کاهش 10میلیارددلاری درآمد مصرِ دوران مرسي از توریسم (گردشگری عمومی)

توضیحات :

 به گزارش پايگاه اطلاع رساني مركز گردشگري علمي – فرهنگي دانشجويان ايران(istta) به نقل از شرق، اقتصاد مصر از جمله اقتصادهای نابسامان در خاورمیانه به‌شمار می‌رود. پس از انقلاب 1952 اقتصاد مصر تحت سلطه دولت قرار گرفت و «جمال عبدالناصر» با توجه به گرایش‌هایی که به بلوک شرق داشت، این فرآیند را تسریع بخشید. بر خلاف افکار اقتصادی جمال عبدالناصر، «انور سادات» دیگر رییس‌جمهور مصر شروع به خصوصی‌سازی و کاهش تصدی‌گری دولت کرد که این امر در زمان ریاست‌جمهوری «حسنی‌مبارک» ادامه داشت ولی بنا بر نظر برخی از اعضای حاکمه این کشور که خواهان نقش و سهمی از مبادلات تجاری این کشور بودند، مخالفت‌هایی با خصوصی‌سازی در این کشور انجام گرفت که این امر منجر به دولتی‌ماندن سازمان‌ها و بخش‌های مهمی از اقتصاد مصر شد.

 

سیاست‌های نامناسب اقتصادی مصر در امور اقتصادی این کشور منجر به افزایش نرخ بیکاری و رشد فزاینده فقر در بین مردم مصر شد به‌طوری‌که تا پیش از سال 2011 نیمی از جمعیت 80میلیون‌نفری مصر زیر خط‌فقر قرار دارند.

بعد از انقلاب مصر سرمایه‌گذاری خارجی در مصر افت را تجربه کرد و از 26میلیارددلار در سال 2010 به 16میلیارددلار در سال 2012 رسید.

صنعت گردشگری مصر یکی از منابع عمده درآمدزایی در مصر به‌شمار می‌رود. با وقوع انقلاب مصر و کاهش امنیت در این کشور صنعت توریسم مصر نیز از رونق سابق برخوردار نیست و مصر را از یکی از اصلی‌ترین منابع ارزآوری محروم کرده است. نیروهای مسلح مصر از قدرت و نفوذ زیادی در این کشور برخوردار هستند به‌طوری که ارتش 70درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را در دست دارد.

اقتصاد مصر در خلال اعتراضات

اعتراضات سراسری 2011 مصر در شرایطی اتفاق افتاد که 40درصد مردم مصر دارای درآمد کمتر از دودلار در روز بودند و در آخرین آمار اعلام‌شده از سوی وزارت اقتصاد مصر تورم در این کشور 12درصد است و شکاف طبقاتی نیز در خلال این اعتراضات نیز بیشتر شده است. به گزارش سایت المصریه دو عامل نقش اساسی را در سقوط «محمد مرسی» داشته‌اند.

1-ارتش

طبق آمار موجود، ارتش این کشور مالکیت 25تا35درصدی از مجتمع‌های اقتصادی که شامل کارخانه‌ها، کلوپ‌ها و اماکن تفریحی و سیاحتی است را داراست و محمد مرسی با تاسیس سازمان خصوصی‌سازی این مالکیت را به خطر انداخته بود.

2-احزاب

اکثر احزاب این کشور به سکولاریسم و مبانی اقتصادی آن تمایل بیشتری دارند تا اقتصاد به ظاهر اسلامی محمد مرسی که بنا داشت کلیه فعالیت‌های اقتصادی مصر را بر مبانی شریعت اسلامی بنا کند که این رویه برای کشوری که ادامه حیات اقتصادی آن به توریسم و سواحل و تفریحات سیاحتی بستگی دارد و اکثر بازدید‌کنندگان از این کشور اروپایی هستند، نوعی سم است.

به گزارش خبرگزاری «dw عربیه» از زمان به قدرت‌رسیدن محمد مرسی و اجرای سیاست‌های اقتصادی «اخوان‌المسلمین» مبلغ 10میلیارددلار از درآمد توریستی این کشور کم شده که مشخصا کاهش توریست از کشورهای اروپایی بوده است همه ساله جمعیتی بالغ بر هفت‌میلیون‌نفر از کشورهای ایتالیا، فرانسه، انگلیس، اسپانیا و آلمان از مصر دیدن می‌کنند، از سوی دیگر این کاهش توریسم سبب فسخ قراردادهای سرمایه‌گذاری در حدود 10میلیارددلار در یک‌سال گذشته شده است. 90درصد از مراکز توریستی از قبیل هتل‌ها، کلوپ‌ها و مراکز تفریحی در مالکیت شرکت‌های سرمایه‌گذاری بین‌المللی است و حدود سه‌میلیون‌نفر در این مراکز به‌طور مستقیم مشغول به کار هستند و دو تا سه‌میلیون‌نفر نیز به‌صورت غیرمستقیم اشتغال ایجاد کرده است. مطابق آمار اعلام‌شده از سوی وزارت گردشگری مصر سالانه حدود 15میلیون‌نفر توریست وارد مصر می‌شوند که از بعد از روی کار آمدن محمد مرسی این تعداد به هفت‌میلیون‌نفر رسیده است که ضرر 276میلیون‌دلاری در هفته را برای مصر در پی داشته است. از سوی دیگر صادرات مصر که بیشتر شامل مرکبات و سبزیجات است نیز با افت شدیدی در سال گذشته و با کاهش 55درصدی روبه‌رو بوده است.  به‌طور کلی سال گذشته را می‌توان سخت‌ترین سال مالی- اقتصادی در طول تاریخ مصر بیان کرد. شرایط اقتصادی بد که ناشی از کاهش توریسم و سیاست‌های اقتصادی غلط محمد مرسی بود، به‌نحوی بر مردم تاثیرگذاشته بود که هنگام اعلام بیانیه ارتش در برکناری محمد مرسی، اکثر مجریان شبکه‌های تلویزیونی اشک‌شوق ریختند و معروف‌ترین جمله را مجری شبکه مصر گفت. این انقلاب مردم مصر است. مردم مصر امروز نگذاشتند خون شهدای انقلاب سال گذشته پایمال شود. انقلاب امروز نه مردم مصر به بازگشت به دوران قرون‌وسطی بود.

منبع : istta.ir


ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.