تپه شادیاخ یامحله شادیاخ

خراسان رضوی
نیشابور

شاد یاخ یا شادی کاخ یا شادی یاخ ،یکی از جاذبه های گردشگری و باستانی  کشورمان  ایران ‌است و محلی است در نزدیکی شهر نیشابور در استان خراسان رضوی ،شادیاخ که از دو واژه شادی و اخ تشکیل شده ،به معنای شادی‌ آفرین است که به نام‌های شادکاخ، شاد جهان و شاد مهر نیز معروف میباشد..

این اثر تاریخی، تا اوایل سده سوم هجری مسکونی بوده و تا سال ۶۶۹ هجری که زمین‌لرزه ی محلی به آن آسیب فراوان رسانده، اهمیت ویژه‌ای داشته و بخشی از بقایای شهر نیشابور در آن محل نهفته ‌بوده است. این مکان همچنین جایگاه زندگی شیخ عطار نیشابوری بوده‌ و اکنون نیز آرامگاه وی و همچنین خیام نیشابوری در آن محله قرار دارند.

در کاوش‌‌های باستان‌‌شناسان که در سال ۱۳۷۹ هجری شمسی در این محل انجام گرفته شماری از بناهای معماری آن زمان مانند تالار عام، اندرونی و خانه‌‌های ویژه، آهنگری، سفالگری و شیشه‌‌گری پیدا شده است.
همچنین علاوه  بر بناها از مکشوفات آن کاوش می‌‌توان شماری اسکلت که زیر آوار زلزله مانده

موقعیت

ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.