جشن باستاني تيرگان در فراهان برگزار شد (گردشگری عمومی)

توضیحات :

جشن باستاني تيرگان همزمان با روز اول تابستان ديروز(شنبه) با حضور نماينده مردم تفرش، آشتيان و فراهان، مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان مرکزي و جمع گسترده اي از مردم فراهان در جوار امامزاده احمد ابن علي (ع) روستاي مشهد ذلف آباد اين شهرستان برگزار شد.

 

به گزارش ميراث آريا(chtn) نماينده مردم تفرش، آشتيان و فراهان در اين آيين گفت: در اين جشن باستاني مردم فراهان، روستاها و شهرهاي اطراف آن در جوار امامزاده احمد بن علي (ع) روستاي تاريخي ذلف آباد جمع شده و با اجراي برنامه هاي فرهنگي، هنري و سرگرم کننده از نعمت هاي خداوند در فصل درو گندم و اولين روز تابستان شکرگزاري کردند.

 

ˈعباس صلاحيˈ ادامه داد: جشن تيرگان به معناي آب پاشان، شکرگزاري برداشت گندم يکي از جشن هاي ملي و داراي وجاهت و هويت اصيل ايراني است.

 

وي بيان کرد: اين جشن به معناي بزرگداشت و اداي احترام به طبيعت و مردم است و در مناطق مختلف ايران برگزار مي شود. 

 

نماينده مردم تفرش، آشتيان و فراهان عنوان کرد: جاذبه اصلي و مهم مراسم اين روز در محوطه بيرون امامزاده است که مردم شهرهاي ايران مانند همدان، ملاير، ‏قم و تهران توليدات خود شامل سوغات، عطاري و گياهان دارويي، انواع گل و گياه، ابزار کشاورزي و صنايع دستي را به معرض فروش مي گذارند. 

 

وي توضيح داد: جشن تيرگان از زمان هاي ايران باستان در روز سيزدهم تير برگزار مي شد، ولي سال هاست که در روستاي ذلف آباد با گذشت زمان هاي طولاني و با ترکيبي از آداب و رسوم محلي و مراسم مذهبي مانند تعزيه خواني شکل مخصوص به خود گرفته است و همچنان تا به امروز اجرا مي شود.

 

صلاحي عنوان کرد: تاريخ اين جشن به دليل اينکه روز آغاز فصل تابستان، فصلي پرکار براي کشاورزان و بلندترين روز سال است و همچنين شروع برداشت گندم به عنوان مهم ترين محصول کشاورزان اين منطقه مي باشد، به يکم تير تغيير يافته است. 

 

وي اظهار کرد: در اين آيين، برنامه هاي نمادين شکرگزاري برداشت محصول، آواي ضرب زورخانه اي، تواشيح، نمايشگاه صنايع دستي و رسم آب پاشان با محتواي باران خواهي اجرا مي شود. 

 

مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان مرکزي در اين آيين گفت: جشن تيرگان به دليل اصالت و غناي فرهنگي آن در سال 89 در فهرست آثار ملي کشور به عنوان يک ميراث معنوي به ثبت رسيد. 

 

ˈمجتبي رضوانيˈ ادامه داد: اين جشن با مراسم آييني خاص به عنوان نماد همدلي و تعاون مردم برگزار مي شود و در گذشته کشاورزان و مردم فراهان در کنار آيين هاي پرده خواني و تعزيه، آب پاشي و باران خواهي، وسايل مورد نياز برداشت خود را از بازار روز حاشيه جشن تهيه مي کردند.

 

وي اضافه کرد: مردم در اين آيين براي خير و برکت محصولات کشاورزي خود دعا مي کنند؛ آرزوي بارش باران در سال زراعي پيش رو نيز از ديگر بخش هاي اين مراسم است. 

 

مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان مرکزي بيان کرد: جشن تيرگان با توجه به اين که يکي از آيين هاي فرهنگي کشور است سال آينده به صورت متمرکز در کل کشور برگزار مي شود و استان مرکزي به عنوان خواستگاه اين آيين برنامه هاي متنوع تري خواهد داشت. 

 

وي گفت: هدف از برگزاري اين مراسم احياي هويت تاريخي، رسوم و ميراث معنوي شهرستان فراهان است. 

 

رضواني خاطر نشان کرد: همچنين حفظ آداب و سنن، فرهنگ، پيشينه و تاريخ گذشته و انتقال درست و اصيل فرهنگ نياکان به نسل هاي آينده از ديگر اهداف برگزاري اين جشن توسط ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري استان مرکزي است.

منبع : chtn.ir


ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.