کبوتر خانه ها
اصفهان
اصفهان

در گوشه و کنار استان وشهر اصفهان ساختمان هایی غیر مسکونی و با نمای اغلب گرد و ساختاری غیر معمول به چشم میخورد که از معماری خاص برخوردار بوده با ارتفاعی حدود 20 متر و محیطی در حدود 100متر(برج علیخانی ورزنه)قد برافراشته اند. کبوترخانه ها بیشتر نمادی هستند که کشاورزی و کشت و کار و مناطق روستایی را تجسم میکنند و زیاد هم دور از واقع هم نیست.
همانگونه که از شواهد و قرائن بر می آید کبوتر خانه ها  ساختمانهای چند منظوره و درآمد زا برای کسانی بوده که ساخته اند .
اول آنکه برای نگهبانی محصولات کشاورزی اطراف زمینهای کشاورزی شهر اصفهان استفاده میشده چراکه کشاورزان پس از برداشت محصول برای خشک شدن و آماده کردن، آنها را مدتی در زمین ، رها میکردند.
دومین کاربرد کبوترخانه ها، همانگونه از اسمش پیداست،پرورش و رشد کبوتر در لانه های زیبایی بود که در ساختار داخلی آن با معماری خاصی درست شده بود. این پرندگان در امنیت  کامل از دسترسی آدمیزاد و آسیب حیوانات دیگر آنجا به تخمگذاری و به تکثیر نسل خود  می پرداختند.
سومین کارایی کبوترخانه ها، استفاده از فضولات این پرندگان برای تقویت زمین کشاورزی بود که برای تقویت زمین کشاورزی و پربار بودن محصول بسیار مثمر ثمر بود. این کبوتر خانه ها بیشتر در منطقه شرق شهر اصفهان  وبیشتر اطراف شهر  ورزنه بسیار به چشم میخورد تا جایی که فقط در یک منطقه حدود 12 بنا از این ساختار وجود دارد و نشان از اهمیت این مناطق در قدیم از نظر تولید  محصولات کشاورزی بوده است

 

موقعیت

ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.