دوران قاجار، آغازی بر تغییر منظومه باغ ایرانی (گردشگری عمومی)

توضیحات :

خبرگزاری میراث فرهنگی -فرم باغ ایرانی ، کهن الگویی است از دوران پیش از تاریخ در ذهن مردم ایران شکل گرفته و قوام یافته، تا آنجا که در همه مظاهر فرهنگ و هنر نیز به نحوی نمود یافته است.

 

از وصف باغ کوروش هخامنشی تا باغ‌هایی که تا اواسط دوران قاجار به هنگام امنیت و رفاه ساخته شد، باغ با تغییراتی جزئی همان باغ ایرانی بود، اما از آن پس باغ هم مانند بسیاری از جلوه‌های دیگر فرهنگ ایران به آهستگی در کلیات و عناصرش آغاز به تغییر کرد، تا به کلی دگرگون شد. باغ‌های عمومی پارک شد و خیابان‌ها و حوض‌ها و جوی‌ها و گیاهان چنان عوض شد که دیگر باغ ایرانی، آن باغ نبود.

 

نوشاد رکنی پژوهشگر تاریخ معماری، عضو دانشنامه تاریخ معماری ایران‌‌شهر، کارشنان مرمت و احیای بناها و بافت‌های تاریخی و رئیس رئیس اداره اطلاعات فرهنگی و حفاظت فنی کتابخانه و موزه ملی ملک بر آن است که به عوامل و مظاهر تغییر باغ ایرانی در این دوران بپردازد.

 

این کارگاه از ساعت 18 تا 21 روز پنج‌شنبه 6 تیر ماه در فضای باز کافه تهرون واقع در باغ نگارستان برگزار می‌شود و علاقه‌مندان برای اطلاع بیشتر و ثبت‌نام می‌توانند به سایت www.cafetehroon.com مراجعه کنند.

منبع : خبرگزاری میراث فرهنگی


ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.