دورخيز دومين ايراني براي گردشگري فضايي (گردشگری عمومی)

توضیحات :

 

 به گزارش پايگاه اطلاع رساني مركز گردشگري علمي – فرهنگي دانشجويان ايران(istta) به نقل از شرق شش‌سال پیش نگاه‌های مشتاقان به فضا و فضانوردی، به پایگاه فضایی در قزاقستان دوخته شده بود زیرا قرار بود «انوشه انصاری» به عنوان نخستین ایرانی و نخستین زن گردشگر جهان به فضا سفر کند. اکنون یکی از شرکت‌های تولیدکننده محصولات بهداشتی قصد دارد از میان داوطلبان 60کشور جهان، 22نفر را انتخاب و با یک فضاپیمای خصوصی به فضا اعزام کند که در میان داوطلبان، نام یک ایرانی هم به چشم می‌خورد. «شهرام آریافر» که ‌استاد دانشگاه افسری اسلوی نروژ است، اگر بتواند رای مردم را به دست آورد و در مرحله دوم هم از پس آزمایش‌ها بربیاید، نام خود را به عنوان دومین ایرانی و نخستین مرد ایرانی که به فضا رفته است، ثبت خواهد کرد. «شهرام آریافر» ‌در رقابتی شرکت کرده است که پیروزی در آن، او را به آرزویی که از کودکی به دنبال آن بوده است، می‌رساند، اما او برای رسیدن به این آرزو ‌راه درازی در پیش دارد. در همین زمینه گفت‌وگویی را با وی انجام داده‌ایم که از نظرتان می‌گذرد.

 

 

انگیزه شما از ترک ایران و تحصیل در خارج از کشور چه بود؟ چرا کشور نروژ را برای ادامه تحصیل انتخاب کردید؟

از دوران کودکی آرزوی رفتن به فضا و تحصیل در این زمینه را داشتم و به همین دلیل تصمیم گرفتم که به خارج از کشور بروم. کشور نروژ را به این دلیل انتخاب کردم که نروژ کشوری کوچک، اما با موقعیت‌های فراوان است.

 

لطفا کمی درباره برنامه انتخاب فضانورد توضیح دهید. چه شرکتی این برنامه را اجرا می‌کند و هدف آنها از این کار چیست؟

این برنامه را شرکت «AXE» که یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تولیدکننده محصولات آرایشی و بهداشتی آقایان است، برنامه‌ریزی کرده است. این شرکت قصد دارد 22 نفر (مرد) را از ۶۰ کشور مختلف جهان، انتخاب و آنها را با یک فضاپیمای خصوصی به فضا بفرستد. این پروژه از نهم ژانویه شروع شده و مسوولیت پروژه را نیز فضانوردی به نام «باز آلدرین» به عهده گرفته است. (همچنان که می‌دانید «باز آلدرین» دومین انسانی است که روی ماه قدم گذاشته است)

 

صرف‌نظر از اینکه تنها آقایان می‌توانند در این رقابت شرکت کنند، آیا برای شرکت در این رقابت پیش‌فرض و شرایط خاصی در نظر گرفته شده است یا هر کسی هم که به سفر فضایی علاقه‌مند باشد، می‌تواند شانس خود را امتحان کند؟

خیر. هیچ محدودیتی در نظر گرفته نشده است، تنها محدودیتی که وجود دارد همان ۶۰ کشوری است که افراد را از آنجا انتخاب می‌کنند که متاسفانه کشور ایران جزو آن فهرست نیست.

 

گفتید که افراد از 60 کشور می‌توانند در این رقابت شرکت کنند. این 60 کشور کدامند؟

بیشتر این کشورها از اروپا و آمریکای شمالی هستند، اما در این بین برخی کشورهای آسیایی نیز همچون هند و تایلند نیز دیده می‌شوند. از خاورمیانه هم کشورهایی مثل امارات، کویت و عربستان‌سعودی در این رقابت حضور دارند.

 

مراحل انتخاب فضانوردان به چه صورت است؟

مراحل رقابت به این شکل است که از میان نامزدهای شرکت‌کننده در این برنامه، یکصد نفری که در نظرسنجی اینترنتی بیشترین رای را به دست آورده‌اند، به مرحله دوم صعود می‌کنند. در واقع یکصد نفر انتخابی در مرحله اول با رای مردم انتخاب می‌شوند. یکصد نفر راه یافته به مرحله دوم، در دسامبر سال 2013 (آذرماه 1392) به «مرکز فضایی کندی» در فلوریدا می‌روند و انتخابات نهایی در آنجا انجام می‌شود. این افراد، در آنجا باید در چندین تست‌ و آزمون فیزیکی و روانی شرکت کنند (تست‌هایی نظیر تست‌های پزشکی، روانشناسی، پرواز در حالت بی‌وزنی، پرواز در حالت گریز از مرکز و پرواز با هواپیماهای جنگنده) تا برگزارکنندگان این برنامه تبلیغاتی، مطمئن شوند این افراد توانایی سفر به فضا را دارند. 22 نفری که در مرحله نهایی انتخاب می‌شوند با فضاپیمای «Lynx Space Plane» که ساخت شرکت «XCOR Aerospace» است، به فضا سفر می‌کنند. البته این 22 نفر پیش از سفر به فضا، در یک دوره کوتاه آموزش فضانوردی نیز شرکت می‌کنند. قرار است این 22 نفر بین سال‌های 2014 تا 2020 راهی فضا شوند.

 

چه شد که تصمیم گرفتید برای سفر به فضا داوطلب شوید؟ آیا علاقه‌مندی به فضانوردی باعث شد که این تصمیم را بگیرید یا افرادی به شما توصیه کردند که در این رقابت شرکت کنید؟

هر دوی اینها. همچنان‌که قبلا هم گفتم، من از زمان کودکی در آرزوی سفر به فضا بودم، اما تشویق دوستانم هم مرا برای انجام این کار مصمم‌تر کرد. زمانی که صحبت از علاقه‌مندی می‌شود به خاطر می‌آورم که وقتی سه یا چهار سالم بود، نیمه‌شب‌ها که بیدار می‌شدم، می‌رفتم و به ستاره‌ها نگاه می‌کردم و با خودم فکر می‌کردم چطور می‌شود به ستاره‌ها سفر کرد. این کنجکاوی به من خیلی انگیزه داد و در انتخاب خط و مسیر زندگی‌ام بسیار تاثیر داشت.

 

انگیزه واقعی شما از ثبت‌نام در این برنامه چیست و چه اهدافی را دنبال می‌کنید؟

انگیزه‌ام سفر به فضاست و در حال حاضر به تنها چیزی که فکر می‌کنم این است که بتوانم تا حد امکان حمایت و آرای دیگران را به دست بیاورم تا در این مرحله از رقابت، پیروز شوم.

 

‌ در این مرحله بزرگ‌ترین آرزوی شما چیست؟

بزرگ‌ترین آرزویم این است که کل سیاره زمین را بتوانم از آن بالا ببینم. آن موقع است که آدم احساس می‌کند در این عالم هستی و در میان تمام سیاره‌ها و ستاره‌هایی که وجود دارند، ما چقدر کوچکیم. کلا دید انسان‌ها نسبت به زندگی پس از سفر به فضا تغییر می‌کند. تمام مشکلات کوچک زندگی، جنگ‌ها، سیاست‌ها و بن‌بست‌ها در ذهن آدمی متفاوت می‌شود. من با فضانوردان دیگری هم صحبت کرده‌ام که همه آنها چنین عقیده‌ای دارند، وقتی کسی به فضا می‌رود و کره زمین را از آن بالا تماشا می‌کند و وقتی می‌بینید که ما در مقابل جهان هستی چقدر کوچک و ناچیزیم، دیدش نسبت به زندگی تغییر می‌کند و اثرات این تغییر تا پایان عمر با فرد باقی می‌ماند. فضانوردانی که زمین را از بالا دیده‌اند، بعد از آن سفر غالبا زمینه کار‌ها و فعالیت‌های‌شان را عوض کردند و وارد فعالیت‌های انسان‌دوستانه و کمک کردن به هم‌نوع شده‌اند، چه در زمینه‌های علمی، چه در حوزه جلوگیری از جنگ و دیگر تنش‌هایی که بشر با آن روبه‌رو است.

 

در جایی خواندم که پیش از این نیز برای سفر به فضا داوطلب شده بودید، اما در نهایت پذیرفته نشدید. عدم انتخاب شما به چه دلیل بود و فکر می‌کنید آیا در این برنامه نیز تاثیرگذار خواهد بود؟

بله. در سال ۲۰۰۸ میلادی و زمانی که سازمان فضایی اروپا به دنبال انتخاب فضانوردان اروپایی برای سفر به فضا بود، از کشور نروژ برای این منظور کاندیدا شدم. حدود 8هزار نفر کاندیدا شده بودند که از بین آنها 10 فضانورد باید انتخاب می‌شد. من تا مرحله دوم آن رقابت پیش رفتم، اما متاسفانه نتوانستم به مرحله بعدی راه پیدا کنم. در آنجا رقابت بسیار تنگاتنگ و شدید بود و مسایل سیاسی نیز بسیار تاثیر داشت. در برنامه فعلی صحبت از توریست و گردشگر فضایی است و کل برنامه هم یک برنامه تبلیغاتی خصوصی است، بنابراین شانس انتخاب شدن در آن با برنامه قبلی کاملا متفاوت است.

 

اگر بتوانید تمام مراحل را با موفقیت پشت سر بگذارید و برای سفر به فضا انتخاب شوید، به عنوان نماینده کشور نروژ به این سفر خواهید رفت یا نروژی ایرانی‌تباری خواهید بود که پا به فضا می‌گذارد؟

من اصالت و اصلیتم ایرانی است. هر چقدر هم در یک کشور دیگر زندگی کنم، باز هم اصالتم ایرانی است. ولی از نظر مسایل اداری و رسمی باید بگویم من در این رقابت فقط به این دلیل که تبعه نروژ بودم، توانستم شرکت کنم. حالا اگر بخواهم به این سفر بروم به عنوان یک نروژی- ایرانی سفر خواهم کرد، نه صرفا یک نروژی یا صرفا یک ایرانی. دقیقا به‌‌ همان شکلی که چند سال پیش خانم «انوشه انصاری» به‌عنوان اولین گردشگر فضایی ایرانی و اولین زنی که به عنوان توریست فضایی به فضا سفر کرد؛ او هم ایرانی بود و هم آمریکایی.

 

زمانی که خانم «انوشه انصاری» به عنوان اولین ایرانی به فضا رفت، چه احساسی داشتید؟ آیا این موضوع در تقویت انگیزه شما هم نقش داشت یا خیر؟

وقتی که خبر سفر ایشان را به فضا شنیدم، بسیار خوشحال شدم. باعث افتخار بود که یک ایرانی موفق شد به فضا سفر کند. این مساله روی من بسیار تاثیر گذاشت و تصمیم گرفتم که هیچ‌گاه تسلیم نشوم و سعی کنم که به رویای خود جامه عمل بپوشانم.

 

الان که در مرحله انتخاب اولیه هستید، چه حسی دارید؟

احساس رقابت شدید و البته کمی هم استرس دارم. در حال حاضر من با بیش از 20هزار رای در نروژ نفر اول هستم ولی هنوز چند ماهی به پایان رای‌گیری مانده است و از طرفی احتمال وقوع هر اتفاقی هم هست. در هر صورت من قصد تسلیم شدن ندارم و تا انتهای راه ادامه خواهم داد.

 

‌ افرادی که می‌خواهند به شرکت‌کنندگان رای بدهند، تا چه تاریخی فرصت دارند که در این رای‌گیری شرکت کنند؟ اگر کسی بخواهد به شما رای بدهد، باید چه کار کند؟

مهلت رای دادن تا آخر ماه می‌2013 (11 خرداد 1392) است. صفحه رای دادن به زبان نروژی است، اما اگر کسی بخواهد رای بدهد، می‌تواند به این طریق عمل کند. ابتدا باید به آدرسhttps://www2.axeapollo.com/ nb_NO/75124/shahram-ariafar?image=0#. UTBWUx2oxtg. facebook بروید. زمانی که وارد لینک شدید روی دکمه «STEM» که سمت چپ بالای صفحه دیده می‌شود، کلیک کنید. در ادامه وارد صفحه‌ای می‌شوید که در آن باید آدرس ایمیل و کلماتی را که در تصویر می‌بینید، وارد کنید. در نهایت رای شما با کلیک کردن روی دکمه «STEM» نهایی می‌شود. علاوه‌براین، مراحل رای دادن و اطلاعات بیشتر در این زمینه در صفحه فیس‌بوک من موجود است:

 www. facebook.com/astronautshahram

آیا نوع تحصیلات و تخصص شما (و داوطلبان دیگر) در انتخاب‌شدنتان نقشی خواهد داشت یا خیر؟

برای این رقابت و در مرحله فعلی، نوع تحصیلات و تخصص داوطلب هیچ تاثیری ندارد. تنها چیزی که تاثیر دارد، مقدار تلاش و نحوه برنامه‌ریزی برای برنده شدن است اما در انتخاب فضانوردانی که قرار است در سازمان‌های فضایی کار کنند، نوع تحصیلات و تخصص، تاثیر بسیاری دارد.

 

به نظر شما داشتن تحصیلات در حوزه هوافضا (یا رشته‌های مرتبط) در انتخاب افراد تا چه میزان تاثیرگذار است؟

رشته هوافضا تنها یکی از رشته‌های مورد نیاز است. فضانوردان از میان افرادی با تحصیلات مختلف انتخاب می‌شوند. بیشتر آنها در رشته‌هایی مثل فیزیک، ریاضی، مهندسی و پزشکی تحصیلات عالی دارند. گروهی از فضانوردان نیز سابقه خلبانی در نیروهای مسلح را دارند.

 

آیا اخبار فضایی ایران را پیگیری می‌کنید؟ نظرتان درباره پیشرفت‌های فضایی ایران چیست؟

متاسفانه به دلیل کمبود وقت این فرصت را ندارم که تمامی اخبار مربوط به ایران را با جزییات دنبال کنم اما به نظر می‌رسد که در زمینه فضایی پیشرفت‌های چشمگیری در ایران صورت گرفته است. ایران پر از جوانان بااستعداد و بااراده است و اگر برنامه‌ریزی صحیحی در این زمینه صورت گیرد، قطعا شاهد پیشرفت‌های زیادی در این زمینه خواهیم بود.

 

‌ رویای اولین مرد فضانورد ایرانی چه احساسی را در شما تقویت می‌کند؟

انگیزه و انرژی‌ام را چندبرابر می‌کند. اگر در این رقابت پیروز شوم، نه‌تنها اولین مرد فضانورد ایرانی خواهم بود، بلکه همچنین اولین نروژی‌ای هم خواهم بود که به فضا سفر کرده است. در واقع اگر انتخاب شوم به عنوان یک ایرانی‌- نروژی به فضا سفر خواهم کرد.

 

برای دانش‌آموزان و دانشجویانی که تمایل به سفر به فضا دارند، چه توصیه‌هایی دارید؟

به همه توصیه می‌کنم که هیچ‌وقت تسلیم نشوند. هیچ کاری غیرممکن نیست، تنها مقدار سعی و تلاش است که فرق می‌کند. این جمله همیشه آویزه گوش من بوده است و مطمئنا برای دیگران هم که آرزویی در سر دارند، مفید است:

«!If you dream it, you can do it» که فکر می‌کنم تا حدودی هم‌‌معنی ضرب‌المثل مشهور فارسی «خواستن، توانستن است»، باشد.

 

بسیار سپاسگزارم که وقتتان را در اختیار ما قرار دادید. در پایان اگر نکته‌‌ای هست، بفرمایید.

باعث خوشحالی و افتخار من بود که با شما و هموطنانم در ایران صحبت کنم. امیدوارم که روزی خبر خوش سفرم به فضا را در کنار هم جشن بگیریم. علاوه‌براین بسیار سپاسگزار می‌شوم اگر هموطنانم در این فرصت باقیمانده، سعی کنند به من رای بدهند. در نهایت باید بگویم که دلم برای ایران و خاطراتی که از آنجا دارم و مخصوصا نازی‌آباد، بسیار تنگ شده است.

 


ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.