پل جوئی(چوبی)

اصفهان
اصفهان

در شهر اصفهان و انتهاي خيابان کمال اسماعيل،( محلی که اکنون در دو طرف رودخانه پارکهاي بزرگ و زیبا احداث گرديده) پل باريک و کم عرضي به نام «پل جويي» قرار گرفته است. اين پل، بين پل خواجو در شرق و سي وسه پل در غرب واقع شده است. اين بنا زماني در غرب کاخهاي «هفت دست» و « آيينه خانه» قرار گرفته بود. 

دليل نامگذاري «پل جويي» از آن جهت است که جوي آبي به درازاي پل يعني ۱۴۷ متر و پهناي کمتر از يک متر از روي ناحيه سنگ تراش وسط پل عبور مي کرد. در واقع اين جوي، آب را به باغهاي شمالي زاینده رود مي رسانيد. متاسفانه اين جوي آب امروزه به شکل قدیم وجود ندارد.
با جمع شدن آب در بخش غربي پل جویی ، آب رودخانه به صورت درياچهاي در مي‌آيد. به اين دليل به اين پل، «پل درياچه» نيز مي‌گفتند. البته گاه به غلط در زبان عاميانه مردم اصفهان، آن را «پل چوبي» نيز مي نامند در حالي که در ساختمان اين پل اصلا از چوب استفاده نشده است و اين نام در واقع تلفظ غلط و يا شايد ساده تر کلمه عاميانه «چوبي» است.

از لحاظ معماري، پل جویی اصفهان  ۲۱ دهانه با طاقهاي جناغي و دو اتاقک کوچک در بخش مياني و آب برهاي مثلثي دارد. در بخش مياني  پل جویی  در گذشته، برجي شش ضلعي قرار گرفته بود که از هر طرف آن، چشمه اي روان مي گرديد.  پل جویی با وجود طول زياد و پهناي اندک بسيار محکم و از شر بلاياي طبیعی به دور مانده است. ساختار پل جویی سنگ تراش بوده و در پايه هاي آن از ملات ساروج استفاده شده و در تمامي بدنه و طاقها، آجر با ملات گچ به کار رفته است. 

موقعیت

ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.