فراموشی سفر برای دهک‌های پایین و بازگشت توپولف‌ها به ناوگان هوایی (گردشگری عمومی)

توضیحات :

 

خبرگزاری میراث فرهنگی‌ ‌ـ گردشگری ـ‌ گردشگری آخر هفته در آخرین هفته سال 91 با خبرهای نوروزی و سفرهای نوروزی همراه بود ولی خبرها حکایت از سفرهایی دارد که به نوعی بلای جان خانواده‌ها شده‌اند چراکه با آمارهایی که مرکز آمار ایران اعلام می‌کند می‌توان گفت حدود 70 درصد از خانوارهای ایرانی نمی‌توانند به سفر بروند چراکه زیر 450 هزار تومان درآمد دارند.

 

این روزها واژه‌هایی مانند دهک، خوشه‌، یارانه و... برای خانواده‌های ایرانی آشناتر از هر آشنایی است. واژه‌هایی که به نوعی بسیار محترمانه سطح مالی خانواده‌ها را در جامعه مشخص و بیان می‌کنند. براساس خوشه‌بندی مرکز آمار ایران چهار دهک اول در خوشه اول، سه دهک دوم در خوشه دوم و سه دهک آخر که بیشترین درآمد را دارند در خوشه سوم قرار می‌گیرند.

 

بنابر گزارش مرکز آمار ایران، میانگین درآمد خانوارهای خوشه‌ اول کمتر از 350 هزار تومان، خوشه دوم از 350 تا 450 هزار تومان و میانگین درآمد خوشه سوم بیشتر از 450 هزار تومان است. طبق اعلام رئیس مرکز آمار، با توجه به جمعیت 70 میلیونی ایران و مقایسه مجموع جمعیت دو خوشه اول که حدود 49 میلیون نفر است، مشخص می‌شود که حدود 70 درصد خانوارهای ایرانی درآمدی کمتر از 450 هزار تومان دارند.

 

با اعلام نرخ تورهای نوروزی و با حسابی سر انگشتی متوجه می‌شویم اگر دهک هفت به بالا نیستیم، نوروز را خانه‌نشین خواهیم بود چراکه سفر، با وجود دهک‌ها معنای دیگری یافته است.

 

اتحاد گروهی در دفاتر خدمات مسافرتی معنا ندارد

با گران شدن قیمت ارز و کاهش ارزش ریال،‌ تورهای خارجی نیز روی دیگر سکه را دید چنانکه طی چند ماه اخیر با افت شدید مسافر روبه‌رو شد. با کاهش تعداد گردشگران خروجی، هتل‌های کشورهای مقصد شرایط را برای جذب گردشگر ایرانی نامساعد دیدند چنانکه برای دادن رونقی دوباره به اتاق‌هایشان راهکاری جدید در پیش گرفتند و نرخ‌ها را کاهش دادند.

 

این امر نشان دهنده آن است که با کاهش تعداد مسافران ایرانی، هتل‌های کشورهایی که مقصد سفر ایرانی‌ها بودند این کاهش را تهدیدی برای ادامه بقای خود احساس کردند و با کاهش قیمت‌ها در صدد رفع این تهدید برآمدند. البته این مهم نکته‌ای قابل توجه برای دفاتر خدمات مسافرتی ایران در خود دارد. چراکه اگر با اتحاد دفاتر خدمات گردشگری، تور کشوری که گران می‌فروشد فروخته نشود هتل‌های آنها ناچار به کاهش قیمت می‌شوند یا اگر ایرلاین خارجی کمیسیون خودرا افزایش می‌دهد به جای قبول آن می‌توان از فروختن آن امتناع کرد تا ناچار به کاهش قیمت شود.

 

اما از آنجایی که در ایران فرهنگ انجام کارگروهی نداریم و از آنجایی که دفاتر خدمات مسافرتی با یکدیگر متحد نیستند راه به جایی نخواهیم برد.

 

توپولف‌ها دوباره به ناوگان هوایی کشور باز می‌گردند

پس از زمین‌گیر شدن 34 فروند توپولف، رییس سازمان هواپیمایی کشور از احتمال بازگشت دوباره آنها به ناوگان هوایی کشور خبر داد و گفت: «توپولف 154 مشخصات فنی دارد که آنرا زمین گیر کرده‌است البته در میان آنها تعدادی هواپیمای سالم نیز وجود دارد. از دیگر سو خرید 35 موتور نو نیز انگیزه بازگشت توپولف‌‌ها را به ناوگان هوایی بیشتر می‌کند. اگر شرکت‌های سازنده، بهینه سازی و پارامترهای فنی مورد نظر را رفع کنند احتمال بازگشت دوباره توپولف به ناوگان هوایی کشور دور از ذهن نیست.»

 

این مقام مسئول با اشاره به تاثیر بیش از 18 مولفه در تعیین قیمت هواپیما درخصوص قیمت تمام شده بلیط هواپیما و آزادسازی نرخ‌ها گفت: «افزایش قیمت مواد مصرفی در صنعت هوانوردی منجر به افزایش نرخ بلیط‌ها شده‌است. در این میان نقدینگی از مهمترین مسائلی بود که مطرح شد.»

 

او درخصوص شرایط بدهی شرکت‌های هواپیمایی به شرکت نفت بابت خرید سوخت گفت:‌ «از تاریخ 1/9/91 به بعد سوخت با قیمت لیتری 700 تومان محاسبه و به صورت نقدی دریافت شد و همه فعالان این حوزه بر سر قیمت اعلام شده به توافق رسیدند و چگونگی پرداخت به میزان نقدینگی آنها بستگی دارد. درخصوص بدهی‌های قبل از این تاریخ نیز پارامترهایی برای محاسبه وجود داشت که باید به توافق می‌رسیدند تا در طول زمان به صورت اقساط پرداخت شود. بدین ترتیب آنچه که تا تاریخ اعلام شده خریداری شده بود به صورت اقساط و آنچه پس از تاریخ مذکور خریداری می‌شود به صورت نقدی محاسبه می‌شود.»

 

پهلوان همچنین با اشاره به تشکیل ستاد تاخیرات در فرودگاه کشور از کاهش تاخیر پرواز‌ها از 34 دقیقه به 20 دقیقه خبر داد و در پاسخ به CHN گفت: «طبق آمارهای ستاد تاخیرات پروازی با کاهش 14 دقیقه‌ای در پروازها روبه‌رو هستیم در این راستا سعی داریم در نوروز از تاخیر پروازها بکاهیم.»

 

چهار فرودگاه، بیشترین تقاضا برای سفرهای هوایی نوروزی

همچنین رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت فرودگاه‌های کشور با اشاره به اینکه چهار فرودگاه کیش، مشهد، شیراز و اهواز بیشترین تقاضا برای انجام پرواهای نوروزی را داشته‌اند، از موافقت و پذیرش این درخواست‌ها برای خدمت‌رسانی بهتر به مسافران نوروزی و رونق گردشگری خبر داد.

 

متضرر استرداد مبلغ بلیت چارتری کیست؟

قانون کنسلی بلیت‌‌های چارتری و برنامه‌ای(استرداد مبلغ بلیت برای مسافرانی که نتوانسته‌اند در پروازهای چارتری حضور یابند) از جمله مهمترین اتفاقی است که در حال حاضر نقل مجالس شده و پیامدهای مثبت و منفی را برای این تصمیم رقم زده این در حالی است که مسئول دبیر خانه کمیته فنی سازمان هواپیمایی کشوری این اقدام را به ضرر شرکت های خدمات مسافری ندانسته و معتقد است در این میان مردم و تا حدودی ایرلاین ها متضرر می‌شوند.

 

راه اندازی 2 رام قطار جدید در مسیر تهران- شیراز و تهران ـ یزد ـ کرمان

معاون بهره برداری و سیر و حرکت و سرپرست امور مسافری راه آهن نیز از راه اندازی 2 رام قطار جدید در مسیر های تهران –شیراز و تهران – یزد – کرمان به منظور رفاه حال مسافران در ایام نوروز خبر داد.

 

در میان 11 کشور منطقه، ایران دهم شد!

صنعت گردشگری و سفر ایران در میان 11 مقصد گردشگری منطقه خاورمیانه در فهرست اقتصاد رقابتی سفرو گردشگری در سال 2013 ، رتبه 10 را بدست آورد. طبق این جدول ایران از نظر شاخص‎های رقابتی درمیان تمام کشورهای منطقه از مصر نیز که در رتبه 85 جهانی است، پایین‎تر بوده و تنها بر کویت پیشی دارد.

 

این گزارش دوسالانه شامل تجزیه و تحلیل طبقه بندی ایندکس رقابت در صنعت سفر وگردشگری است که براساس محاسبه فاکتورها و سیاست گزاری‌ها در اموری چون مقررات و قوانین سیاسی، محیط زیست و طبیعت پایدار ، توسعه زیرساخت‎های گردشگری، برخورداری از ذخایر طبیعی و فرهنگی ودیگر معیارهاست.

 

اعمال مقررات ویزا، گردشگران روسیه را به نصف کاهش می‎دهد

به دلیل اعمال سیاست‎های شدید سخت گیرانه در صدور ویزا، روسیه امسال 10 تا 30 درصد گردشگران خود را از دست داده و احتمال می رود امسال به نصف تعداد سال‎های گذشته کاهش یابد.

 

 روسیه از آخرین روزهای سال گذشته شاهد رکورد کم نظیری در تنزل تعداد بازدید کنندگان خارجی خود بوده است. این میزان کاهش به حدی است که تعداد گردشگران اروپایی به ویژه به میزان 10 تا 30 درصد سال پیش از آن کاهش یافته است.

منبع :  chn.ir

 


ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.