مراسم عزاداری محرم در شهرها

ماه محرم که از راه می‌رسد خیلی چیزها را همراه خودش می‌آورد، غم و اندوه، شهادت، شهامت، آزادگی، ظلم‌ستیزی، معرفت، انس و الفت، همدلی و … این یکی از منحصربه‌فردترین اتفاق‌های روی زمین است که در یک‌زمان همه یک‌صدا و یکدل به عزاداری و سوگواری می‌پردازند. نکته حائز اهمیت و جالب این‌که همه اقوام ایرانی مسلمان و غیرمسلمان با آداب و رسوم خاص خود در برگزاری مراسم‌های ماه محرم و صفر مشارکت دارند. بعضی از شهرهای ایران با برگزاری عزاداری‌های خاص و باشکوه هرساله باعث جذب گردشگران و مسافران زیادی می شوند. هر یک از این مراسم‌ها اسم‌های مخصوص به خود را دارند مانند: طبق کشی، گِل مالی، بیل‌زنی، طشت گذاری، نخل گردانی، دسته‌های شاخسی و واخسی و … .

همراه ما باشید با گزارش تصویری از عزاداری‌ها در شهرهای مختلف ایران.

مراسم طشت گذاری و دسته‌های شاخسی، واخسی

در شهرهای آذربایجان و اردبیل دو رسم قدیمی به نام‌های طشت گذاری و دسته‌های شاخسی، واخسی به عزاداری و مرثیه‌سرایی می‌پردازند. بسیاری برای دیدن و شرکت کردن در این مراسم در ایام محرم به این شهرها سفر می‌کنند. مراسم شاخسی، واخسی همراه با دسته‌های طولانی و به‌صورت زنجیر وار و طشت گذاری نمادی از مشک سقای کربلا و آب رود فرات است.

مراسم طشت گذاری

مراسم طشت گذاری در ایام محرم

مراسم جغجغه زنی در اراک

مراسم جغجغه زنی در انجدان اراک

مراسم جغجغه زنی در اراک

مراسم جغجغه زنی در انجدان اراک

آیین گِل مالی در لرستان

در لرستان از روزهای ابتدایی محرم خیمه‌ها و تکیه‌های عزاداری را بر پا می‌کنند. سپس حوضچه‌های بزرگ و کوچکی را با آجر درست کرده و آن‌ها را با خاک‌های نرم و الک شده پر می‌کنند. بطری‌های گلاب را بر روی تپه‌های خاک در میان حوضچه می‌چینند، تا در روز عاشورا این خاک را با گلاب مخلوط کرده و گِل روز عاشورا را درست کنند. در روز عاشورا عزاداران حسینی خود را با این گِل خوشبو آغشته کرده و سپس در کنار آتشی که از قبل آماده‌شده می‌ایستند تا خشک شوند سپس راهی دسته‌های عزاداری شده و به عزاداری و نوحه‌خوانی می‌پردازند.

مراسم گِل مالی در لرستان

مراسم گِل مالی در لرستان

مراسم گِل مالی در لرستان

مراسم گِل مالی در لرستان

شاهرود مراسم طوق بندان

شاهرود مراسم طوق بندان

شاهرود مراسم طوق بندان

شاهرود مراسم طوق بندان

مراسم نخل گردانی در یزد

در یزد مراسم نخل گردانی سال‌های سال است که برگزار می‌گردد. این نخل که نمادی از تابوت امام حسین (ع) و یا یکی از شهدای کربلا است با وسواس خاصی آذین می شود. این نخل از جنس چوب است که وزن بسیار بالایی دارد، بطوریکه برای حمل و تزئین آن نیاز به همکاری تعداد زیادی است. در ابتدای بحث گفتیم، ماه محرم ماه همدلی‌ها است که نماد واقعی آن را در این مراسم شاهد خواهید بود. نکته جالب این مراسم اینجاست که هم‌وطنان زرتشتی نیز باعلاقه و ارادت خاصی که به امام حسین دارند در این مراسم همکاری و شرکت دارند. هرساله مراسم نخل گردانی مورد استقبال بسیاری از هم‌وطنان قرار می‌گیرد و از استان‌ها و شهرهای مختلف برای شرکت در این مراسم به استان یزد سفر می‌کنند. این مراسم در یزد، تفت و برخی از شهرهای این استان برگزار می‌گردد.

مراسم نخل گردانی یزد

مراسم نخل گردانی یزد

مراسم نخل گردانی یزد

مراسم نخل گردانی یزد

مراسم طبق کشی در زنجان

مراسم طبق کشی در زنجان

مراسم طبق کشی در زنجان

مراسم طبق کشی در زنجان

در ایام ماه محرم بخصوص در دهه اول هم وطنان زیادی برای شرکت کردن در مراسم عزاداری به شهرهای مختلفی مثل: یزد، مشهد مقدس، قم، اردبیل، آذربایجان، زنجان و … سفر می کنند.

مراسم واحد گیری در بوشهر

 می توانید از میان صدها هتلی که رزرواسیون مهر برای شما در نظر گرفته است، یکی را به دلخواه انتخاب و رزرو هتل خود را قبل از اقدام به سفر انجام دهید، تا خیالتان از بابت محل اسکان راحت باشد و بدون نگرانی در مراسم عزاداری ها شرکت کنید.