زاهدان شهری نوپا در دل کویر (گردشگری عمومی)

توضیحات :
خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گروه گردشگری ـ شهر زاهدان، مرکز استان سیستان و بلوچستان، بر خلاف خود استان که قدمتی همپای تاریخ ایران دارد، شهری نسبتا جدیدالتاسیس است. تا قرن گذشته، شهری با این عنوان وجود نداشت و تنها بعد از آنکه در زمان پهلوی اول برای تامین امنیت این بخش از استان تلاش‌هایی شد، و تقریبا همزمان با ورود مستشاران بلژیکی گمرک ،  در سال 1308 دزدآب به زاهدان تغییر نام داد این شهر مرکز استان شد.
 
زاهدان از شمال به زابل میرسد، از جنوب با خاش همسایه است ، در غرب کویر لوت را دارد و در شرق با کشورهای پاکستان و افغانستان هم مرز است.
 
آب و هوای زاهدان به تبعیت از کل استان گرم و خشک است و شب‌هایی عمدتا سرد در تمام طول سال دارد، بارش باران به ندرت اتفاق می‌افتد و برف، پدیده‌ای بسیار نادر در این شهر است.
 
از نظر ناهمواری‌های طبیعی، زاهدان بشکل یک گودال شناخته می‌شود که در محاصره اشترانکوه، انجیر دان و ....قرار گرفته است.
 
بطور کلی فرهنگ و آداب و رسوم مردم این منطقه از کشور به شبه قاره هند بسیار نزدیک است، یکی از مهمترین نشانه‌های  این نزدیکی، معماری شهر زاهدان است. از آنجا که معمار اصلی شهر مهندسی از اهالی کویته پاکستان بوده می‌توان توقع داشت که شکل ظاهری شهر نیز متاثر از معماری هندی و پاکستانی باشد.
 
گویش مردم زاهدان بلوچی و مذهب اکثر آنها تسنن است.
 
در داخل شهر زاهدان، آثار تاریخی چندانی مشاهده نمی‌شود، با این حال آثار تاریخی زاهدان دیدنی‌است.
 
بازار سرپوش:
در خیابان امام خمینی زاهدان، یک بازرا منحصر بفرد و دیدنی وجود دارد، این بازار مسقف بوده و مانند بسیاری از بناهای دیگر شهر، متعلق به دوره پهلوی است.
 
دژ زاهدان:
این قلعه کوچک در شمال زاهدان و روی کوهی قرار دارد، آثاری از این دژ هنوز قابل رویت است. 
 
موزه منطقه‌ای جنوب شرق ایران:
این موزه در سال 1390، تاسیس شده و دارای سالن‌های بوم‌شناسی، باستان شناسی، مردم شناسی و گونه‌های گیاهی و جانوری منطقه است.
 
مجتمع تفریحی برسان، باغ خاتم الانبیا، موزه پست، گمرک زاهدان، از دیگر دیدنی‌های شهر هستند که همانطور که گفته شد اکثرا متعلق به 100 سال گذشته بوده و از قدمت چندانی برخوردار نیستند اما به خوبی سیر تحول یک آبادی کوچک به دهمین کلانشهر کشور را نشان می‌دهند.
 
در دیدار از شهر زاهدان، حتما برنامه ای برای بازدید از منطقه لادیز نیز نظر بگیرید. روستا، غار، آبشار و محوطه اطراف آن یکی از زیباترین ییلاق های کشور به شمار می رود.
 
منطقه لادیز :
منطقه لادیز، یکی از دیدنی‌ترین نقاط  اطراف زاهدان و توابع میرجاوه در فاصله‌ای 100 کیلومتری از زاهدان قرار دارد، روستای لادیز روستایی است که طی قرن گذشته با یکجانشینی گروهی از بلوچ‌های منطقه شکل روستا به خود گرفته‌است. اگر به زاهدان سفر می‌کنید دیدن لادیز را حتما در برنامه سفر خود بگنجانید، برای رسیدن به این منطقه باید به سمت میرجاوه حرکت کنید که مسیر نسبتا راحت و سهل الوصولی دارد و در کمتر از یک ساعت به آن می‌رسید.
 
غارآبی لادیز، از جالب‌ترین غارهای ایران است که برای مردم شهرستان زاهدان از اهمیت و محبوبیت خاصی برخوردار است در تمام طول سال حتی در گرم ترین روزهای سال از سقف 5/2 متری این غار قطرات درشت آب به شکل بارانی ابدی می‌بارد که فضای داخل غار را برای کسانی که از گرمای خشک به آن پناه می برند تبدیل به بهشت می‌کند، آبشارلادیز نیز در فاصله‌ای بسیار کوتاه از غار و با 5 دقیقه پیاده روی لادیز قابل دسترسی است. از دیگر دیدنی‌های لادیز، رودخانه‌های فصلی است که در فصول گرم سال پناهگاهی برای مردم گرمازده زاهدان است و برای بازدیدکنندگانی که از خارج از استان به این شهر سفر می‌کنند دیدن این رودخانه‌ها که در مجاورت تفتان، واقع شده خالی از لطف نخواهد بود.
 
در روستای لادیز علاوه بر لذت بردن از زیبایی‌های طبیعی می‌توانید زنان و مردان بلوچ را در لباس سنتی و زینت آلات شان مشاهده کنید و از مهمان نوازی آنها لذت برده و از بازارهای روستایی لباس‌های محلی، پارچه‌های سوزن‌دوزی و سکه دوزی خرید کنید.
 
بازدید از مراسم سنتی زاهدان:
در زاهدان اعیاد مذهبی مانند عید فطر و قربان مانند سایر نقاط سنی نشین کشورمان با علاقه بیشتری پیگیری می‌شود. در این اعیاد موسیقی بلوچی و عطر غذاهای محلی زاهدان در شهر می‌پیچد.
 
از دیگر مراسم مردم زاهدان که بشکل آشکاری متاثر از فرهنگ هندی و زرتشتی است مراسم پرسه یا ختم است، در این مراسم مردان لباس سپید و زن ها لباس تیره می‌پوشند و زن بیوه لباس سپید با نوار مخصوص زنان بیوه ‌تن می‌کند، و تمام زیور آلات خود را در این مراسم برای همیشه کنار می‌گذارد یا بشکل نمادین آنها را می‌بخشند.
 
گواتی، با شباهتی ساختاری به مراسم زار در بوشهر، یکی از مراسمی است که از فرهنگ آفریقایی الهام گرفته شده،  در این مراسم، خلیفه، هوایی یا گواتی(یعنی کسی که توسط یک روح تسخیر شده) را به کمک شور و هیجانی که از طریق موسیقی بوجود می آید درمان می‌کند.
 
موسیقی بلوچی:
به درستی در زمره شورانگیزترین انواع موسیقی نواحی ایران طبقه بندی می‌شود، سازهای قیچک، تنبورک و دهک به همراهی طشت و کوزه و کاسوره موسیقی بلوچی را تشکیل می‌دهند. این موسیقی که عمدتا به زبان بلوچی اجرا می‌شود همنوا با نوع زندگی مردم این سرزمین، تداعی کننده موسیقی شبه قاره هند است. هنگامیکه به زاهدان سفر می‌کنید از راهنمای خود بخواهید شما را در مراسمی که موسیقی در آن اجرا می‌کند همراهی کند.
منبع : chn.ir

ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.