منار جنبان

اصفهان
اصفهان

 شهر اصفهان، به مناره ها و گنبدهاي فيروزه‌اي آن، شهره است. چه بسيار مناره هايي که در طي دوره هاي مختلف تاريخي در گوشه و کنار شهر اصفهان قد بر افراشته اند و بار ديگر عظمت هنر در شهر اصفهان را به صورتي ديگر به رخ کشيده‌انداما منار جنبان در خیابان آتشگاه و جنب اثر تاریخی آتشگاه از جمله  بنا هایی است که منحصر به فرد بوده و از يادگارهاي دوران ايلخانان (اواخر سلطنت اولجايتو) است. شهرت منار جنبان در بين عامه مردم به علت حرکت مناره‌هايش مي باشد، در حاليکه لرزش مناره‌ها در بسياري ديگر از بناهاي اصفهان نيز اتفاق مي افتد، مثل مناره‌هاي مسجد امام (نقش جهان)واقع در ميدان نقش جهان که بر اثر وزش شديد باد به حرکت درمي آيند، اما حرکت آنها چندان محسوس نمي باشد  .

 حرکت مناره ها از ديدگاه استادان فن عجيب نيست و در بيشتر مناره ها چنين است، اما چون مهندسی منار جنبان به گونه ای است که سبک تر و باريک تر درست شده اند، حرکت آن ها محسوس تر است و کل ساختمان ایوان را نیز به لرزه در می آورد. در ضمن کلاف هاي چوبي که در قسمت هاي بالا و پايين هر يک از دو  مناره به کار رفته عامل مؤثري در تسهيل حرکت مناره ها است. البته دليل علمي آن وجود پديده فيزيکي تشديد يا پديده دوبلر است که به زبان ساده به معناي آن است که چون سبک معماري هر دو مناره يکي است تکان خوردن يکي، بر روي ديگري اثر مي گذارد.

موقعیت

ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.