پلدختر

لرستان
پلدختر

پلدختر که از آثار ارزنده معماري پيش از اسلام در لرستان محسوب مي شود در ورودي شهر پلدختر واقع شده است. اين دومين پلي است که در لرستان بنام "کر و دت" يا پل دختر مشهور است.
هرچند اين بنا در قرن 4 ه.ق.مورد مرمت و تجديدبنا قرار گرفته است اما اصل آن بنا به احتمال قريب به يقين مربوط به دوره ساساني است.
جهت پل شرقي غربي و طول آن 270 متر است. پايه هاي پهن و قطور اين پل که از سنگهاي پاک تراش ساخته شده اند در داخل رودخانه هنوز پابرجاست. در حال حاضر تنها يک طاق از پل موجود است که جاده خرم آباد - انديمشک از زير آن مي گذرد. بلنداي اين طاق 18 متر از سطح آسفالت است و نزديک به 30 متر از آب رودخانه ارتفاع دارد.
درباره وجه تسميه پل برخي آنرا منتسب به ايزدبانو آناهيتا مي دانند. بي ترديد اين پل اهميت ويژه اي در ارتباط بين مناطق جنوب با غرب و مرکز و شمال داشته و علاوه بر اتصال لرستان و ايلام راه اصلي شاپور خواست به جندي شاپور شهر قديمي خوزستان (دوره ساساني) به شمار مي رفته است. اين بنا به شماره 1678 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است

موقعیت

ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.