آرامگاه نادر

خراسان رضوی
مشهد

آرامگاه نادرشاه افشار، مقبره ای نمادین و بسیار زیبا با تندیس هایی بزرگ مفرقی از نادر و سه نفر همراهش در شهر مشهد مقدس قرار دارد . اگرچه نادر شاه در زمان خود سه جایگاه و مقبره گرانقیمت به نام کلات نادر درست کرد لیکن در هیچ یک نخفت و سر انجام ،سر ایشان به هرات ارسال و تن او در شهرتهران آرمید. در سال 1145 مقبره ای خشت و گلی در قسمت غربی حرم مطهر امام رضا(ع) به یادبود ساخته شد ولی به خاطر قدر دانی از افتخاراتی که نادر برای ایران آفریده و فتوحات بزرگی که در دریا و خشکی به دست آورده بود ،شایسته به نظر
نمی رسید. بنابراین در اواخر دوران قاجار و حکوت قوام السلطنه تصمیم بر آن شد استخوانهای وی به شهر مشهد (پایتخت نادر شاه در زمان سلطنت)برده شود و در محل باغ شاهی، قسمت غربی حرم مطهر امام رضا (ع)،که بعد ها به چهار راه نادری معروف شد(میدان شهدای فعلی) مدفون و نمادی درخور وشایسته او بر آن مقبره ،ساخته شود .پس طراحی آرامگاه نادر توسط استاد هوشنگ سیحون عملی و سکویی ازجنس سنگهای سخت و بزرگ منطقه کوه سنگی شهر مشهد بنا نهاده شد .مجسمه ای بزرگ نیز از نادر سوار براسب و سه نفر همراه از جنس مفرق و اثر استاد ابوالحسن صدیقی طراحی،ساخته و بر روی سکو ،نصب گردید تا جایی که بعد از مرقد مطهر امام رضا (ع) یکی از مهمترین مکانهایی که بسیار مورد بازدید علاقمندان قرار می گیرد، آرامگاه نادر است .این مجموعه شامل سکوی بزرگ 12 پله ای ،ایوان ها و راهرو ، تالار پذیرایی ،موزه و کتابفروشی است.

موقعیت

ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.