کلیسای بیت اللحم

اصفهان
اصفهان

در شهر اصفهان و از جمله کليساهاي زيباي محله ی جلفای اصفهان «کليساي بيت اللحم» است که در نزديکي کليساي مريم و یا کلیسای وانک قرار دارد و در ميان دوازده کليساي کنوني داراي بلندترين گنبد است. نماد خاص اين گنبد به راحتي از دور نمايان مي باشد. کليسای بیت الحم در دوره سلطنت شاه عباس کبير صفوي توسط بازرگاني مسيحي به نام «خواجه پطرس» ساخته شده و تاريخ ساخت آن ۱۰۳۶   ق (۱۶۲۷ م) است

 

قطر پي و ديوار بناي کليساي بيت اللحم زياد بوده و گاهي در بعضي جاها به چند متر مي رسد. معماري اين کليسا داراي تزئيناتي از طلاکاري و نقوشي از زندگاني حضرت مسيح عليه السلام است. ورودي شمال غرب کليسا منتهي به حياط شده و در مجاورت آن دو تالار تدفين و هفتاد سنگ قبر يادبود از پيشوايان ارامنه و شخصيت هاي برجسته قرار دارد و در جنوب حياط نيز دري فرعي بوده و در مجاورت آن اتاق هاي خدماتي قرار دارد و عمارت اصلي کليسا در جانب شمال شرق است  .

کليساي بيت اللحم داراي دو انجيل خطي قديمي بر پوست نوشته شده است که يکي بزرگ و تاريخ ۶۲۵ ارمني برابر با ۱۱۶۷ م را دارد و ديگري کوچک بوده و در سال ۶۳۵ ارمني مطابق با ۱۱۸۷ م تحرير شده است.

موقعیت

ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.