گردشگری بدون تفریح و لذت، توسعه نمی‌یابد (گردشگری عمومی)

توضیحات :

خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گردشگری ـ دومین نشست همکاری‌های گردشگری کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اقتصادی هشت کشور در حال توسعه (D8) صبح امروز با حضور نمایندگانی از کشورهای مصر، اندونزی، مالزی، بنگلادش، ترکیه، نیجریه و ایران در هتل لاله برگزار شد. هرچند اعضای این گروه را هشت کشور تشکیل می‏دهند اما با غیبت پاکستان، نمایندگان گردشگری هفت کشور دیگر جلسه را تشکیل دادند و به ارائه گزارشی از عملکرد گردشگری کشور خود پرداختند.

 

"حاج علی شیذری" نماینده‌ ایران در این نشست بود که با ارائه گزارشی درخصوص توسعه گردشگری و رشد گردشگر ورودی گفت: «در شش ماهه نسخت سال 2013، گردشگر ورودی کشور با 32 درصد رشد روبه رو بود درحالی که UNWTO رشد متوسط جذب گردشگر را برای کشورهای در حال توسعه را 4 درصد عنوان کرده‏است.»

 

او در ادامه از توسعه گردشگری سلامت، برگزاری کنفرانس‏ها و نمایشگاه‏های مختلف، شناسایی مقاصد جدید گردشگری، توسعه گردشگری مذهبی و رفع مشکلات گردشگران ورودی، توسعه اکوتوریسم، توسعه منابع انسانی، گسترش صدور ویزا در بدو ورود گردشگران به کشور و افزایش دفاتر خدمات مسافرتی و افزایش راهنمایان گردشگری به عنوان عملکرد سازمان میراث و گردشگری طی سال‎های اخیر برای توسعه گردشگری نام برد.

 

شیذری همچنین از امضای تفاهم نامه دو طرفه بین ایران و عراق و ایران و آذربایجان، شرکت در نمایشگاه های بین المللی فیتور، بیت میلان، ATM امارات و... و راه اندازی شبکه گردشگری در آینده ای نزدیک به عنوان فعالیت های بین المللی نام برد که طی این سال‏ها انجام شده است.

 

البته نماینده ایران درحالی از تمام این امور به عنوان گزارش عملکرد گردشگری کشور نام برد که نه تنها هیچیک از بخشهای گردشگری ایران درATM 2013حضور نداشتند بلکه همواره شرکت در سایر نمایشگاه های بین المللی یا به دلیل تامین نشدن بودجه مورد نظر یا عدم توجه به بخش خصوصی، با مشکل روبه رو بود. همچنین تشکیل شبکه گردشگری که بیش از دوسال از وعده تاسیس آن می گذرد هنوز با بی خبری و نبود امکانات برای راه اندازی آن همراه است.

 

بنگلادش از توسعه گردشگری سلامت جا ماند

Abuhena MD Rahmaul Muneem" دبیر وزارت هوانوردی و گردشگری بنگلادش با اشاره به آنکه بیش از 80 درصد جمعیت کشورش مسلمان هستند گفت: «با توجه به آنکه سیاست‏های ما مبنی بر توسعه گردشگری و جذب توریست است یک سری قوانین جدید در حوزه گردشگری ایجاد کرده‏ایم. از آنجمله می توان به قوانینی که درخصوص اکوتوریست و حمایت از مناطق خاص است اشاره کرد. همچنین درخصوص ایجاد منابع انسانی کارهایی انجام شده است.»

 

با توجه به آنکه ایجاد صندوق D8 برای توسعه گردشگری سلامت و توریست درمانی در کشورهای عضو و توسعه طبیعت گردی برخی از موارد مطرح شده در این اجلاس بود. اما نماینده بنگلادش با اشاره به کیفیت پایین درمان و توضیع دارو در کشورش گفت: «با توجه به آنکه کیفیت درمان و دارو در بنگلادش پایین است از این رو در حوزه گردشگری سلامت موفق نیستیم. چه بسا برای رفع نیازهای درمانی خود از کشورهایی همسایه مانند هند مدد می جوییم.»

 

او نداشتن مدیریت صحیح در حوزه سلامت و نبود پزشکان لایق را از جمله مشکلات اساسی عدم توسعه گردشگری سلامت در بنگلادش عنوان کرد و گفت: «برای انجام همکاری های پزشکی با کشورهایی مانند چین، سنگاپور، مالزی و هند در ارتباط هستیم و با توجه به آنکه چین به بنگلادش نزدیک تر است می توان گزینه مناسب تری نیز باشد.»

 

به گزارش CHN، با توجه به صحبت های نماینده بنگلادش و ظرفیت های ایران برای جذب گردشگر سلامت، مسئولان گردشگری کشور می توانند از این فرصت و تعاملی که کشورهای D8 برای توسعه گردشگری سلامت دارند بهره جویند و گردشگران بنگلادشی را جذب کنند اما از آنجایی که طی سالهای گذشته توسعه گردشگری بین کشورهای D8 جز دغدغه های سران نبوده و به تازگی این مهم مطرح شده، گردشگران بنگلادشی هنوز جایی در کشورهای هدف گردشگری سلامت ایران ندارند.

 

ایجاد مرکز الکترونیکی برای توسعه اکوتوریزم

"محمود سمیر" مدیر ارشد تخصصی گردشگری سازمان بین المللی مصر نیز از ایجاد مرکز الکترونیکی برای توسعه اکوتوریزم کشورش به عنوان عملکری مثبت نام برد که سایر کشورهای عضو D8 می توانند از ان به عنوان تجربه ای در این حوزه استفاده کنند. این مرکز برای افزایش آگاهی کاربران از جاذبه ها و امکانات موجود و استفاده بهینه از محیط زیست ایجاد شده است.

 

او همچنین  از استفاده از تجارت الکترونیک در صنعت گردشگری مصر خبر داد و پیشنهاد کرد تا اعضای D8 در بخشهای مشترکی سرمایه گذاری کنند، به تبادل مدارک و اسناد بپردازند و موتون مهم درخصوص گردشگری را در اختیار هم قرار دهند. نمایشگاه و کنفرانس های مشترک برگزار کنند و محصولات خود رابه اشتراک بگذارند.

 

ایران در آخر لیست لغو روادید اندونزی ها

نماینده اندونزی نیز با اشاره به آنکه کشورش سعی دارد تا صنابع ابداع و خلاقیت را گسترش دهد گفت: «در صدد هستیم تا اقداماتی در خصوص توسعه حمل و نقل و فعال نمودن بخش های کوچک انجام دهیم در این راستا در صدد ارائه تسهیلات ویژه برای ویزا نیز هستیم چنانکه تاکنون با 15 کشور لغو روادید شده ایم و ایران، ترکیه و پاکستان نیز در پایین لیستی قرار دارند که قرار است با آنها لغو روادید شود.»

 

او همچنین به منطقه ای تحت عنوان عاشورا در کشورش اشاره کرد که نام این منطقه از مراسم روز عاشورای ایرانی ها گرفته شده و برای جذب گردشگران مسلمان که برای روزهای عاشورا قصد سفر می کنند مد نظر قرار گرفته است.

 

ایجاد لذت و تفریح برای گردشگر

"هسب الله رشیدی" مدیرکل معاونت گردشگری مالزی نیز یکی دیگر از سخنرانان اجلاس گردشگری D8 بود که از قصد کشورش برای تبدیل شدن به یک مقصد گردشگری سخن گفت. او حضور گردشگر را مایه افزایش درآمد دانست و خاطرنشان کرد: «مالزی تنها به فکر تعداد گردشگران نیست بلکه چگونگی حمایت از آنها و چگونگی حفاظت از محیط زیست را مد نظر دارد. از این رو برنامه ای را در نظر داریم تا مالزی محل و مرکز تنوع زیستی باشد.»

 

او از گردشگران ایرانی به عنوان صدر نشینان جدول ورودیه گردشگران به کشورش نام برد که پس از آنها اندونزی و بنگلادش و نیجریه و پاکستان قرار دارند.

 

به گفته رشیدی، اعضای گروه D8 باید شبکه سازی بهتری داشته باشند تابتوانند در میان 15 کشور اول جذب گردشگر قرار گیرند. گردشگری باید به صورت تفریحی دیده شود اگر اینگونه نباشد اصلا مطرح نمی شود. باید برای گردشگر ایجاد لذت کرد و سپس ایجاد ارتباط کرد.

 

مدیرکل معاونت گردشگری مالزی از بسته های رمضان، غذای حلال، فستیوال های گل و گیاه و ... به عنوان جاذبه هایی نام برد که برای جذب گردشگری بیشتر به کشورش تهیه شده اند. او همچنین از تبدیل مالزی به بازار خرید در آینده ای نزدیک خبر داد و گفت: «قصد داریم خرید بدون عوارض را برای گردشگران تعریف کنیم. در این راستا 4 مرکز را مطرح کرده ایم. همچنین توسعه تفریحات خانوادگی و پارک های تخصصی از برنامه های آینده مالزی برای جذب گردشگر بیشتر است.»

 

نماینده ترکیه نیز از رشد 26 درصدی ورود گردشگران به کشورش طی 13 سال گذشته خبر داد و گفت: «صنعت گردشگری در سال 2012 حدود 25 میلیارد دلار آمریکا برای ترکیه سود آوری داشته است.»

منبع : chn.ir

ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.