بیستون

كرمانشاه
کرمانشاه

در کیلومتر 32 شرق شهر کرمانشاه، منطقه ای باستانی بر صخره ای بلند قد بر افراشته و خودنمایی می کند که به "بیستون یا بهستون "معروف و مشهور است. منطقه بیستون همیشه به خاطر موقعیت جغرافیایی و آب و هوای خوب آن مورد توجه عام و خاص بوده و در قدیم نیز گذرگاه کاروان ها و لشکریان از شهر های بابل و بغداد به سوی  اکباتان (شهر همدان کنونی) بوده است.

از خصوصیات بارز  منطقه بیستون وجود حدود 30 اثر تاریخی و دیدنی دیگر در حواشی  آن است که از معروف ترین آنها: ۱- غار مَر دودر  ۲- غار مر تاریک ۳- غار مرخرل ۴-غار مَر آفتاب ۵- غار شکارچیان ۶ - سراب‌بیستون     ۷- تپه نادری ۸- کاروانسرای صفوی ۹-بقایای گورستان قدیمی۱۰-دژ تاریخی مدفون  ۱۱- بقایای بنای ایلخانی ۱۲-نقش برجسته و کتیبه داریوش بزرگ  ۱۳-مجسمه هرکول ۴ ۱-نقش برجسته متریدات دوم و گودرز ۱۵- کاروانسرای ایلخانی ۱۶-سنگ بلاش  ۱۷-پرستشگاه پارتی  ۱۸-بقایای شهر پارتی  ۱۹-بقایای بنای ساسانی  ۲۰-فرهاد تراش   ۲۱-بقایای پل ساسانی  ۲۲-بقایای سد ساسانی  ۲۳- پل بیستون می باشند.

 یکی از زیباترین آثار فوق سنگ نوشته بیستون است که به چند زبان پارسی باستان، عیلامی، بابلی  به رشته تحریر در آمده و عنوان آن بخشنامه هایی است که داریوش برای نقاط دور و فرمانداران و سرداران خویش ارسال می نموده است. همچنین در کنار این آثار و نوشته ها دستوراتی مبنی بر حفظ  و اطاعت آن صادر  شده است. ولی متاسفانه در اثر مرور زمان و فرسایش باد و آب باران و غیره ، همچنین در زمان جنگ جهانی دوم بر اثر تیراندازی سربازان دستخوش آسیب گردیده است. 

موقعیت
دیدگاه مسافران
  1. پروفایل
    • س.الف
    • تهران
    • 93/10/18

    عاليه، حتما ببينيد

ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.