موانع مهم نیست، برای جذب گردشگران ایرانی برنامه ده ساله داریم (گردشگری عمومی)

توضیحات :

 

خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گردشگری ـ درهمایش گردشگری ایران و کره جنوبی که از سوی سازمان مسافرتی کره جنوبی درهمکاری با آژانس مسافرتی مارکوپولو در ایران، چندی پیش در تهران برگزار شد، حضور برخی نمایندگان و فعالان گردشگری وآژانس‎های مسافرتی کره جنوبی فرصتی بود تا نگاه تازه‎ای به چشم انداز گردشگری ایران و نگاه بازیگران این صنعت در کره جنوبی نسبت به بازار ایران بدست آید.

 "شفیق ابراهیم" مدیر بازاریابی سازمان سفر و گردشگری کره جنوبی که خود هندی الاصل است، در این همایش حضور داشت. حضور وی در این همایش فرصتی بود تا چشم انداز بهتری نسبت به فعالیت‎های بازاریابی کره جنوبی دربازار گردشگری ایران بدست آوریم.

 دلیل آغاز تلاش‎های گسترده برای توسعه تبادلات گردشگری وفعال کردن بازار گردشگری کره جنوبی در ایران چیست؟

روابط خوب دیپلماتیک میان دو کشور ایران و کره و نیز تمایل عمومی در مردم دو کشور به کشف مقصدهای تازه گردشگری را از مهم‎ترین دلایل آغاز تلاش‎ها برای توسعه گردشگری کره جنوبی در ایران  است. کره و ایران کمترین مشکل دیپلماتیک را با هم دارند و درنقشه سیاسی جهان دوستان خوبی محسوب می‌شوند. علاوه بر این کشور کره برای مردم ایران هنوز یک مقصد تازه و کمتر شناخته شده است.  مردم ایران پس از سال‌ها سفر به کشورهای مختلف بی‌شک دوست دارند مقصدهای تازه‎ای را کشف کنند. هرچند در سال‎های گذشته تعداد زیادی از ایران به کره سفر کرده‎اند اما شک نیست که ظرفیت طبیعی سفر میان دو کشور به مراتب بیش از 10 هزار نفر یا 7 هزار نفر در سال گذشته است.  

  چرا تلاش‎ها برای توسعه روابط از امسال شروع شده، می‎دانید که  تعداد سفر گردشگران ایرانی عموما به همه مقصدهای گردشگری کاهش شدید یافته است؟

 بله ایران تا سه سال پیش در مرکز توجه فعالان گردشگری کره جنوبی نبود.  من شخصا سه سال است که با سازمان گردشگری کره جنوبی در زمینه کشف بازار های جدید همکاری می‎کنم. هنگامی که کار خود را در حوزه خاورمیانه آغاز کردم، شرایط گردشگری کره جنوبی در ایران جالب نبود .روشن است که برای اقدام کمی دیر شده است و تلاش‎ها باید خیلی زودتر آغاز می‎شد اما کاملا روشن است که ایرانی‎ها از طریق رسانه‎ها و صنعت سینما و تلوزیون و نیز تولیدات صنعتی وبه ویژه انواع لوازم الکترونیک کره‎ای، این کشور را خیلی خوب می‎شناسند. درواقع متوجه شده‎ام که ایرانیان اطلاعات عالی درباره کشور ومردم وفرهنگ کره دارند و این نکته انگیزه مهمی برای سفر ایجاد می‎کند. علاوه بر این ایرانیان یا به عبارت بهتر گردشگر ایرانی ، به دنبال مقاصد تازه وجدیدتر سفر است. مقصدهایی غیر از مالزی و ترکیه و تایلند و سنگاپورکه تا کنون سفر کرده اند. آنان به کشف مقصد‎ها و محیط‎های تازه علاقه دارند. اما گذشته از همه این‎ها، کشور کره از نظر دیپلماتیک نیز کمترین مسئله و مشکل را با کشورهای خاورمیانه و ازجمله ایران دارد . بنابراین انگیزه ها و دلایل زیادی برای کار وتوسعه تلاش ها در تقویت بازار ایران در کره وجود دارد.

 از نظر شما زمینه برای جذب گردشگر کره‎ای به ایران هم متقابلا هموار هست یا خیر؟ آیا کره‎ای ها هم به ایران سفر می‎کنند؟

از نظر من  زمینه برای جذب گردشگر کره‎ای به ایران را نیز مثبت است. کره‎ای‎ها اساسا مردمانی دوستدار سفر ند و در بازار بین‎المللی توریسم، مسافران و توریست‎های بزرگی هستند. جمیعت بزرگی از گردشگران بین‎المللی کره‎ای هستند. پس ایران نیز می‎تواند در این زمینه بازاریابی کند و بخشی ازاین بازار را به سوی خود بکشد. آژانس‎های مسافرتی و دفترهای گردشگری ایران نیز متقابلا می‎توانند در کره جنوبی فعالیت کنند. شما هم به عنوان افراد رسانه باید دراین باره کار کنید و باز تهیه گزارش های مناسب می‎توانید به معرفی ایران و جذب گردشگران کره‎ای به ایران کمک کنید.

  با این حال موانع موجود برسر توسعه روابط گردشگری میان دو کشور کم نیست،برای رویارویی با این موانع چه می‎توان کرد؟

 بله موانع موجود درحال حاضر زیاد است و می‎تواند سبب تاخیر در برنامه‎ها شود. به ویژه موانع مالی و بانکی که روند این تلاش‎ها را بی‎تردید کند می‌کند. اما از نظر ما این موانع مقطعی است ولی فعالیت‎ها و برنامه‎های ما مقطعی نیستند. ما طبق برنامه‎ریزی درازمدت برای آینده ده ساله کار می‌کنیم. بنابراین مهم نیست که تبلیغات و بازایابی ما در شرایط کنونی ایران جواب ندهد. زیرا هدف ما در جذب بازار ایران به هیچ وجه یک هدف کوتاه مدت نیست. همان طور که گفتم ما فعالیت‎های گسترده و درازمدتی را طی یک برنامه ریزی ده ساله طراحی وآغاز کرده‎ایم. متاسفانه به دلیل تحریم‎های اقتصادی گام‏ها کندتر می‎شود و بازار کره جنوبی هم طبیعتا به سوی سعودی و کویت و امارات گرایش می‎یابد اما ایران ذاتا بازار بزرگ و خوبی است و شرایط برای رشد گردشگری در ایران برای کره جنوبی جذابیت بسیاردارد.   

  این برنامه ریزی بلند مدت ده ساله شامل چه بخش‎ها و فعالیت‎هایی است؟

 برگزاری همین همایش به عنوان نمونه که برای دومین بار در تهران برگزار می شود، یکی از این طرح ها‎ست. همچنین ایجاد پرواز مستقیم میان تهران – سئول از طرح‎های بلند مدت دیگر است که برهمین اساس از مدیر شرکت خطوط هوایی کره ایرلاین نیز دعوت شده تا به تهران بیاید و شرایط را از نظر وضعیت فروش بلیت و عرضه خدمات هوایی ارزیابی کند. مردم را از نزدیک ببیند و احتمالات و فرصت‎ها را بسنجد. آشنا شدن و برقراری ارتباط با آژانس‎های مسافرتی ایران و نیز آشنایی با ژورنالیست‎های ایرانی و تلاش برای جلب توجه آن‎ها به کره و فرهنگ و تمدن وجاذبه‎های کره جنوبی از دیگر طرح‎هایی است که در برنامه‎ریزی ده ساله در توسعه بازاریابی گردشگری کره در ایران طراحی شده است.

 چرا شما به عنوان یک متخصص هندی در بازاریابی کره جنوبی فعالیت می‎کنید؟ مشخصا چرا کره؟

 من کره و مردم این کشور را بسیار دوست دارم. آن‎ها مردمانی بسیار منظم و مقید به  پرنسیپ‎های اخلاقی هستند. مردمانی بسیار قانون‎مند و منظم هستند که طبق اصول روشنی زندگی می‎کنند. آن‎ها هنوز هم به بزرگترهای خود احترام می‎گذارند درحالی که این موارد را دیگر در سایر کشورها مثلا در میان عرب‎ها که مدتی نیز درآنجا کار کرده‎ام نمی‎توان دید.

 درباره ایرانیان چه طور؟ ایرانی‎ها را از این نظر چه طور می‎بینید؟

این سومین بار است که به ایران سفر کرده‌ام اما هر بار تنها 3 روز در ایران مانده‎ام . بنابراین هنوز مردم ایران را چنان که باید نمی‎شناسم اما در چارچوب تجربه شخصی وآنچه که تا بحال برایم پیش آمده، کاملا برایم روشن است که مردم ایران ، عموما مردمی بسیار باهوشند و مشتاق یادگیری و شناخت چیزهای تازه و نو هستند. مثلا به همین همایش نگاه کنید.  برگزاری همین همایش و حضور جدی فعالان و نمایندگان آژانس‎های ایرانی نمونه‎ای است که این نظر مرا تایید می‎کند. استقبال از این همایش نمونه خوبی است که نشان می‎دهد ایرانیان تا چه حد مشتاق و جدی هستند و تلاش دارند تا دقیقا با همه چیز آشنا شوند. این روحیه‎ای عالی است که در همایشی مشابه در جده یا کویت یا دبی نمی‎توانید ببینید. من بارها دیده‎ام اگر چنین همایشی را در جده یا دبی برگزارکنید، افراد به سادگی می آینده و می‎روند و اصلا به مسائلی که مطرح می‎شود، توجه و تمرکز نمی‎کنند. ازکنار همه چیز می‎گذرند ومی‎روند اما ایرانی‎ها می‎خواهند از همه چیز سر درآورند و این عالی است. البته مدت اقامت من در ایران کوتاه بوده اما امیدوارم در آینده با توسعه روابط مدت زمان طولانی دراین کشور بمانم و از نزدیک با مردم این کشور وروحیات آن ها بیشتر آشنا شوم.

منبع :  chn.ir  (میترااسدنیا)

 

 


ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.