شهرخوی

آذربایجان غربی
خوی

خوی از شهرهای آذربایجان غربی است که در شمال غربی‌ترین نقطه‌ی ایران واقع شده است. خوی مهد تمدن چند هزار ساله و از کهن‌ترین مراکز تمدن در ایران است که حوادث تاریخی زیادی را به خود دیده است. خوی از سه جهت با شهرهای سلماس، ماکو و مرند دارای مرز مشترک است. هم‌مرز بودن با کشور ترکیه به همراه قرارگیری در مسیر جاده ابریشم از دیرباز اهمیت استراتژیکی بالایی به این شهر داده است. خوی دارای آب و هوایی کوهستانی است و تابستان هایی گرم و زمستان هایی بسیار سرد دارد. این شهر به دلیل داشتن مزارع وسیع آفتابگردان به شهر آفتابگردان ها معروف است. از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی شهر می‌توان بازار قدیمی خوی، مقبره آل یعقوب، منار شمس تبریزی، پل خاتون، مسجد مطلب خان، کلیسای سورپ سرگین، موزه گنجینه خوی، مقبره میرهادی و میر بهلول، دروازه سنگی، آبشار بدلان، رودخانه قطور، دژ بسطام را نام برد. تخمه آفتابگردان و عسل مرغوب از محصولات اصلی خوی است که می‌تواند ره‌آورد شهر باشد. صنایع دستی خوی شامل جاجیم بافی، قالی بافی، جل بافی، زیلوبافی، حصیربافی، فرش بافی، گلیم بافی، دست بافت‌های پشمی و سفالگری می‌شود. زبان مردمان این سرزمین ترکی آذربایجانی است و عاشیق‌ها، طلب باران، رسم ننه تپه، روز قوچ، آیین برداشت گندم، کوسا و سایاچی از آیین‌های قدیمی منطقه است. از مراکز اقامتی استان مهمانسرای جهانگردی خوی ، هتل پارک ارومیه و هتل جهانگردی ارومیه است که با امکانات ویژه پذیرای گردشگران ورودی می‌باشد.

موقعیت
دیدگاه مسافران
 1. کاربر
  • یاسین
  • کرج
  • 93/12/19

  عالی خیلی خیلی خوب بود

 2. کاربر
  • حسنی
  • شیراز
  • 92/11/20

  از اردیبهشت تا شهریور بری خیلی واسه گردش جای خوبی است دارای آب و هوای تمیز و سالمی میباشد یه دونه روستا بنام فیرورق داره که پر از باغات گیلاس و سیب و. . میباشد

ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.