طاق بستان

كرمانشاه
کرمانشاه

طاق بستان از جاذبه های تاریخی و گردشگری استان کرمانشاه و منطقه ای تاریخی در دامنه ی کوه بستان و در کنار چشمه ای در شمال شرق کرمانشاه است. آثاري که در این محدوده وجود دارد از دوره ساساني و شامل سنگ نگاره اردشير دوم  و دو ايوان سنگي بنام هاي ايوان كوچك و بزرگ است. 

تاریخ نویسان ضمن توصيف سنگ نگاره هاي طاق بستان، از اين محوطه با نام هاي مختلفی چون "شبديز" و "ياقوت" ،"قصرشيرين" ، "طاق وسطام"، "طاق بهستون"،"طاق بيستون" و "تخت بستان" ياد كرده اند، اهالي منطقه نيز محوطه را به نام "طاق وسان" و "طاق بسان" مي شناسند،که"سان" در لفظ محلي، مفهوم سنگ است و به اين ترتيب “طاق وسان” يعني طاقي كه در سنگ كنده شده است. امروزه نيز در اكثر محافل ايران شناسي  اين مكان را با نام "طاق بستان"  مي شناسند. در قسمت راست ايوان كوچك، کتیبه ای سنگی وجود دارد كه صحنه تاج ستاني اردشير دوم  در سال (383 – 379 م) نهمين پادشاه ساساني را نشان مي دهد. در اين صحنه، شاه ساساني به حالت ايستاده با صورتي سه ربعي و بدني تمام رخ حجاری شده كه دست چپ خود را بر روي شمشيرش گذاشته و با دست راست حلقه روبان داري را از اهورا مزدا مي گيرد. این پادشاه ساساني همچون دیگر نقوش حجاری شده ی هم دوره ی ساسانی، چشماني درشت و ابرواني برجسته دارد،گوشواره‌‌اي بر گوش و گردنبندي در گردن و دستبندي در مچ دست دارد. همچنین تاجي برسر داشته كه در قسمت پائين آن به صورت نوار ساده اي است و قسمت بالاي تاج به شكل كوريمبوسي است كه قسمتی از موهاي سر به صورت انبوه در آن قرار گرفته و به وسيله دو رشته روبان بسته شده است. 

موقعیت

ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.