آتشگاه اصفهان

اصفهان
اصفهان

آتشگاهها بیشتر محل عبادت و نیایش زرتشتیان و محل نگهداری آتش مقدس بوده، اگرچه هم اکنون نیز تعدادی از این معابد در کشور و به خصوص در شهر یزد دایر و محل گردهمایی سالانه آنها به شمار میرود ولی در بیشتر مناطق کشور و به خاطر گرایش اهالی به دین اسلام و تقلیل  پیروان این آیین یا از بین رفته و یا تغییر کاربری داده است.  . آتشگاه اصفهان نیز  یکی از قديمي ترين آثار این شهر مربوط به دوران قبل از ساسانیان است که در قسمت غربی شهر اصفهان  و کیلومتر ۸  جاده نجف اباد،  نزدیکی منار جنبان در حاشیه  رودخانه زاینده رود و روی تپه  به گونه ای  واقع شده است که از هر طرف قابل رویت است. بیشتر تاریخ نویسان  چون ابن خرداد ،حمداله مستوفی و ابن حوقل نیز از این عمارت و مشخصا به نام آتشکده  نام برده اند. 
از ویژگیهای این بنا نیز میتوان به ساختار آن اشاره کرد که بیشتر از خشت و گل بوده و برای استحکام نیز از نی های حاشیه زاینده رود در بین خشت ها  استفاده شده است.
همچنین این مجموعه دارای اتاقک ها و ساختمانهایی در چهار سوی  تپه بوده که تا زیرِ اتاقکِ آتشگاه ادامه می‌یافته‌اند و با پله هایی  این مکان  ها به هم راه  داشته و البته اکنون تنها سازه‌های بخشِ شمالی و بخشی از قسمتِ شرقی سالم مانده‌ و بقیه از بین رفته اند .قسمتی از بازسازیِ این بنا به دوره‌ی پهلوی برمیگردد که بر رویِ برخی از خشت‌ها  تاریخ این بازسازی در سال 1352 شمسی  به چشم میخورد. در سالهای اخیر این محل به عنوان یکی از جاذبه های  گردشگری  معرفی و با امکانات تفریحی و پذیرایی و سرگرمی های مختلف و پارک در حاشیه آتشگاه به علاقمندان خدمات سیاحتی میدهند.

موقعیت

ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.