باغ دولت آباد

یزد
یزد

باغ دولت‌آباد  با عمارت داخل آن،از باغ‌های قدیمی شهر یزد  است.ساخت  این مجموعه به سال ۱۱۶۰  برمیگردد که توسط محمد تقی خان بافقی (معروف به خان بزرگ ) ساخته شده و در حدود ۲۶۰ سال قدمت دارد.این عمارت محل اقامت شاهرخ میرزا و کریم خان زند، حاکم وقت  بوده ‌است. این مجموعه شامل  دیدنیهایی چون عمارت سردر، ساختمان هشتی و بادگیر که از مشخصه های شهر های کویری است، عمارت بهشت آئین و تالار آینه، عمارت تهرانی، آب انبار و باغ ناصر است که مورد توجه علاقمندان فراوانی است .

 در داخل خود باغ ،فضای سبز ،باغ درختان میوه مانند انگور و سرو و کاج وجود دارد و همچنین گل‌های محمدی و سرخ نیز در باغ دیده می‌شوند که به انضمام معماری ساختمان عمارت باغ فین کاشان را در ذهن مجسم مینماید.

علاوه بر بنای اصلی داخل باغ دولت اباد، ابنیه های فرعی و خدماتی دیگر در قسمت شرقی باغ شامل :آبدار خانه،شربت خانه ،آشپزخانه و چاه و گاو که در مواقع کم آبی برای پر کردن حوض های متعدد باغ از آن استفاده می شده است، وجود بادگیر ها با 33متر و 80 سانتی مترارتفاع که از بلندترین بادگیر موجود در شهر یزد و ایران است،عمارت هشتی که دارای سه اتاق بزرگ و حوضخانه ای مرمرین در وسط می باشد.

 

 

 

 

 

 

موقعیت

ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.