سه میراث جهانی ایران زیر ذره بین یونسكو (گردشگری عمومی)

توضیحات :

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران (istta) و به نقل از خبرگزاری ایرنا- نشست سالانه كمیته میراث جهانی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسكو) از ۲۶ خرداد تا ۶ تیرماه امسال (۱۶ تا ۲۷ ژوئن) در كامبوج برگزار می شود.

 

در این نشست علاوه بر بررسی ۳۲ پرونده ثبتی میراث طبیعی، فرهنگی و تركیبی كه از این تعداد پرونده های «كاخ گلستان» و «منظر فرهنگی میمند» متعلق به ایران است، كارشناسان یونسكو به بررسی آخرین وضعیت حفاظتی محوطه های ثبت شده در میراث جهانی می پردازند.

 

بر این اساس در این بخش از جمهوری اسلامی ایران وضعیت حفاظتی محوطه های «میدان امام اصفهان» و «مسجد جامع اصفهان» مورد بررسی كارشناسان یونسكو قرار می گیرد.

 

«میدان امام اصفهان» سالهاست كه به دلیل ساخت برج جام جهان نما زیر ذره بین كارشناسان یونسكو قرار دارد زیرا به اعتقاد كارشناسان این نهاد بین المللی طبقات اضافه این برج خط آسمانی و منظر تاریخی و فرهنگی میدان نقش جهان را مخدوش كرده است.

 

«مسجد امام اصفهان» كه سال گذشته در فهرست میراث جهانی یونسكو ثبت شد نیز از نظر حریم و مسایل حفاظتی زیر ذره بین كارشناسان یونسكو قرار دارد و بناست گزارش آخرین بازدیدهای صورت گرفته این كارشناسان از اصفهان در اجلاس كمیته میراث جهانی مطرح و بررسی شود.

 

كمیته میراث جهانی یونسكو در نشست كامبوج در مجموع وضعیت حفاظتی ۱۰۲ محوطه ثبت جهانی شده در مناطق مختلف جهان را مورد بررسی قرار خواهد داد.

 

بررسی آخرین وضعیت حفاظتی محوطه هایی كه در فهرست میراث جهانی در خطر قرار دارند، دستور كار دیگر نشست یونسكو در كامبوج است.

 

در این بخش نیز از ایران «ارگ تاریخی بم» در استان كرمان مورد بررسی یونسكو قرار می گیرد زیرا این ارگ تاریخی به خاطر زلزله بم آسیب قابل توجهی دیده است.

 

ارگ بم بزرگترین سازه خشتی جهان است كه در اثر زلزله شدیدی كه ۵ دی ۱۳۸۲ رخ داد، آسیب دید و از آن زمان تاكنون در فهرست میراث در خطر یونسكو قرار گرفته است.

منبع : istta.ir

ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.