لغو روادید مشهد نیازمند مسیر قانونی است (گردشگری عمومی)

لغو روادید مشهد نیازمند مسیر قانونی است

توضیحات :

خبرگزاری میراث فرهنگی‌ ـ گردشگری ـ در کارگروه ملی زیارت که به ریاست رییس جمهور برگزار شد، مشهد به عنوان شهر نمونه بین‌المللی زیارتی به تصویب رسید تا با اجرایی شدن این مصوبه برای آن دسته از زائران خارجی که به طور مستقیم به شهر مشهد سفر می‌کنند، لزوم انجام تشریفات صدور روادید لغو شود.
«منوچهر جهانیان»، معاون گردشگری کشور در این خصوص به CHN‌گفت: «این دستور العمل در کارگروه ملی زیارت به تصویب رسیده و باید در هیات دولت نیز مصوب شود تا بتوان لغو روادید برای گردشگران خارجی که به مشهد سفر می‌کنند را قطعی اعلام کرد. البته این روند موارد قانونی دارد که باید طی شود.»
وی همچنین از قرار گرفتن شیراز و قم در فاز‌های بعدی لغو روادید برای گردشگران مذهبی این شهرها خبر داد و گفت: «مراحل تحقق این مهم باید طی شود تا بتوان در مورد آنها صحبت کرد.»
ضریب اشغال 30 درصد
مشهد که از آن به عنوان پایتخت معنوی کشور نام برده می‌شود این روزها با فرارسیدن فصل سرد سال با کاهش تعداد گردشگران روبه‌رو شده‌است.

«محمد قانعی»، رییس اتحادیه هتلداران خراسان رضوی با اشاره به ضریب اشغال 30 درصدی هتل‌های این شهر اظهار کرد: «مشهد بدترین فصل خود را به لحاظ حضور گردشگران پشت سر می‌گذارد چراکه سرمای هوا از یک سو و قرار گرفتن در ماه محرم و صفر از دیگر سو سبب کاهش تعداد مسافران مشهد و تبع آن پایین آمدن ضریب اشغال هتل‌ها شده‌است.»
وی درخصوص تاثیر لغو روادید گردشگران ورودی به مشهد در ضریب اشغال هتل‌ها گفت: «تحقق این مهم می‌تواند تاثیر بسزایی در رونق گردشگری مشهد داشته باشد چنانکه تجربه‌ای مشابه این مهم را در حدود سال‌های 84 داشتیم که حضور گردشگران حوزه خلیج فارس در مشهد با لغو روادید همراه شده بود و شاهد حضور چشم‌گیر گردشگران این کشورها بخصوص کویت به مشهد بودیم.»

قانعی با اعتقاد بر آنکه دریافت ویزا یکی از موانعی است که می‌توان با لغو آن حضور گردشگران را در کشور پررنگ‌تر کرد گفت: «در بسیاری از موارد شاهد آن هستیم که مسافران به کشورهایی که لغو روادید دارند گرایش بیشتری نشان می‌دهند چنانکه ترکیه به عنوان مقصد اول گردشگران ایرانی شناخته شده‌است چراکه سفر به این کشور برای ایرانیان نیازمند روادید نیست. از این رو با لغو روادید برای گردشگران ورودی به مشهد می‌توان به رونق گردشگری این شهر امید داشت.»

دیگر مصوبه‌ای که در جلسه کارگروه ملی زیارت به تصویب رسید درخصوص واگذاری مراکز اقامتی دستگاه‌های دولتی به بخش خصوصی برای بهره برداری عموم مردم بود. رییس اتحادیه هتلداران خراسان رضوی در این خصوص گفت: «چندین سال است که پیگیر تحقق این موضوع هستیم ولی با مقاومت‌هایی در این خصوص مواجه شدیم چنانکه تا کنون نتوانستیم جلوی فعالیت مراکز اقامتی دولتی را بگیریم.»

به گفته قانعی بیش از 400 واحد اقامتی دولتی در مشهد فعال هستند که تاکنون اخطارها و هشدارهای بیشمار درخصوص فعالیت آنها ارائه شده‌است تا حداقل در راستای استانداردسازی قرار گیرند و قواعد و قوانین مراکز اقامتی را اجرا کنند. این درحالی است که جز تعداد اندکی از این مراکز اقامتی دولتی، سایرین با چنین قواعدی موافقت نکرده و همچنان به کار خود ادامه می‌دهند.

قانعی امیدوار است با تصویب واگذاری مراکز اقامتی دستگاه‌های دولتی به بخش خصوصی بتوان گام‌های محکمی در این راستا برداشت چراکه بیشتر این مراکز از تهران مدیریت می‌شوند و با حکم دولتی می‌توان آسان‌تر آنها را در قالب استاندارد جا داد.
هرچند این کار نیازمند ساماندهی است و باید استانداردهای لازم انجام شود تا بتوان در آینده مراکز اقامتی دولتی را به بخش خصوصی واگذار کرد.

 مرجع خبر : chn.ir 


ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.