سفربه «ياسه چاي»؛ روستاي ۵۰۰ ساله شهرکرد (گردشگری عمومی)

توضیحات :

روستاي تاريخي ياسه چاي در حاشيه زاينده رود و در محدوده کوهستاني شمال شهرستان شهرکرد قرار دارد، اين روستا در فاصله 38 کيلومتري شهر سامان و 50کيلومتري شهرکرد (مرکز استان چهار محال و بختياري) واقع شده است.

به گزارش ميراث آريا(CHTN)، در رابطه با وجه تسميه نام اين روستا بايد گفت، ياسه چاي کلمه مرکب ترکي است، ياسو به معني پهن و چاي يعني رودخانه است.

يکي از ويژگي هاي منحصر به فرد روستاي ياسه چاي، کوچه هاي آن است . اهالي اين روستا در گذشته براي امنيت کوچه‏هاي آن را سرپوشيده و به صورت دالان هايي ساخته اند که اين دالان هاي خشت و گلي با گذشت حدود يک قرن همچنان پا برجا و ديدني است.

دالان‌هاي قديمي و بافت معماري خاص، روستاي ياسه چاي را به يک روستاي هدف گردشگري تبديل کرده است. خانه‌هاي اين روستا در دامنه کوه در کنار هم و به طور پلکاني ساخته شده‌است و سالانه هزاران گردشگر به اين روستا سفر مي‌کنند.

محدوده‌ تاريخي روستاي ياسه چاي به وسعت سه و چهار دهم هکتار با گونه مسکوني و معابر سرپوشيده‌ خشتي در فهرست آثار ملي قرار گرفته است و اصلي ترين مزيت گردشگري اين روستا به جاذبه هاي طبيعي اختصاص دارد.

از ديگر جاذبه هاي گردشگري اين روستا مي توان به بافت قديمي که داراي بافت مسکوني متراکم است اشاره کرد. اين روستا از دو قسمت تشکيل شده است؛ قسمت اول بافت تاريخي و قديمي روستا و قسمت دوم خانه هاي جديد از آجر، گچ، آهن، سنگ و سيمان که در شيب دامنه کوه در کنار هم به صورت پلکاني و با ديد مشرف به مناظر طبيعي روستا و زاينده رود ساخته شده اند.

اگر از مسير شهرکرد– سامان به اين روستا سفر کنيد در جاده 50 کيلومتري به امکاناتي نظير پمپ بنزين، مسجد جامع، مسجد بين راهي، راهدارخانه، پليس راه، دو هتل (هتل گل ها و هتل رفاه گستر) برمي خوريد.

امامزاده سلان سبزه پوش، مجموعه فرهنگي و تاريخي قلعه چالشتر، پل تاريخي زمان خان و امامزاده باباپيراحمد از ديگر جاذبه هاي گردشگري استان است که در مسير سفر به ياسه چاي مي توانيد از آن بازديد کنيد.

اگر از جمله گردشگراني هستيد که از مسير استان اصفهان وارد چهارمحال و بختياري مي شويد مي توانيد از جاده تيران – سامان به اين روستا سفر کنيد.

از اين مسير نيز بايد مسير تقريبي 60 کيلومتري را پيموده و از روستاهاي شوراب صغير، چلوان، ايلبگي، چم کاکا، دشتي، سوادجان و هوره نيز بازديد کنيد.

در اين مسير پمپ بنزين، هتل و مسجد بين راهي وجود دارد.

منبع : chtn.ir


ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.