شهرتبریز   

آذربایجان شرقی
تبریز   

شهر تبریز مركز استان آذربایجان شرقی می باشد و در 38 و 4 درجه عرض جغرافیایی و 46 و 18 درجه طول جغرافیایی واقع شده است و ارتفاع متوسط آن ازسطح دریا 1366 متر می باشد. شهر تبریز یكی از بزرگترین شهرهای ایران بوده و در دره آجی چای بنا شده است. فاصله شهرستان تبریز تا تهران 624 كیلومتر و از طریق خط آهن تهران تبریز 736 كیلومتر می باشد. شهر تبریز در گوشه شرقی دشت رسوبی همواری با شیب متوسط به سوی دریاچه ارومیه گسترده شده است در شمال آن كوه های عون بن علی پله چین بهلول و بابا باغی و در جنوب آن سلسله جبال سهند قرار دارد. شهر تبریز در مجموع منطقه خوش آب وهوا و سردسیری است و از لطافت ویژه ای برخوردار است. متوسط درجه حرارت سالانه شهر تبریز تقریبا 12درجه سانتیگراد می باشد و این در حالی است كه حداكثر مطلق درجه حرارت آن تقریبا 41 درجه سانتیگراد و حداقل مطلق آن 25 درجه زیر صفر نیز گزارش شده است. متوسط بارندگی سالانه این شهر حدود 308 میلیمتر است و معدل تعداد روزهای یخبندان در طول سال درحدود102 روز می باشد. در قدیم شهر تبریز در تهیه صنایع دستی شهرت جهانی داشت و كارخانه های متعددی در آن برای بافت پارچه های زربفت وجود داشت از جمله یك نوع قالی و پارچه ای از نوع الیجه می بافته اند كه بسیار مشهور بود در زمان شاه صفی پارچه های حریر و قناویز قطیفه دادائی و پارچه هایی به نام قماش معروف بوده اند د حال حاضر بافت الیجه و پارچه های قطنی عبا، جاجیم های ابریشمی و صنعت سیاه قلم روی نقره و قالی بافی و سایر صنایع دستی رواج دارد تبریز شهری است صنعتی و نیمه كشاورزی كه به جهت واقع شدن بر سر راه تركیه و اروپا یك شهر ترانزیتی محسوب میشود از جمله صادرات این شهر ماشین آلات صنعتی و كشاورزی حوله چرم پارچه آرد خشكبار ،غلات و حبوبات است هم اكنون این شهر به دلیل وجود كارخانه ها وكارگاه های بزرگ صنعتی و تولیدی یكی از قطبهای مهم صنعتی كشور محسوب میشود . هتل های شهر تبریز میزبان مسافران و گردشگران به این شهر می باشد.

اولین چاپخانه در سال ۱۲۲۷ توسط شاهزاده عباس میرزا در تبریز تاسیس شد و ۱۲ سال بعد دومین چاپخانه در تهران تاسیس گردید . 

برای اولین بار کتب خارجی در تبریز ترجمه گردید که از آن جمله عبارتند از : پطر کبیر ، شارل دوازدهم ، اسکندر کبیر ، ... 

اولین رمان ایران به نام ((ستارگان فریب خورده- حکایت یوسف شاه سراج)) توسط میرزا فتحعلی آخوند زاده در تبریز به رشته تحریر در آمد . 

اولین دایرهّ المعارف توسط محمد رضا زنوزی تبریزی نوشته شد . 

اولین کتابخانه عمومی توسط میرزاحسن خان خازن لشگر در سال ۱۳۱۲ در تبریز تاسیس شد . 

اولین سینمای ایران پس از پنج سال از اختراع جهانی آن (توسط برادرن لومیر) ، در تبریز با نام سولّی (آفتاب) تاسیس گردید .

اولین نمایشنامه و تئاتر در تبریز به سال ۱۲۶۱ شکل گرفت . 

اولین عکاسخانه توسط قاسم میرزا در تبریز راه اندازی شد .

اولین فوتبالیست شاغل در اروپا (بلژیک) به نام حسین صدقیانی از اهالی تبریز در سالهای ۱۳۰۹-۱۳۱۱ بهترین گل زن باشگاههای این کشور بود و در فینال جام باشگاههای بلژیک با به ثمر رساندن سه گل باعث قهرمانی تیم رویال شالروا اسپورتینگ کلوپ در مقابل تیم بروکسل گردید . 

در زمینه پزشکی نخستین طبیب محصل فرهنگ نخستین کتابهای پزشکی - نخستین آبله کوبی - نخستین دانشکده پرستاری مامائی - نخستین دندانهای مصنوعی - اولین عمل قلب باز - پیوند قلب برروی سگها و نخستین عمل پیوند کلیه توسط دکتر جواد هیات در سال ۱۳۴۷ در تبریز به انجام رسید .

اولین هوانورد ایرانی به نام کلنل محمد تقی خان پسیان از اهالی تبریز بود .

اولین کارخانه اسلحه و مهمات در شهر تبریز بنا نهاده شد . 

اولین کارخانه چینی سازی در شهر تبریز ساخته شد .

اولین کارخانه تولید برق در این شهر و اولین خیابانی که در آن از چراغهای برقی استفاده شد خیابان چراغ گازی تبریز بود .

اولین ضرابخانه ماشینی و انتشار اسکناس از فعالیت های شهر تبریز اولین ها بود .

اولین شهر ایران که صاحب تلفن شد تبریز بود .

اولین انجمن زنان در تبریز توسط صاحب سلطان خانم تشکیل گردید .

اولین بلدیه و نظمیه پلیس مردمی و شهرداری ایران متعلق به تبریز است.

اولین مهمانخانه توسط میرزا اسحق خان معززالدوله در تبریز پذیرای مهمان گردید .

اولین مدرسه کر و لال ها توسط جبارباغچه بان و اولین مدرسه نابینایان توسط یک میسیون آلمانی و اولین مدارس حرفه ای و بازرگانی توسط محمدعلی تربیت واولین کودکستان توسط ابوالقاسم فیوضات در تبریز بنا گذاشته شد .

اولین پایگاه لرزه نگاری در تبریز (شهر زلزله خیز) بنا گذاشته شد .

موقعیت
دیدگاه مسافران
 1. کاربر
  • سینا
  • اصفهان
  • 93/05/22

  واقعا شهر عالیی هست بهترین وپاکیزه ترین شهری که تا حالا دیدم...پاکیزگیرش حرف نداره...

 2. کاربر
  • مهران زاهدی
  • تبریز
  • 92/11/05

  تبریز شهر اولینها

 3. کاربر
  • یونس علیزاد
  • تهران
  • 92/12/16

  یکی از بهترین شهرها برای زندگی بدون شک تبریزه

 4. کاربر
  • نورعینی
  • جلفا
  • 92/12/19

  تبریز شهری بسیار زیبا و متمدن است با آب و هوایی بسیار مطلوب.

 5. کاربر
  • حسین اسدی
  • تبریز
  • 94/04/18

  فقط میتونم بگم عالیه

ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.