هر یک فضای مسجد را به بخش هایی از قسمتهای پیرامون آن مربوط می کندو بیانگر ارتباط گسترده ی مسجد با بافت قدیم شهر در آن زمان بوده است. مساجد جامع در ایران چند ایوانی است(بیشتر دو یا چهار) و مسجد جامع اصفهان نیز با نقشه چهار ایوانی بنا شده و شهرت آن به خاطر ابداعات هنری و معماری چندین قرن دوره ی اسلامی است که به صورت یک مجموعه گرد آمده و در دنیا شهرت خاص خود را دارد. از اسناد تاریخی میتوان دریافت که این مسجد جامع در طول زمان به علل  گوناگون از قبیل آتش سوزی و جنگ های متعدد و نا آرامی های دوران های مختلف، آسیب های فراوان دیده و مجدد بازسازی و مرمت شده است. چهار ایوان مسجد نشان دهنده ی شیوه خاص مسجد سازی ایرانیان است و در بیشتر مساجد نیز رواج داشته است.  ایوان هایی به نام  صفه ی صاحب در جنوب، صفه ی درویش در شمال، صفه ی استاد در مغرب و صفه ی شاگرد در مشرق که با تزئینات مقرنس کاری و کاربندی یکی از فنون بسیار جالب معماری ایرانی را نشان میدهد. به طورکلی نمای داخلی صحن مسجد و کاشیکاری های آن مربوط به قرن نهم هجری است که احتمالاً مناره ها نیز مربوط به همین زمان می باشند و بنای کنونی مسجد جامع شامل بخشهای زیر : 1- شبستان مسجد که بر ستون های گرد استوار و با گچبری های بسیار زیبا مزین شده و مربوط به عصر دیلمیان است22-  گنبد و چهل ستون اطراف آن که در قسمت ایوان جنوبی مسجد واقع شده و در قرن پنجم هجری قمری ساخته شده در زمان سلطنت ملکشاه سلجوقی و وزارت خواجه نظام الملک ساخته شده و از نمونه های بی نظیر عمارات دوره ی سلجوقی است. ایوانی که در جلوی این گنبد آجری واقع شده در اوائل قرن ششم هجری بنا گردیده و سقف آن از مقرنس های درشت ترکیب شده است. 3- ایوان صفه ی صاحب که در دوره ی سلجوقیان ساخته شده و تزئینات آن مربوط به دوره ی قراقویونلو و صفوی است. کتیبه های هنری این قسمت از دوره های مختلف از جمله صفویان میباشد. 44-  ایوان غربی مسجد معروف به صفه ی استاد که در عصر سلجوقیان بنا شده و در دوره صفویان با کاشیکاری تزئین شده است. در این صفه علاوه بر خطوط ثلث و نستعلیق که در زمان سلطنت شاه سلطان حسین کتابت شده عباراتی نیز به خط بنائی بسیار زیبا و با امضاء محمد امین اصفهانی تحریر شده است.  5- زیباترین منبر منبت کاری کشور که در این مسجد قرار دارد و سال ساخت آن معلوم نیست. 6- شبستان زمستانی بیت الشتاء که به موجب کتیبه سر در آن در زمان تیموریان به دستور عماد بن المظفر ورزنه ای ساخته شده است. به همین علت به شبستان عماد نیز معروف است این شبستان با شکوه دارای ستون های قطور کوتاه و اتاقهای خیمه ای شکل است.7- شبستان جنوب شرقی مسجد جامع که قبلاً کتابخانه ی عظیم و مشهور خواجه نظام الملک بوده و متاسفانه در بمباران شهر اصفهان تخریب گردیده که دوباره به سبک  اول آن بازسازی شده است.

به هرحال این بنای عظیم و با شکوه همانند نقش جهان اصفهان به خاطر جای دادن نمونه های گوناگون هنر و معماری ادوار مختلف اسلامی در خود دارای اهمیت بسیار زیادی بوده و از شهرت جهانی برخوردار است. 

 

موقعیت

ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.