شوک گردشگران به میراث تاریخی در نوروز (گردشگری عمومی)

توضیحات :

 

خبرگزاری میراث‌فرهنگی ـ گروه میراث‌فرهنگی ـ سایت‌های ‌تاریخی کشورهای توسعه‌یافته درحالی با گردشگری انبوه جان تازه‌ای می‌گیرند که در ایران این مسیر روندی مخالف را طی می‌کند. سایت‌ها و محوطه‌های تاریخی بدون آنکه از دسته‌بندی مناسب برخوردار باشند، در ایام تعطیلات به‌خصوص نوروز حجم بالایی از گردشگر را پذیرا می‌شوند که لطمات آن بیش از تاثیرات مثبت ناشی از گردشگری است.

 

به‌گزارش CHN، آغاز تعطیلات شاید برای بسیاری از مردم شروع سفری تازه باشد. ایرانی‌ها بدون آنکه برنامه‌ریزی اساسی یا شناخت درستی از مقصد داشته باشند به‌راه می‌افتند و البته سری هم به بناها و سایت‌های تاریخی مقصد هدف گردشگری می‌زنند. اما از آنجایی‌که در طول سال هیچگونه فرهنگ‌سازی در رابطه با نوع آثار و چگونگی برخورد صورت نگرفته، در بسیاری از موارد شاهد آنیم که حجم گردشگر تنها به آسیب بنا منتج می‌شود.

 

«فرخ کاظمی» باستان‌شناس و مرمت‌گر، در این رابطه به CHN می‌گوید: « به‌طورکلی آثار تاریخی به‌چند دسته تقسیم‌ می‌شوند. بناهای درحال مرمت، بناهای مرمت‌شده و آثار در معرض خطر. اما آثاری هم هستند که از مرحله مرمت عبور کردند با کاربری‌هایی که به آن داده می‌شود شکل دیگری برای بازدیدکنندگان عام و خاص پیدا می‌کنند. در این میان یکسری سایت‌های باستانی مثل سیلک هم وجود دارند که با حجم عظیم گردشگر دچار سردرگمی می‌شوند ».

 

 این کارشناس اعتقاد دارد، با وجود مشخصه‌هایی که یک بنای تاریخی دارد  اما گردشگر داخلی هیچ علمی نسبت به چگونگی برخورد با این آثار ندارد. این‌درحالی است که از یک سو امکانات اندک میراث فرهنگی و از سوی دیگر نداشتن فرهنگسازی باعث می‌شود نیازهایی که به‌دلیل حجم بالای بازدید‌کننده ایجاد می‌شود از کنترل خارج شود.

 

درحال‌حاضر بسیاری از بناهای تاریخی چون اثر تاریخی چهلستون، باغ هشت‌بهشت و غیره که دارای تزئینات داخلی، نقاشی و گچبری هستند  نیاز به حفاظت بیشتر و بهتری دارند.

 

کاظمی ادامه می‌دهد: اگر میراث‌فرهنگی نیروی کافی برای حفاظت در برابر آثار تاریخی ندارد حداقل کاری که می‌تواند انجام دهد فرهنگ سازی در رسانه‌های جمعی است. در این میان بناهایی چون حمام قجر در قزوین، موزه فلک‌الافلاک در خرم آباد و رختشویخانه قزوین که تبدیل به موزه شده‌اند، بواسطه کاربری که به این بناها داده شده از نظارت و مرمت کمتری برخوردار هستند و نوع کاربری بیش از نگاه کارشناسی بنا اهمیت پیدا می‌کند. این درحالی است که در کشوری چون ترکیه که هر اثر تاریخی آن به اندازه 2 چاه نفت سودآوری دارد نظارت دقیق و علمی حرف اول را می‌زند.

 

پژوهش‌ها برای چگونگی برخورد با اثر تاریخی صفر است

 

«مهدی پارسایی» دبیر کانون معماری قوام الدین شیرازی، با اشاره به اینکه میزان بالای گردشگر در هر بنای تاریخی آسیب‌هایی را به همراه دارد تاکید می‌کند: با توجه به اینکه حجم گردشگر می‌تواند آثار تاریخی را مورد تهدید قرار دهد اما می‌توان با اقدامات پژوهشی و بررسی نقاط منفی و پیش‌بینی و رفع مشکلات به‌صورت کاملا علمی می‌توان از بروز اتفاقات مخرب جلوگیری کرد.

 

این فعال حوزه میراث‌فرهنگی که پیش از این به عنوان راهنما در بناهای تاریخی فعالیت می‌کرد ادامه می‌دهد، با اینکه گردشگری انبوه در حوزه میراث‌فرهنگی نقطه قوت به‌شمار می‌رود افزایش آگاهی بازدید کنندگان سبب می‌شود که مردم تبدیل اهرمی برای حفاظت از آثار تاریخی و مقابله با پدیده‌هایی چون وندالیسم به شمار رود.

 

وی می‌گوید: وقتی روزانه حجم گردشگر در تخت‌جشمید بیش از  30 هزار نفر در ایام نوروز می‌رسد قطعا این تعداد گردشگر آسیب‌ و تبعاتی را به‌همراه می‌آورد اما تمهیدات کارشناسان و چگونگی حفاظت می‌تواند میزان آسیب‌ها را کاهش دهد. به‌طور مثال سال‌ها پیش، با ورود گردشگر کف پلکان‌های سنگی تخت‌جمشید دچار فرسایش می‌شد اما امکانات حفاظتی و چوب‌هایی که این پلکان‌ها را پوشش می‌دهد از میزان تخریب کاسته است. اما هنوز در سطح و سفره کاخ‌های تخت‌جمشید اقدامی صورت نگرفته، قطعا شیب‌بندی موجود در سطح کاخ‌های تخت‌جمشید به‌دلیل هجوم یکباره گردشگر صدمه می‌بیند.

 

با این وجود، پارسایی همچنان معتقد است، مسائل مخربی که مربوط به گردشگر و میراث‌فرهنگی است قابل شناسایی و پیشگیری است  اما افسوس که در ایران این موضوعات جزو اولویت‌های دولت محسوب نمی‌شود. در ایران گردشگر خارجی کمتر مشاهده می‌شود و به گردشگر داخلی و شیوه برخورد آن با میراث‌فرهنگی توجهی نمی‌شود.

منبع : chn.ir

 


ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.