کوه پردیس، نزدیک ترین قله به خورشید

کوه باستانی «پردیس» یا «جم»، در حومه شهرستان «جم» از توابع عسلویه استان بوشهر و در نیمه راه بندر کنگان به فیروز آباد قرار داردقله این کوه نزدیک ترین نقطه ی زمین به خورشید است، زیرا بالاترین ارتفاع را در نزدیکی خط استوا دارد.
مردم محلی معتقدند آتشکده واقع بر قله این کوه، محل تولد و غسل تعمید پدر جمشید جم است. لازم به ذکر است صعود به قله بسیار مشکل بوده و حدود 10 ساعت طول می‌کشد و نیاز به وسایل کوهنوردی دارد.
 از نکات منحصر بفرد این کوه، مغناطیس فوق‌العاده قوی آن است که شهرت جهانی دارد. اگر در فاصله 50 تا 100 متری کوه، در انتهایی ‌ترین نقطه آسفالت شده جاده، با ماشین توقف کنید و ترمز دستی آن را بخوابانید، ماشین بجای حرکت به پشت و درجهت سر پایینی، به نرمی به سمت کوه کشیده می شود. البته همین مغناطیس برای رانندگان نا آشنا به منطقه بسیار دردسر ساز بوده است و تاکنون تعداد زیادی خودرو، بی‌اختیار با کوه تصادف کرده اند.
پوشش گیاهی این منطقه نوعی خار بیابانی گرمسیری و منحصر بفرد است که خواص دارویی فراوان دارد و عسل آن در زمان کوتاهی پیش خرید چند کارخانه داروسازی بزرگ جهان می‌شود.
یکی از ترکیبات اصلی داروی آرام بخش «آدویل» (Advil)، که از بهترین قرص‌های شناخته شده برای ناراحتی های اعصاب و دردهای میگرنی است، از همین عسل تهیه می شود.منطقه جم دارای خرمای ویژه ای است که به «خرمای خصه » معروف است. از ویژگی های جالب این خرما، غرق شدن آن در شیره خود است. یک کاسه از این خرما، در طی سه ساعت پر از شیره می شود و شکل آن به اندازه ی یک آلبالو تغییر می‌یابد. از دیگر خواص دارویی این خرما، استفاده از آن برای ساخت قندهای رژیمی مخصوص بیماران دیابتی است که برای کشورهای تولید کننده این نوع قند صادر می شود.
نکته جالب دیگر رویش درخت زیتون در دامنه شمالی کوه پردیس و در حد فاصل شهرستان جم تا روستاهای «چاهه» و «دره پلنگی» است که رویش چنین گیاهی در این آب و هوا بسیار شگفت‌انگیز است.
قدمت «چاهه» و «دره پلنگی» به درستی مشخص نیست ولی نشانه‌هایی از غار نشینی و وجود فسیل‌های بسیار قدیمی در منطقه دیده شده است.
از دیگر عجایب کوه پردیس، وجود چشمه بزرگی از آب خنک و فوق العاده سالم در درون کوه بوده که این مسئله بسیار نادر است. زیرا در منطقه عسلویه مردم به شدت با مشکل کم آبی و وجود آب ناسالم مواجه هستند.
مردم چاهه و جم، کوه پردیس را فوق العاده مقدس و محترم می شمارند. زیرا به استناد علائم موجود در آتشکده این کوه احتمال می‌رود این مکان از اولین نقاطی باشد که نفت در آن سوزانده شده است.

ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.