غار قوری قلعه

كرمانشاه
کرمانشاه

غار قوری قلعه  جاذبه زیبای طبیعی است که در نوع خود کم نظیر می باشد. یکی از غارهای آبی جهان با قدمتی  بیش از 65 میلیون سال که در شهر کرمانشاه قرار گرفته و طی سالهای 1336 تا 1345 توسط غار نوردان امریکایی و انگلیسی کشف شده  است . وجود استالاگمیت و استالاکتیت ها در عمق 3140 متری و وجود آب در این غار بر زیبایی های آن افزوده است. میزان آب جاری بر سطح غار بستگی به بارش باران در منطقه قوری قلعه دارد. از گونه های شاخص جانوری در این غار می توان از خفاش گوش موشی نام برد. 

در کشفیات اولیه ی غار كه  حدود‪ ۵۰۰‬متر طول دارد، دو تالار به نام های كوهان شتر و تالار مريم شناسايي شد. در اين سالن ها، همچون دیگر غارهای کشف شده ایران و جهان شكل‌هاي مختلفي از جمله نيم‌ رخ شتر، كوهان شتر، طوطي، كركس، مار، شيرسنگي، قلب، كشتي، كاخ سفيد، برج پيزا، ابوالهول، بابا نوئل، مجسمه فردوسي و مشابه تصوير حضرت مريم ديده مي‌شود.  از شگفتی های دیگر این غار وجود چهار آبشار به ارتفاع ‪ ۱۰‬تا ‪ ۱۲‬متر در امتداد 1700متري داخل غار است که زيبايی آن را به اوج مي‌رساند. قنديل هاي بسیار زیبا و كريستال مانند نيز كه جنس شان از رسوبات آهكي است و از سقف آويزان شده‌اند، در تمام طول غار وجود داشته تا جایی که طول قنديل ها به هشت متر نيز مي‌رسد. علاوه بر جذابيت و اهميت اكوتوريستي قوري قلعه ، وسایلی زندگی نيز در آن كشف شده است كه از جمله آنها مي‌توان به تعداد 8 عدد قاشق و بشقاب، 4عدد كوزه بزرگ، يك عدد كوزه كوچك كه ‪ پانزده ‬سكه از دوران يزدگرد سوم و اواخر دوره ساساني در داخل آن و جمجمه سر انسان را نام برد. 

موقعیت

ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.