سواد بصری در اماکن تاریخی صفر است (گردشگری عمومی)

توضیحات :

برگزاری میراث فرهنگی ـ گروه فرهنگ و هنر ـ یکی از بزرگان عکاسی کشور می‌گوید "عکاسی کردن در ایران از دشوار ترین کارهاست." شاید در ابتدای امر این جمله خنده دار به نظر آید و یا ذهن را به سوی تابلوهای هشدار "عکاسی ممنوع" ببرد اما افرادی که در حوزه عکاسی از میراث فرهنگی و محیط زیست فعال هستند مفهوم این گفته را کاملا درک می‎کنند.
 
با اینکه صنعت عکاسی طی سال‌های اخیر پیشرفت قابل توجهی داشته و دوربین‌های دیجیتال با لنزهای مدرن و پیشرفته همه روزه تولید و وارد عرصه عکاسی می‌شود و هر روز شاهد افزایش تعداد عکاسان هستیم، اما در کشور ما این هنر یکی از مشکل‎ترین فنون است.
 
البته این دشواری کار، به ویژه در حوزه‌های عکاسی از اماکن تاریخی و باستانی بیش از سایر حوزه‌ها رخ نشان می‎دهد چراکه به ندرت مکانی را پیدا خواهید کرد که از سیم‎کشی‎های عجیب و غریب، کابل‎های فشار قوی و ضعیف در امان باشد.
 
در یک روستای هدف گردشگری زیبا که میلیاردها ریال هزینه بازسازی آن شده به غیر از کابل برق شما چیزی نمی‎بینید. شاید نمونه بارز برای این قضیه همان روستای اورامانات باشد که خبرهای بسیاری نیز در این خصوص منتشر شد.
یا به طور مثال شما در هیچ جای این کره خاکی نخواهید دید بر دیوارهای یک اثر مقدس مذهبی یا یک مکان تاریخی برای نصب پرده و پلاکارد میخ‎های فلزی در اندازه‎های مختلف کوبیده باشند ولی این اتفاق نامبارک در اماکن مذهبی، امامزاده‎ها، مساجد و بقاع متبرکه ایران بیش از سایر مکان‎ها دیده می‎شود.
 
البته نصب این پلاکاردها در ایام نوروز بیش از سایر فصول می‎شود که مطمئنا  بنا را متحمل تخریب‎های بسیار می‌کند. نظیر این مثال نیز در بسطام و بقعه امامزاده محمد کاملا مشهود است.
علاوه بر سیم کشی‎ها و پرده کوبی‎ها، اتفاقات ناخوش‎آیند دیگری هم در مکان‎های تاریخی می‎افتد. مثلا دور تا دور امامزاده را می‎کنند و جاکفشی نصب می‎کنند یا تاسیسات آبرسانی و... را در ورودی یک بقعه نصب می‎کنند، یا یک گوشه از یک مسجد قدیمی را بدون مشورت با اهل فن و یا کارشناسان میراث فرهنگی بتن‎ریزی می‎کنند و 10‎ها مورد دیگر که همه روزه شاهد آن هستیم.
 
به همین علت بیشتر بناها ظاهر زیبای خود را از دست داده‌اند به طوری که نمی‎توان یک عکس زیبا بدون وجود عناصراضافه در تصویر گرفت چنانکه این عناصر اضافه برجسته‎تر از سوژه اصلی هستند.
 اگر از عکاسی حرفه‎ای بگذریم باز این سوال مطرح می‎شود که  اگر فردی بخواهد با گرفتن یک عکس یادگاری، تصویر خود را در کنار یکی از آثار تاریخی یا طبیعی جاودانه کند چه حسی نسبت به سطل زباله‎ای خواهد داشت که با چنان تبحری و به طورشگفت‌انگیزی درمحل نصب شده که هر جور کادر را در نظر بگیری باز در تصویر جای می‎گیرد! یا این شخص چه حسی می‌تواند نسبت به  نیت و هدف مرمتگر و بازساز اماکن باستانی داشته باشد که  لوله گاز یا سیم برق را در منظر و چشم انداز بناهای تاریخی کار می‎‌گذارند؟
 
کاش ما هم اندکی از آنچه بدان سواد بصری و زیبایی شناسی گفته می‌شود بهره می‌‍بردیم. کاش متولیان امر در سفرهای خارجی به شیوه‌های مرمت دیگر کشورها کمی توجه داشته باشند. کاش تمدن هزار ساله امان را با سیم برق و لوله پلیکا نازیبا نمی‌کردیم. کاش با توجه به همین نکات کوچک درس‌های بزرگی به مردم خود می‌دادیم تا شاهد یادگاری نویسی‌ها بر اماکن تاریخی نباشیم. کاش...
 
البته سیم و لوله پلیکا و سایر عناصر مزاحم در اماکن تاریخی در حوزه آثار طبیعی و کوه‌ها ،جنگل و دریا جای خود را به زباله داده‌اند چنانکه از هرمنطقه طبیعی بخواهید عکاسی کنید خودنمایی زباله‌ها را خواهید دید. امید آن می‌رود با نزدیک شدن نوروز که نظافت و زیبایی از نشانه‌های آن است کمتر پرده و بنر تبلیغاتی بر دیوار اماکن تاریخی و جاذبه‌های گردشگری نصب شود و شهروندان مسئولانه باسرمایه های فرهنگی و طبیعی برخورد کنند و شاهد رها شدن زباله در طبیعت نباشیم.
منبع : chn.ir


ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.