تخت جمشید در صدر خبرهای این هفته (گردشگری عمومی)

تخت جمشید در صدر خبرهای این هفته

توضیحات :

وقتی پای تخت جمشید در میان باشد، دیگر همه خبرها تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد. این هفته هم به دلیل اظهار نگرانی بسیاری از دوستداران و کارشناسان میراث فرهنگی از تعطیلی کارگاه‌های مرمت عظیم‌ترین بنای هخامنشی ایران، همه نگاه‌ها به سوی قلب فارس بود.
این هفته به دنبال انتشار خبرهایی از ایجاد ترک در بدنه تخت جمشید جنجالی در رسانه‌ها بر پا شد. پیگیری خبرگزاری میراث فرهنگی از وضعیت کنونی این بنای کم نظیر دوره هخامنشی گویای آن بود که در حال حاضر کارگاه‌های مرمت تخت جمشید نیمه تعطیل‌اند و حفاظت از این اثر جهانی را با مشکل رو به رو کرده است.
بسیاری از کارشناسان میراث فرهنگی به انتشار خبرهایی در مورد ایجاد ترک‌ها واکنش منفی نشان دادند و گفتند که این ترک‌ها به دلیل فرسودگی تدریجی و دیگر فشار‌های حصل از عوامل محیطی وارد شده بر بدنه ایجاد می‌شوند؛ اما اکنون آن چیزی که در مورد این بنای تاریخی، مهم به نظر می‌رسد، کارگاه‌های نیمه‌ تعطیل آن است.
مازیار کاظمی، کارشناس میراث فرهنگی و مدیر داخلی سابق پایگاه تخت جمشید، یکی از این کارشناسان بود که در این مورد تاکید کرد: هرگز نباید فراموش شود که در محوطه‌های تاریخی باز، آثار به دلیل قرارگیری در شرایط محیطیبه دلیل فرسودگی، خواه ناخواه در معرض فرسایش هستند و به مرور زمان در سنگ‌های آهکی به دلیل برخورد رطوبت حاصل از بارندگی و تاثیر آلاینده‌های محیطی و اسیدی شدن محیط مرطوب روی سنگ‌ها و خورده شدن رگه‌های سنگ‌های آهکی باعث ایجاد شکاف‌های جدید یا عریض شدن شکاف‌های قدیمی می


ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.