ثبت جهانی دو اثر ايران در فهرست ميراث مستند حافظه جهاني يونسكو (گردشگری عمومی)

توضیحات :

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران (istta) به نقل از ایرنا-«محمدرضا سعيدآبادي» عصر روز چهارشنبه در نشستي با خبرنگاران در اين باره افزود: اين آثار در نشست اخير شوراي مشورتي برنامه حافظه جهاني كه ۲۸ خرداد به ميزباني كره جنوبي برگزار شد، به فهرست حافظه جهاني اضافه شدند.

وي اظهار داشت: در اين نشست در مجموع ۵۴ اثر جديد از ۴۰ كشور جهان به فهرست حافظه جهاني راه يافتند كه دو اثر پيشنهادي ايران با نام هاي «ذخيره خوارزمشاهي» و مجموعه برگزيده «نقشه هاي تاريخي ايران در عصر قاجار» در بين آنها بود.

سعيدآبادي افزود: با ثبت اين دو اثر جديد، تعداد آثار ميراث مستند حافظه جهاني به عدد ۲۹۹ افزايش يافت كه هفت اثر آن متعلق به ايران است.

سعيدآبادي با بيان اينكه ايران در رتبه سوم آسيا قرار دارد، اضافه كرد: به لحاظ رتبه جهاني نيز ايران با هفت اثر ثبت شده جزو ۱۰ كشور نخست جهان است.

وي درباره ويژگي هاي اين دو اثر گفت: ذخيره خوارزمشاهي نوشته «زين الدين اسماعيل ابن جرجاني» است كه در كتابخانه شهيد مطهري نگهداري مي شود و مهمترين كتاب پزشكي تا دوره جديد و دايره المعارف كاملي از اطلاعاتي چون علل بيماري ها، درمان، چون گياهان دارويي و ... است.

به گفته وي، ترجمه اين اثر به زبان فارسي در ۹۰۰ سال گذشته نشان دهنده اهميت اين زبان در علوم است.

سعيدآبادي درباره نقشه هاي ايران در زمان قاجار نيز گفت: مجموعه برگزيده نقشه هاي دوره قاجار ايران شامل بيش از ۴۰۰ نقشه و سند مربوط به اين دوره تاريخي است كه در مركز اسناد و ديپلماسي وزارت امور خارجه نگهداري مي شود.

به گفته دبير كل كميسيون يونسكو اين اثر نشان دهنده تحولات اجتماعي سياسي ايران، روش هاي نقشه نگاري و تحولات درون مرزي و تاريخ تحولات كشور است كه قدمتي معادل ۲۴۰ تا ۹۰ سال دارد.

سعيدآبادي يادآور شد: اين مجموعه شامل ۵۰۰ نقشه دست نگار و يا چاپ سنگي دوره قاجار است كه با توجه به شاخص هاي رايج اندازه گيري در آن زمان به موضوعاتي چون نقشه شهرها و آبادي ها، منابع آب و روش هاي انتقال آن و خطوط مرزي مي پردازد.

وي درباره برنامه جهاني آثار مستند در يونسكو نيز گفت: اين برنامه از سال ۱۹۹۲ ايجاد شد كه به كشورها فرصت مي دهد هر دو سال يك بار آثار خود را ثبت كنند؛ در گذشته نيز از ايران آثاري چون شاهنامه بايسنقري، وقف نامه ربع رشيدي، خمسه نظامي، التفهيم ابوريحان بيروني به ثبت رسيده اند.

به گفته سعيدآبادي، آثار ثبت شده در اين فهرست بايد داراي دو ويژگي قدمت و دست نخوردگي باشد و در نتيجه ثبت آنها سه رويكرد بهبود شرايط نگهداري، ارتقاي شناخت بشريت نسبت به آنها و همچنين گسترش دسترسي به اين آثار محقق مي شود.

وي اعلام كرد كه فهرستي از آثار براي ثبت در دست تهيه داريم كه با توجه به معيارهاي مورد نظر يونسكو انتخاب شده اند.

وي خاطر نشان كرد ثبت اين آثار از سوي كميته ملي حافظه جهاني يونسكو و بر اساس نظر متخصصان و كارشناسان و دانشگاهيان انجام شده است.

منبع : istta.ir

ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.