شهرسی سخت

كهكیلویه وبویراحمد
سی سخت

سی سخت باغ شهری در یاسوج، آرمیده بر دامنه دنا است. این شهر پایتخت طبیعت ایران زمین و خاستگاه چشمه های جوشانی چون میشی، تاگی، ریزک و توف می باشد. روایات نقل شده در باب وجه تسمیه شهر با افسانه های کهن ایرانی در آمیخته است از جمله اینکه سی سخت نام خود را از سی سپاه جنگجوی کیخسرو در بند با طبیعت گرفته است. سی سخت شهری اسطوره ای به بلندای تاریخ است. حفاری ها و آثار سفالی کشف شده حکایت از دیرینگی سکونت در سی سخت دارد. سابقه سکونت در این شهر را مربوط به بیش از 4000 سال قبل می دانند. سی سخت  در ارتفاعی بالای 2000 متر مستقر شده است و اقلیمی سرد دارد. آبشارها، تپه های سرسبز، دریاچه ها و کوهسارها، سی سخت را نگین کهکیلویه و بویر احمد ساخته است. از جمله جاذبه های این شهر منطقه حفاظت شده دنا، کوه گل، گردنه بیژن، منطقه دشتک، قله دنا و آبشار دره ناری است. دسترسی به این منطقه از مسیرهای جهرم، یاسوج و اصفهان امکانپذیر می  باشد. مردمان این سرزمین لر هستند و به زبان فارسی با گویش لری سخن می گویند. سوغات شهر عسل طبیعی، کشمش، گردو، آبغوره، کشک، روغن حیوانی و داروهای گیاهی است و صنایع دستی آن شامل کیف، آینه دان، سفره، گلیم بافی، گبه، سله و قالی و قالیچه می شود. از جمله امکانات و تسهیلات موجود در منطقه هتل جهانگردی یاسوج و هتل پارسیان آزادی یاسوج است که می تواند نیاز اقامتی گردشگران ورودی به منطقه را مرتفع سازد.

موقعیت
دیدگاه مسافران
 1. کاربر
  • صادق
  • تهران
  • 96/06/12

  محیطی بسیار زیبا و آرام و زیبا بود. یه خاطره یاد افتاد بگم ، رفته بودم هلند ، ساعت 2 نصف شب گرسنه رسیدم هتل. رستوران بسته بود. تو کیفم تن ماهی داشتم. گفتم گرم می کنید، گفتنمد بله، برید اتاق میاریم براتون ، باور کردنی نبود، یه دفه دیدم یه سینی کامل شامل همه مخلفات و نوشابه و تن ماهی داخل بشقاب که دورش را تزیین کرده بودند آوردند اتاق!!! گفتم من اینا را سفارش نداده بودم گفتند اینها را هتل بهتون داده و هزینه ای نداره. چون دیر رسیدید می فهمیم گرسنه اید!!! (خودم خیلی راغب شدم 50 یورو دادم به اون شخصس که سینی را آورد بود.) اما تو ایران امکانات خیلی عالی داریم ولی در مقایسه با خارج از ایران خدمات و سرویس دهی پرسنل اصلاٌ متناسب با محل نیست. تو همین هتل مرضیه رفتم شام گفتن تو رستوران نخورید. گفتم سفارش بدم میارید اتاق ، گفتند نه باید بایستید ببرید. در حالی که کلیه کارکنان حضور داشتند داخل رستوران. از منو فقط چند مورد داشتند بقیه را اصلاٌ نداشتند و اینکه ممنونم از همه.

 2. کاربر
  • اسماعیل
  • تهران
  • 96/01/17

  محلی بسیار آرام و زیبا و خوب.

ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.