تداوم سفر ايرانيان به تركيه نا آرام! (گردشگری عمومی)

توضیحات :

به گزارش پايگاه اطلاع رساني مركز گردشگري علمي – فرهنگي دانشجويان ايران(istta) به نقل از شرق کمی بیشتر از یک ماه از آغاز اعتراضات مردم استانبول به تخریب یک پارک در مرکز این شهر می‌گذرد. از سویی استانبول یکی از اصلی‌ترین شهرهای مقصد گردشگران در کشور ترکیه است و بر اساس آمار اعلام‌شده از سوی مسوولان وزارت فرهنگ و گردشگری این کشور، سالانه هفت تا هشت‌میلیون گردشگر را به خود جذب می‌کند.

 

 

با این حال تداوم درگیری‌ها در این شهر توریستی و همچنین خشونت‌بارشدن آن در پاره‌ای مواقع، این گمانه را تقویت کرد که صنعت گردشگری این شهر مهم در ترکیه دستخوش آسیب خواهد شد. اما ترکیه و استانبول یکی از معتبرترین برندهای گردشگری جهان نه فقط برای گردشگران ایرانی و آسیایی که برای اهالی اروپای همه مردم دنیا هستند. مسوولان صنعت گردشگری این کشور با برنامه‌ریزی‌هایی که تاکنون طراحی و اجرا کرده‌اند، ترکیه را به فهرست 10 کشور اول محبوب جهانگردان وارد کردند.  بررسی‌های شرق نشان می‌دهد اعتبار برند گردشگری ترکیه به میزانی است که حتی نا آرامی‌های اخیر در شهرهای استانبول و آنکارا تاثیری بر کاهش تمایل گردشگران ایرانی و خارجی به این شهر نداشته است. این تجربه موفق در یک کشور همسایه ایران در حالی رخ می‌دهد که کارشناسان صنعت گردشگری، یکی از اصلی‌ترین دلایل عدم موفقیت ایران در عرصه بین‌المللی این صنعت انتشار اخبار منفی توسط رسانه‌های دیگر کشورها و همچنین عدم تبلیغ مناسب جذابیت‌های گردشگری کشور از سوی متولیان امر عنوان می‌کنند.

 

استانبول سال‌هاست یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگران ایرانی است که برای گذران تعطیلات به خارج از کشور سفر می‌کنند. میزان این محبوبیت در دوره‌هایی با فراز و فرودهایی همراه بوده – به‌عنوان مثال با کاهش قیمت ریال از میزان کل سفر به خارج کم شده - اما هیچ‌گاه از بین نرفته است.  بر اساس آمارهایی که شرق از آژانس‌های گردشگری تهران و فرودگاه بین‌المللی امام خمینی به دست آورده در ماه‌های اخیر و همچنین همزمان با روزهای اوج ناآرامی‌ها در استانبول، هر هفته 68 پرواز مسافران را از تهران به این شهر آسیایی اروپایی منتقل کرده است. جزییات این پروازها که توسط شرکت‌های هواپیمایی مختلف انجام می‌شود به این شرح است: روزانه چهار پرواز توسط هواپیمایی ترکیش‌ایر، روزانه دو پرواز هواپیمایی ماهان، هفته‌ای چهار پرواز هواپیمایی ایران‌ایر، روزانه یک پرواز هواپیمایی آسمان، روزانه یک پرواز هواپیمایی اطلس‌جت ترکیه، روزانه یک پرواز هواپیمایی پگاسوس ترکیه و هفته‌ای دو پرواز هواپیمایی تابان. علاوه بر این، هم‌اکنون با بازاریابی موفقیت‌آمیز مسوولان صنعت گردشگری و شرکت‌های هواپیمایی ترک، علاوه بر تهران از شهرهای مشهد (هفت پرواز در هفته)، شیراز (پنج پرواز در هفته)، اصفهان (دو پرواز در هفته)، کرمانشاه (سه پرواز در هفته) و ارومیه (سه پرواز در هفته) نیز به استانبول پرواز برقرار است. با در نظر داشتن این آمارها اگر ظرفیت هر پرواز را 300 صندلی در نظر بگیریم و میانگین صندلی‌های اشغال‌شده در هر پرواز را در بدترین حالت 250نفر حساب کنیم، به صورت هفتگی دست‌کم 22هزارنفر از ایران تنها به شهر استانبول سفر می‌کنند.

از سویی آنگونه که منصور فرهومند مدیرعامل شرکت تورهای ایران می‌گوید اغلب ظرفیت این پروازها نیز به صورت چارتر فروخته شده و این نشان می‌دهد تمایل برای سفر به استانبول در این مدت بسیار بالا بوده است. این کارشناس حوزه گردشگری همچنین می‌افزاید: «ناآرامی‌های اخیر تاثیر چندانی بر میزان سفر مردم ایران به استانبول نداشته است، حتی با وجود گران‌شدن قیمت ارز و کاهش ارزش ریال، باز هم تمایل برای سفر به کشور ترکیه به قوت خود باقی است.» بر اساس گفته‌های فرهومند در این میان تمایل برای سفر به شهرهای ساحلی آنتالیا، آنالیا، کوشی‌آداسی و بدروم هم در این مدت نه‌تنها کم نشده، بلکه با افزایش نیز همراه بوده است.  مدیرعامل شرکت تورهای ایران یکی از اصلی‌ترین دلایل این موضوع را سیاست‌های درست گردشگری مسوولان ترکیه از یک‌سو و همچنین سیاست‌های نادرست مسوولان ایرانی در این سو می‌داند و می‌گوید: «الان قیمت یک تور هفتگی سفر به کیش یا مشهد با پرواز، هتل باکیفیت و برخی خدمات دیگر از نرخ تورهای مشابه سفر به نقاط مختلف ترکیه گران‌تر تمام می‌شود، طبیعی است در مقام مقایسه، بیشتر افراد تمایل دارند با صرف چنین هزینه‌هایی به کشور خارجی بروند.»

 

 

«بکی‌یر تموچین‌سایار» رییس دپارتمان روابط خارجی وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه از طرف این کشور برای شرکت در دومین نشست همکاری‌های گردشگری کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اقتصادی هشت کشور در حال توسعه (D8) به ایران آمده است. در حاشیه این نشست برای بررسی و تحلیل وضعیت گردشگری این کشور و روابط مبتنی بر صنعت گردشگری ایران و ترکیه به سراغ او رفتم. این متن پرسش و پاسخ  شرق با این مقام مسوول در وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه است.

 

‌ناآرامی‌های اخیر در استانبول و میدان تقسیم این شهر چه تاثیری بر صنعت توریسم ترکیه و ورود گردشگران به کشور شما گذاشته است، آیا ناآرامی‌ها از درآمد ترکیه از این صنعت کاسته است؟

خیر هیچ تاثیری نگذاشته است، چون وقتی به آمار و میانگین ورودی توریست‌های خارجی به ترکیه در شش‌ماهه اخیر نگاه می‌کنیم متوجه می‌شویم ما حدود 10‌درصد افزایش ورودی هم داشته‌ایم. به‌اعتقاد من ناآرامی‌های ترکیه یک اعتراض معمولی در یک کشور دموکراتیک است. مشابه چنین اتفاقاتی همیشه در کشورهای دموکراتیک رخ می‌دهد، هم‌اکنون مشابه اعتراضاتی که در ترکیه هست در کشورهای آمریکا، برزیل و جاهای دیگر هم در حال انجام است.

 

‌اما در اعتراضات ترکیه تاکنون پنج‌نفر از معترضان و یک پلیس کشته شده‌اند و این با اعتراضات دموکراتیک تفاوت دارد.

درست است، اما در حقیقت برآورد من از اعتراضات در ترکیه چیزی است که گفتم. چون پایه این اعتراضات یکسری خواسته‌های دموکراتیک مشابه دیگر کشورهاست.

 

‌آینده توریسم میان ایران و ترکیه را چگونه ارزیابی می‌کنید، هم‌اکنون سالانه ده‌ها‌هزار ایرانی برای گذراندن تعطیلات خود به ترکیه سفر می‌کنند، اما در آن‌سو وضعیت اینگونه نیست و سالانه جمعیت بسیار محدودی از کشور شما به ایران سفر می‌کنند. به‌نظرتان علت چیست؟

به‌طور کلی همینطور است، سالانه تعداد زیادی گردشگر ایرانی به شهرها و نقاط مختلف ترکیه سفر می‌کنند، دلیل این کار معرفی و تبلیغاتی است که ما درباره جذابیت‌های توریستی کشورمان انجام داده‌ایم. اما وقتی به آن طرف قضیه یعنی کشور ایران نگاه می‌کنیم بیشتر کسانی که از ترکیه به ایران سفر می‌کنند بازرگانان هستند و درواقع افرادی هستند که نه با هدف گردشگری که با هدف تجارت به ایران می‌آیند. به اعتقاد من دلیل نامتوازن بودن تعداد گردشگران تبادل‌شده میان ایران و ترکیه در تفاوت میان تبلیغات و معرفی جذابیت‌های این دو کشور است. در ترکیه تکلیف گردشگر مشخص است، یعنی کسی که می‌خواهد به کشور ما سفر کند از قبل می‌داند در کدام شهرها و نقاط کشور می‌تواند تعطیلات خود را بگذراند چون تبلیغات و اطلاع‌رسانی دقیق در این زمینه انجام شده است ولی نمی‌توان این انتظار را داشت که بدون تبلیغات و اطلاع‌رسانی مناسب شهروندان ترکیه بدانند در کدام نقطه ایران چه جذابیت گردشگری‌ای وجود دارد و اصولا آیا گردشگر می‌تواند نقطه جذاب برای خودش را بدون تبلیغات در کشور ایران پیدا کند یا خیر. در ترکیه مردم اطلاعاتی درباره ایران ندارند و تبلیغی درباره کشور شما نشده است، بنابراین به نظر من قطعا باید برای رونق صنعت گردشگری تبلیغات و اطلاع‌رسانی در این زمینه را افزایش داد. هم‌اکنون میزان تبلیغاتی که درباره جذابیت‌های ایران در ترکیه صورت می‌گیرد آنقدر اندک است که همین میزان محدود برای کسانی که از ترکیه به ایران سفر می‌کنند هم دستاورد بزرگی محسوب می‌شود.

 

‌به‌نظرتان اگر ایران در زمینه معرفی و تبلیغات جذابیت‌های گردشگری خود در ترکیه فعال شود، آیا مردم کشور شما برای سفر به ایران تمایل خواهند داشت و ما شاهد حضور گردشگران ترک خواهیم بود؟

اگر معرفی و تبلیغات صورت بگیرد قطعا درها گشوده خواهند شد و گردشگران ترک به ایران سفر خواهند کرد. طبیعتا با شروع کار و در وهله اول تعداد محدودی خواهند آمد اما کم‌کم در زمینه جذب گردشگر به نقطه‌ای خواهید رسید که ایده‌آل و مطلوب است.

 منبع : istta.ir


ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.