«دیپلماسی گردشگری» زمينه ساز صلح (گردشگری عمومی)

توضیحات :

به گزارش پايگاه اطلاع رساني مركز گردشگري علمي - فرهنگي دانشجويان ايران(istta) به نقل از ايسنا  ومین همایش و نمایشگاه بین‌المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در حوزه‌های میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران با حضور اسفندیار رحیم مشایی - مشاور رییس‌جمهور -، مدیران و معاونان اداره‌های کل میراث فرهنگی و گردشگری، جمعی از سفرای کشورهای خارجی و سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در حالی برگزار شد که حاضران نیمی از سالن را پر کرده بودند.

محمدشریف‌ ملک‌زاده - رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری - در این همایش با اشاره به ظرفیت‌های ایران برای سرمایه‌گذاری در حوزه‌های تحت مدیریت او، گفت: این سازمان باید با ایجاد بازارچه و کارگاه، صنایع دستی را حفظ کند و در حوزه‌های بازرگانی،‌ تبلیغ و ترویج فعال باشد.

وی ادامه داد: سونامی و خیزش عظیم بین‌المللی یک واقعیت محض است و توسعه‌ی گردشگری به‌علت ماهیت آن، فرمول و دوای بی‌کاری است.

او با بیان این‌که گردشگری مادام‌العمر است، تعطیل‌بردار نیست و تنش‌های سیاسی را کاهش می‌دهد، در ادامه‌ی سخنانش افزود: بخش خصوصی باید تمام‌قد وارد حوزه‌ی سرمایه‌گذاری شود و از این بخش حمایت صورت گیرد.

به گزارش ایسنا، امیر امینی - معاون سرمایه‌گذاری و تأمین منابع سازمان میراث فرهنگی و گردشگری - نیز با اشاره به این‌که دستاوردها و عملکرد هشت ساله‌ی دولت در این همایش ارائه شده است، گفت: با حمایت مسئولان،‌ خصوصی‌سازی، اصلاحات اقتصادی، ایجاد زیرساخت‌های اقتصادی و اجتماعی، اعطای مشوق‌های سرمایه‌گذاری و پویایی در اقتصاد ملی، ثبات و امنیت سیاسی و اقتصادی کشور، شرایط را برای سرمایه‌گذار خارجی در صنعت گردشگری و سرمایه‌گذاری در بناها و آثار تاریخی و همچنین صنایع دستی فراهم کرده است.

او ادامه داد: با توجه به رویکرد جدید برای توسعه‌ی سرمایه‌گذاری در این حوزه‌ها، شناسایی منابع و روش‌های جدید تأمین مالی پروژه‌های سرمایه‌گذاری چه از طریق منابع داخلی و چه منابع خارجی اهمیت دارد.

امینی تأکید کرد: رسالت و مأموریت‌های ذاتی و فراسازمانی ایجاب می‌کند همکاری و تعامل فرادستگاهی به‌منظور توسعه‌ی زیرساخت‌های گردشگری و ایجاد تأسیسات گردشگری تقویت شود، چراکه این پروژه‌ها، در یک فرآیند اداری با بیشتر وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و بانک‌ها اجرا می‌شوند.

معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گفت: به‌دلیل دیدگاه‌های متفاوت و معاذیر قانونی و مشکلات ناشی از ابهام، سکوت و تفسیر قانون، بعضی از پروژه‌ها در مرحله‌ی صدور مجوز متوقف مانده‌اند. بنابراین بازنگری در قوانین و مقررات مربوط به حوزه‌های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با سایر دستگاه‌های مرتبط ضرورت دارد.

امینی در ادامه‌ی سخنانش، چاپ کتاب با عنوان بسته‌های سرمایه‌گذاری در این سه حوزه به زبان‌های فارسی و انگلیسی و کتابی درباره‌ی اقدامات این سازمان در دولت‌های نهم و دهم،‌ راه‌اندازی بانک اطلاعات برای معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در صنعت گردشگری و ارائه‌ی 950 بسته‌ی ویژه‌ی فرصت‌های سرمایه‌گذاری را از جمله اقدامات صورت‌گرفته برای همایش سوم اعلام کرد.

در ادامه، بهروز علی‌شیری - معاون وزیر اقتصاد و رییس سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی - ضمن آن‌که به سرمایه‌گذاران توصیه کرد که دنبال سرمایه‌هایی با ریسک پایین باشند، تأمین منابع مالی از طریق سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی را به‌عنوان یکی از روش‌های کم‌ریسک و پربازده به آن‌ها پیشنهاد کرد.

او با بیان این‌که سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران هیچ وظیفه‌ای به‌جز حمایت از سرمایه‌گذاران خارجی ندارد، به روند روبه رشد سرمایه‌گذاران خارجی اشاره کرد و افزود: در سال 2011 میلادی 4152 میلیون دلار سرمایه جذب شد که 138 درصد نسبت به سال گذشته‌اش رشد داشت. رقم سرمایه‌ی خارجی جذب‌شده در سال 2010 نیز معادل سه‌هزار و 648میلیون دلار بود.

به گفته علی‌شیری، امسال رقم سرمایه‌گذاری مصوب از هفت‌میلیارد و 200میلیون دلار گذشت و 54 درصد نسبت به سال گذشته رشد داشت.

او اظهار کرد: استراتژی ما تثبیت نرخ جذب سرمایه‌گذاری خارجی بود که با رشد همراه شد. اکنون می‌خواهیم این جایگاه را ارتقا دهیم و در استراتژی جدید از شرکای سرمایه‌گذاری دعوت کنیم.

در پایان این مراسم، کتاب «هشت سال دستاورد سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در دولت‌های نهم و دهم» توسط اسفندیار رحیم‌مشایی و محمدشریف ملک‌زاده رونمایی شد.

نمایشگاه فرصت‌های سرمایه‌گذاری نیز با عرضه‌ی 2500 بسته‌ی سرمایه‌گذاری در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران افتتاح شد که تا 18 اسفندماه برپاست. در حاشیه‌ی این نمایشگاه، پنل‌هایی با موضوع روش‌های نوین تأمین مالی در بازار سرمایه، سرمایه‌گذاری در تأسیسات گردشگری و تأمین زیرساخت‌ها و عرصه‌ها، برنامه‌ریزی و تحریم؛ فرصتی طلایی برای توسعه‌ی پایدار، سرمایه‌گذاری در بناها و آثار تاریخی، روش‌های جذب سرمایه‌های خارجی و سرمایه‌گذاری در حوزه‌ی صنایع دستی برپا می‌شوند.

منبع : istta.ir


ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.