«گردشگری شبانه» در تهران بی‌معناست (گردشگری عمومی)

توضیحات :

زندگی شهری تنها کار کردن روزانه و به هنگام شب خسته و خواب آلود به خانه رفتن نیست. زندگی شهری در بسیاری از شهرها حیات دائمی در طول شبانه روز و تلاش برای استفاده مداوم از وقت است. زندگی شهری با زندگی شبانه در هم آمیخته. زندگی شبانه آنچیزی است که در تهران معنا ندارد.

زندگی شهری تنها راه رفتن در خیابان‌های شلوغ  و پرازدحام و گذراندن روز و شب در آپارتمان‌های کوچک نیست.  زندگی شهری تنها کار کردن روزانه و به هنگام شب خسته و خواب آلود رفتن به خانه نیست. زندگی شهری در بسیاری از شهرها حیات دائمی در طول شبانه روز و  تلاش برای استفاده مداوم از وقت است.

 

در بسیاری از موارد می‌شنویم که زندگی شهری یعنی 8 ساعت کار، 8 ساعت تفریح و 8 ساعت استراحت کردن. اما تهران شهری است که با خاموش شدن جریان زندگی از 11 شب تا 8 صبح آن تحمیلی افزون بر همه آنچه گفته می‌شود به شهروندان خود روا می‌دارد. شهرنشینی امروزه کشور با کمترین بهره‌وری همراه است و بیش از یک سوم زمان زندگی در شهرها کاملا بلااستفاده باقی مانده است.

 

در واقع تهران، با تعطیل شدن مغازه‌ها، سالن‌های سینما و تئاتر، مراکز فرهنگی و هنری و... در ساعت 12 شب مرگی خاموش را به شبهایش هدیه می‌دهد به نوعی که هیچ شهروندی نمی‌تواند کمترین نیازهای زندگی خود را تامین کند، تفریح کند و در کنار خانواده خود تا پاسی از شب دمی بیاساید.

 

در واقع تمام بهره‌مندی شهروندان از شهر تنها به 13ساعت محدود می‌شود. قرار است که در این 13 ساعت شهروندان هم کار کنند و هم مایحتاج زندگی خود را فراهم کنند و هم اگر وقتی باقی بود به تفریح بپردازند.

 

"اشکان بروج" عضو هیئت مدیره انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان تهران با اشاره به ابعاد مثبت و منفی که می‌توان از "زندگی شبانه" برداشت کرد به CHN‌ گفت:‌ »این بخش از گردشگری تقریبا در تمام دنیا تعریف شده‌است و یکی از جاذبه‌های گردشگری برای هر کشور است و از جمله امتیازات آن به شمار می‌رود است. کشورهای مسلمان و غیر مسلمان هر دو از این بخش از گردشگری بهره‌های فراوان می‌برند و هریک به فراخور امکانات موجود این بخش را برای گردشگران در نظر گرفته‌اند.»

 

یکی از موارد بارز "زندگی شبانه" (Nightlife) را می‌توان در ماه رمضان شاهد بود چنانکه این روزها نیز با اجرایی شدن طرح "اذان تا اذان" و فعالیت سالن‌های سینمایی و رستوران‌ها تا سحر رونقی هرچند یک ماهه به شبهای تهران بازگشته.

 

این کارشناس گردشگری از رستوران‌گردی، پیاده روی‌های شبانه، شکم گردی و... به عنوان بخشی از تفریحات گردشگری شبانه نام برد و گفت: «پیاده روی در مسیر‌های شهری، حضور در رستوران‌های مختلف و خوردن غذاهای متنوع از جمله مواردی است که می‌توان در زندگی شبانه در اختیار گردشگران قرار داد. حتا می‌توان تئاتر یا برنامه فرهنگی هنری دیگری برای اجرا در بخش‌هایی از شهر در نظر گرفت و مخاطبان را برای بهره‌مند شدن از آن فراخواند.»

 

به گزارش CHN، همچنین برخی از کشورها برای جاذبه‌های گردشگری خود در شب نورپردازی می‌‌کنند و شرایطی بوجود می‌آورند تا آن بافت یا جاذبه در شب هم جذابیت‌های ویژه‌ای برای گردشگران داشته باشد. این درحالی است که تنها بخش کوچکی که چنین امری را محقق کرده نورپردازی و موسیقی است که در تخت جمشید شکل گرفته‌است و سایر سایت‌های تاریخی کشور از چنین موهبتی بی‌ بهره هستند.

 

بروج با اشاره به آنکه، بیشتر کشورهای توسعه یافته برای جذب و توسعه گردشگری شبانه، سایت‌ها و ساختمان‌های تاریخی خود را با نورپردازی‌های زیبا برای دید در شب جذاب می‌کنند اذعان داشت: «برخی از این مکان‌ها مانند آکروپولیس در طول روز از تمام نقاط شهر دیده می‌شود اما آنچه در شب می‌توان از این مکان دید جذابیت‌هایی دارد که هر گردشگری را به سوی خود می‌ کشاند. نورپردازی که در این مکان انجام می‌شود سبب شده تا هر گردشگری که به این شهر سفر می‌کند تمایل داشته باشد حتما یک عکس در شب با این بنا داشته باشد.»

 

اگر از بحث بازدید از اماکن و سایت‌های تاریخی بگذریم که ممکن است مورد علاقه گردشگران فرهنگی باشد، بحث خرید از جمله بخش‌هایی است که هر نوع گردشگری به آن علاقه دارد. در این میان افزایش ساعات فعالیت مراکز خرید  و مغازه‌هایی که به نوعی بورس فروش برخی از کالاها هستند می‌تواند گردشگری در شب را رونق بخشد.

 

تهران ظرفیت‌های فراوانی برای توسعه و رونق گردشگری شبانه دارد و این مهم در شرایطی می‌تواند محقق شود که تغییراتی در برنامه‌ریزی شهری و سیاست‌های موجود اعمال شود. به طور مثال ساعات فعالیت اصناف و مراکز فرهنگی و هنری افزایش یابد. این اجازه به مراکز تجاری داده شود تا بتوانند در ساعات پیس از نیمه شب نیز فعال باشند و...

 

در این میان نمی‌توان از فرهنگ شب نشینی و دید و بازدیدهای شبانه ایرانیان گذشت. به گفته بروج بخشی از این شب نشینی‌ها که می‌تواند رونق دهنده گردشگری شبانه باشد توجه و توسعه آیین‌های باستانی همچون پاسداشت شب یلدا، چهارشنبه سوری و... باشد.

 

به گزارش CHN، همانگونه که در این روزها شاهد برگزاری جشن رمضان هستیم، اگر بتوان با برگزاری جشن‌های اینچنینی شبها را روشن کرد می‌توان زندگی را به شب‌ بازگرداند و رونقی به گردشگری شبانه با تفریحاتی سالم داد.

 

به طور مثال، برج میلاد می‌تواند تا صبح باز باشد، شهربازی‌ها و سایت‌های تاریخی می‌توانند به جای آنکه ساعت 12 شب به کار خود پایان دهند تا سحر فعال باشند و گردشگران را به سوی خود فراخوانند. برگزاری شاهنامه خوانی، سیاه بازی و ... نیز از دیگر امکاناتی است که می‌تواند شب‌های شهرهای ایران را رونق بخشد.

 

بروج از ایجاد امکانات ویژه برای دوچرخه سواری در شب نیز به عنوان یکی از فعالیت‌هایی نام برد که می‌تواند رونقی به گردشگری شبانه بخشد. تحقق تمام این امور نیازمند ایجاد تسهیلات و فراهم شدن زیربنای آن و اجازه اداره اماکن برای ادامه فعالیت اصناف تا سحر دارد.

منبع : ihonews.com


ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.