موزه و تپه هگمتانه
همدان
همدان

تپه هگمتانه یکی از وسیعترین تپه های باستانی بازمانده از دوره کاسی،مادی و هخامنشی است که وسعت آن نزدیک به 30 هکتار است. شهری زیرزمینی هگمتانه اثری است منحصر به فرد که هم اکنون  در مرکز شهر همدان واقع شده است و با قدمتی نزدیک به سه هزار سال  در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. همچنین هگمتانه در باستان به نامهای  اکباتان، امدانه نامیده میشده که اکنون به نام همدان در آمده است.

موزه تپه هگمتانه در کنار این اثر ولی خارج از محدوده ی کاوشگری قرار گرفته و هدف اصلی این کار حفظ و نگهداری اثار  تاریخی مربوط به آن دوران و این مکان است.با وجود آثار و متعلقات مربوط به آن زمان انگیزه بیشتری برای بازدید از شهر  زیرزمینی هگمتانه  ایجاد میشود.

اشیایی که در موزه تپه هگمتانه چیده شده است  شامل دو بخش اختصاصی این مکان و استانی،که تقارن زمانی دارد ،میباشند. آثار سنگی ،استخوانی، سفالی و فلزی از دوره های پیش و پس از اسلام در این موزه به نمایش در آمده است. همچنین در راهرو و تالار سمت راست موزه تپه هگمتانه،اشیای پیدا شده از هگمتانه نگهداری می شوند. از برجسته ترین این آثار می توان به پایه ستونهای متعلق به کاخهای هخامنشی و سر گاو از جنس سفال متعلق به همین دوران اشاره کرد.

در قسمتهایی از اشیای استانی این موزه مجموعه تابوتهای سفالی و سنگی مربوط به دوره پارتیان، سکه هایی از عهد ساسانی که محل ضرب آنها اهمتان نوشته شده ،خمره ها و سنگهای تزیینی با نقوش بسیار زیبا و سنگ قبرهایی مربوط به دوران مختلف اسلامی، دیده میشود.

یاد آور میشود بسیاری از مکشوفاتی نیز که به صورت غیر قانونی  از تپه هگمتانه به دست آمده، هم اکنون در موزه های خارج کشور و یا با استرداد آن در موزه ملی نگهداری میشود.

موقعیت

ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.