«صداقت» در قراردادهای سفر معنا ندارد (گردشگری عمومی)

توضیحات :

خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گردشگری ـ توسعه سفرهای گروهی از جمله سیاست‌هایی است که این روزها در راس برنامه‌های رونق گردشگری قرار گرفته‌است اما هنگامی که توسعه یک بخش بدون آنکه فرهنگ سازی در خصوص آن انجام شده باشد در راس برنامه‌ها قرار می‌گیرد نتیجه چیزی جز آشفتگی و سواستفاده عده‌ای از عده دیگر نمی‌شود.

 

تبلیغ بر انجام سفرهای گروهی نیز از آن جمله سیاست‌هایی است که فرهنگ آن بدون آنکه در جامعه شکل گیرد رونق گرفت. رونقی که با سواستفاده و به تبع آن بالا رفتن توقعات همراه شد.

 

"ژاله ابراهیمی" نائب رییس هیات مدیره انجمن صنفی راهنمایان گردشگری تهران با اشاره به آنکه برخی از آژانسها یا قرارداد سفر با مسافر امضا نمی‌کنند یا اگر قراردادی هم ارائه می‌دهند قرارداد آنها صادقانه نیست به CHN گفت: «تعدادی از این آژانسها قرادادی که به مسافر می‌دهند چیزی شبیه به عهد نامه ترکمنچای است و تمام موارد یکطرفه به نفع آنهاست.»

ه گزارش CHN، هنگامی که تصویری خوب و زیبا از سفر برای مسافر شکل می‌گیرد، مسافر با رویایی از بیش تصویر شده به سفر می‌رود. در مواردی که قرارداد وجود ندارد توافق تنها به صورت ذهنی است و در عین حال فروشندگان تور نیز در ارائه اطلاعات سفر غلو می‌کنند.

 

این راهنمای تور با اشاره به آنکه حدود 30 درصد آژانسداران قراردادی صادقانه با مسافر امضا می‌کنند تصریح کرد: «همان قدر که آژانسها خیلی راستگو نیستند در بسیاری از موارد مسائل تور را لاپوشانی می‌کنند چون از به فروش نرسیدن بسته سفر خود می‌ترسند، مسافران نیز مقصر هستند چراکه جزییات را از آژانسدار نمی‌خواهند.»

 

عنوان شدن جزییات سفر اعم از خدمات،‌ امکانات، نوع هتل، برنامه روزانه و آنچه در سفری چند روزه قرار است اتفاق بیافتد از جمله خدمات عمومی و رایجی است که آژانسداران خارجی به مسافران ارائه می دهند. این درحالی است که ارائه چنین واضحاتی از سوی آژانسداران ایرانی کاری بیهوده است که به چشم نمی‌آید. در واقع راه گریزی است برای فرار از آنچه باید اتفاق بیافتد.

 

البته این راهنمای گردشگری معتقد است: «تنها دلیل آنکه یک سفر برای مسافر آنچنان که می‌خواهد یک سفر دلچسب نمی‌شود نبود قرارداد نیست بلکه مسافران ما نیز تا حدودی پر توقع هستند. چنانکه اگر آژانسی در قرارداد خود تمام موارد را ذکر کرده باشد و توضیحات لازم را داده باشد از آنجایی که مسافر قرارداد را مطالعه نمی‌کند، توقعات بسیار دارد.»

 

در عین حال بارها اتفاق می‌افتد، خدماتی که باید ارائه شود نادیده گرفته می‌شود این درحالی است که ابراهیمی معتقد است: «نبود اعتماد و نبود ثبات بین بخش‌های فعال در حوزه گردشگری سبب شده تا آژانسها نتوانند برنامه سفر خود را با خیالی آسوده ارائه دهد چراکه بارها اتفاق افتاده در آخرین لحظه یک بخش به تعهدات خود عمل نکرده و برنامه‌های سفر بر هم خورده است. اینگونه است که هر لحظه ممکن است تغییری در بخش‌های فعال و در نهایت در برنامه سفر بوجود آید.»

منبع : chn.ir


ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.