مسجد گنجعلی خان

كرمان
کرمان

 بنای تاریخی مسجد گنجعلی خان در شهر کرمان واقع شده است. و قسمتی از مجموعه‌ی گنجعلي خان است که درسال 1007هجری قمری توسط گنجعلي خان (یکی ازحکام کرمان )در زمان شاه عباس صفوي ساخته شده است . بناي مسجد گنجعلی خان ، بزرگ نیست و شامل شبستاني به ابعاد 5×25/5 متر و ايوان ورودي است . نماي ايوان نیز ساده بوده و برروي پوشش آن، طرح هايي هندسي بر روي گچ کشيده شده است . کف ايوان سنگي است و بر بالاي در چوبي آن، کتيبه اي سنگي و حجاری شده معرف بانی و سال ساخت با این عبارت نصب شده است : " شکر که از دولت شاه عباس شاه ، آنکه جهان گشت ز عدلش بهشت ،گنج علي خان شده در سبع والف ، باني اين مسجد طاعت سرشت " .

روی گنبد های  بنا  12 نورگير وجود دارد که نقش نورپردازی را بعهده داشته است . در طرف قبله مسجد، محرابي زیبا تعبيه و در ميانه آن، لوح مرمرين بزرگي با نقش  گل و گلدان نصب شده است . تزيينات شبستان مسجد گنجعلی خان مشتمل بر گچبري، نقاشي، مقرنس کاري و کاربندي است . اين مسجد در همین اخير تعمير و بازسازی  شده و امروزه تنها جهت بازديد علاقه مندان مورد استفاده قرار میگیرد.

موقعیت

ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.