پل شهرستان

اصفهان
اصفهان

«پل شهرستان»يکي از قديمي­ترين پل­هاي روی رود زاينده رود، در شهر اصفهان است. پل شهرستان جزو بناهاي تاريخي و مشهور اصفهان است، که در ۳ کيلومتري شرق میدان بزرگمهر اصفهان و در حاشیه نمایشگاه بین المللیشهراصفهان  قرار دارد. بعضي از مورخان و باستان شناسان ساخت پل شهرستان را به زمان هخامنشي و ساساني نسبت داده اند، ولي بر ساختمان­هاي روي پل شهرستان ،نمونه معماري اسلامي ـ ديلمي و سلجوقي دیده می شود. پل شهرستان از نظر معماري ، قدمت و زمان ساخت، در بین مجموعه پل­هاي قديمي، فقط  با پل هاي دزفول و شوشتر ، برابري مي کند. در زمان­هاي قديم پل شهرستان به نام «گي» و بعد از اسلام به «جي» و   «سارويه» شهرت داشت و نظر به نزديکي به قريه «شهرستان» به اين نام نيز شهرت يافت  . گاه اين پل را «جسر حسين» نيز مي ناميدند که به علت وجود مقبره آجري کوچکي به نام «شاهزاده حسين» در نزديکي آن است.  

پل شهرستان در دوره «ديالمه» و «سلاجقه» تنها پل مهم زاينده رود در داخل اصفهان و پل ارتباط جنوب و شمال شهر بود و دروازه جنوبي شهر اصفهان را شامل مي شد.
پايه هاي پل شهرستان، بر روي سنگ هاي طبيعي کف رودخانه استوار گرديده است و مصالح پايه ها و بدنه از سنگ و ساروج بوده و در تاق­ها آجر به کار رفته است. شاه نشين شمالي پل به نظر مي­رسد که محلي براي دريافت عوارض از کارواناني بوده که از روي پل براي رفتن به شهر شيراز عبور مي­کردند و حتي مي توانسته جايگاهي براي اسکان بزرگان در هنگام جشن آب پاشان بوده باشد. امتياز خاص پل شهرستان در ساختار آن است که سرستون‌هاي به طرف رودخانه، داراي سوراخ هايي است که هنگام طغيان آب به اين ستون ها فشار وارد نشود و از اين سوراخ ها آب خارج شود. طول اين پل ۱۰۵ متر و عرض آن ۵ متر و داراي ۱۲ دهنه بزرگ هلالي شکل (دهانه هاي فوقاني و تحتاني) مي‌باشد.

موقعیت

ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.