ایران در ردیف 5 بازار پر سود برای توسعه گردشگری کره جنوبی (گردشگری عمومی)

توضیحات :

خبرگزاری میراث فرهنگی ـ همایش فعالان گردشگری و آژانس‎های مسافرتی کره جنوبی در تهران، فرصتی دیگر باره برای بازشناسی جایگاه ایران در نقشه گردشگری جهانی بود. جایگاهی که به نظر می رسد، همچنان همانند دیگر مقاصد گردشگری ایرانیان، یک طرفه باشد ، یعنی به دلیل آشنایی بیشتر مردم ایران با کره جنوبی از طریق رسانه‎ها و به ویژه حضور انواع محصولات صنعتی و مارک‎های معتبر تولیدی این کشوردربازار ایران و نیز نمایش انواع فیلم‎های کره‎ای در سال‎های اخیر از شبکه‎های تلوزیونی ایرانی و نیز برنامه ریزی هدفمند ودرازمدت طرف کره‎ای عمدتا قرار است تنها گردشگرایرانی را روانه کره جنوبی کند .
 
 
"هوانگ سیونگ هون" از متخصصان ارشد گردشگری و مدیر دفتر توریسم کره جنوبی درمنطقه خاورمیانه،که از  محل کارش در در دفتر دبی به تهران سفر کرده، درهمایش گردشگری کره جنوبی ، حضور داشت که فرصت مناسبی نیز برای گفتگو درباره گردشگری ایران و کره جنوبی و فهم بهتر دیدگاه کره نسبت به ایران و توسعه گردشگری در دو کشور بود. گفتگوی خود را با این پرسش آغاز کردیم:
 
در سال‎های اخیر که ایران بازارگردشگری کشورهایی چون مالزی ،تایلند و سنگاپور و حتی چین را رونق می‎داده ، سفر به کشور کره در مقایسه با کشورهای یاد شده بسیار گران بوده . بنابراین مقامات کره جنوبی در این زمینه چه راه‎ها وتسهیلاتی برای کاهش هزینه سفر برای توریست ایرانی می‎توانند ارائه دهند؟
یکی از مهم‎ترین اقداماتی که می‎تواند سبب کاهش هزینه سفر ایرانیان به کره جنوبی شود، ایجاد یک خط هوایی مستقیم میان تهران – سئول است. چنانکه در ترکیه و مالزی و یا تایلند هم بوده . البته این خط هوایی میان ایران و کره جنوبی هم وجود داشته اما درحال حاضر کاملا متوقف شده است. هرچند که درحال حاضر پروازها از طریق خطوط هوایی قطر یا امارات صورت می‎گیرد، اما حتی هم اکنون نیز در پرواز با خطوط کشورهای عربی نیز می‎توان از خدمات و امکانات ارزان قیمت‎تری استفاده کرد و تنوع قیمت‎ها به نسبت خدمات ارائه شده در این زمینه فرصت خوبی برای کاهش هزینه‎های سفرمی‎تواند باشد. در بخش اقامتگاه و هتلداری نیز  تنوع امکانات اقامتگاهی و هتل‎های ارزان قیمت در کره فرصت مناسبی است که بسته به توان مالی افراد از هتل‎های هفت ستاره تا انواع مسافرخانه‎ها در اختیار مسافران با شرایط مالی مختلف قرار دارد.  البته باید بگویم که  بسته به میزان هزینه کیفیت خدمات نیز تغییر می‎کند و ازاین گریزی نیست.
 
دفتر گردشگری کره در دو سال گذشته فعالیت‎های جدی‎تری را در بازار ایران آغاز کرده، شما به عنوان مدیر منطقه‎ای دفتر گردشگری کره جایگاه ایران را در بازار گردشگری کره جنوبی درمنطقه خلیج فارس و خاورمیانه چگونه ارزیابی می‎کنید؟
من سال‎هاست که در بازاریابی گردشگری کره جنوبی در منطقه خاورمیانه و هم اکنون در دفتر دبی کار می‎کنم .این دفتر در حال حضر 28 کشور منطقه را پوشش می‎دهد که من شخصا به دلیل پتانسیل گردشگری که در این 28 کشور بوده، آن‎ها را انتخاب کرده و در اولویت فعالیت‎های بازاریابی خود قرار داده‎ام. اما از میان این 28 کشور در منطقه خاورمیانه تنها 5 کشور است که به عنوان بازار اصلی گردشگری کره جنوبی در این منطقه شناسایی و انتخاب کرده‌ام. این کشورها شامل ایران، امارات، سعودی ، کویت و قزاقستان است.  
 
دلایل اصلی در انتخاب این 5 کشور چیست ؟
دلایل اصلی در انتخاب این 5 کشور پتانسیل این کشور ها از نظر مالی و از نظر جمعیتی است. به این معنا که این کشورها عمدتا کشورهای نفت خیز و درنتیجه بسیار پردرآمد و ثروتمند منطقه محسوب می‎شوند . ثانیا از نظر جمعیت نیز اغلب دارای گروه‎های جمعیتی بزرگی هستند که در بازارهای گردشگری جهان اهمیت بسیار دارند.  کشور ایران هم دراین مجموعه از کشورهای منطقه، از مهم‎ترین این کشورهاست که هرچند اکنون با مشکلات اقتصادی مواجه است ، اما تردیدی نیست که این مشکلات گذراست و ایران ذاتا کشوری ثروتمند و پردرآمد است. جمعیت بزرگی نیز دارد . به علاوه با فرهنگ و تمدن و تاریخ کره جنوبی هم آشناست. اما علاوه بر نفت و گاز و جمعیت ، یک عامل مهم دیگر نیز هست که بازار ایران را برای کره جنوبی از دیگر کشورها متمایز کرده و اهمیت بیشتری می‎دهد و آن فرهنگ ، نگرش و احساسات مشترک ایرانیان با مردم و فرهنگ کره است. ایرانی‎ها از نظر روحیات با کره‎ای ها شباهت‎های احساسی و فرهنگی خاصی دارند. شباهت‎هایی که به هیچ وجه در عرب‎ها وجود ندارد.
 
منظور شما از این شباهت‎های فرهنگی چیست و چه مواردی است که توجه شما را از نظر فرهنگی جلب کرده؟
من شخصا دومین بار است که به ایران آمده‎ام و هر بار سه روز بیشتر اقامت نداشته‎ام اما حتی در چارچوب روابط کاری و عمومی خودم با مردم اطرافم در ایران متوجه این شباهت‎های روحی و فرهنگی شده‎ام. من یک کره‎ای هستم فرهنگ و جامعه و مردم خودم را خوب می‎شناسم و بر اساس همین فرهنگ و دانش و آموخته‎های فرهنگی خودم از دیدگاه یک کره‎ای دنیا و مردم و دیگر فرهنگ‎ها و کشورها را می‎بینم و بر اساس فرهنگ کره‎ای احساسات ،رفتار و زبان بدن و حرکات عادی مردم را در روابط عادی و روزمره‎شان مشاهده و ارزیابی می‎کنم. طبق تجاربم در روابط انسانی با کشورها و مردمان مختلف ، بخوبی متوجه این شباهت‎های روحی و احساسی میان ایرانی ها و کره‎ای‏ها شده ام. شباهت و نزدیکی که طی سال‎ها اقامت و فعالیتم در کشورهای عربی ندیده‌ام.
 
 چشم انداز بازار گردشگری کره جنوبی در ایران را نسبت به دیگر کشورهای منطقه چه طور ارزیابی می‎کنید؟
 صادقانه اگر بگویم، واقعیت این است که درحال حاضر عرب‎ها از ایرانی ها قویتر عمل کرده‎اند. درواقع عرب‎ها درحال حاضر از نظر تعداد گردشگری که به کره می‎فرستند ویا جذب می‎کنند، اکثریت دارند و هرسال نیز این جمعیت در کل منطقه خلیج فارس، با روند رشد 20 درصدی رو به افزایش است. درحالی که این روند در ایران کاهش یافته و نسبت به سه سال گذشته حدود سه درصد کمتر شده است. متقابلا سفر کره‎ای ها هم به کشورهای عربی خلیج فارس رو به افزایش است. با این حال تردیدی نیست که این وضعیت گذراست و ماندگار نیست. تحریم‎ها بی شک تمام می‎شود و پس از حذف این تحریم‎ها وموانع مالی و بانکی ، امکان اجرای بسیاری از طرح‎ها از جمله ایجادپروازهای مستقیم و تبادلات توریستی و فرهنگی آسان می‎شود و ایران می‎تواند جایگاه واقعی خودش را در کشورهای مطرح منطقه خلیج فارس پیدا کند. نباید از یاد ببریم که ایران دارای تاریخ و فرهنگ کهنی است که از دیرباز با مردم و تاریخ کره مرتبط بوده است.
 
شما غذای ایرانی خورده‎اید؟کدام غذا را بیشتر دوست دارید؟
بله هربار که درایران بوده ام هر روز غذای ایرانی خورده ام، ازجمله امروز که روز برگزاری همایش بوده هم، غذای ایرانی خورد‎ه‌ام. البته نام هیچ یک از آن‎ها را به یاد ندارم اما از طعم بیشتر آن‎ها راضی بوده و لذت برده‎ام. البته فراموش نکنید که غذاهای ایرانی برای یک کره‎ای بسیار جذاب‎تر است. یک کره‎ای غذای ایرانی را بیشتر دوست دارد و به غذای عرب‎ها و حتی هندی برتری می دهد.
منبع : chn.ir


ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.