اسارت استانداردسازی هتل‌ها در دست غیرمتخصص‌ها (گردشگری عمومی)

توضیحات :

خبرگزاری میراث فرهنگی‌ ـ‌ گردشگری ـ در سال 83 بود که مسئولان و کارشناسان سازمان میراث و گردشگری به فکر تالیف طرحی برای استانداردسازی هتل‌های کشور افتادند. در این راستا 40 کشور مورد مطالعه قرار گرفت و ضوابط استاندارد هتل‌ها از میان این مطالعات استخراج شد و پس از انجام امور توسط شرکت S.G.S، نتیجه حاصل به مدیر وقت سازمان تحویل داده‌شد. اما عزل و نصب‌های فراوان که در مدیریت اداره کل امور مراکز اقامتی بوجود آمد، منجر به عدم تحقق و به نتیجه رسیدن مطالعات شد.

 

البته مطالعات انجام شده در چندین جلد منتشر و هنگام به ریاست رسیدن "رحیم مشایی" در سازمان میراث و گردشگری، تحویل مسئولان امر شد اما مورد توجه قرار نگرفت تا آنکه در سال 88 عزم مسئولان وقت برای تحقق و انجام استانداردسازی هتل‌ها جزم شد.

برای انجام این کار شیوه نامه‌ای تهیه شده بود که در آن شرایطی از جمله تحصیلات، سن، تخصص، سابقه و داشتن دفتر تجاری برای شرکت‌های عامل تطبیق در نظر گرفته شده بود. در نهایت پس از بررسی‌های لازم به 8 شرکت مجوز عامل تطبیق را دادند. البته در این میان دوباره شاهد عزل و نصب مدیری دیگر بودیم که همین امر سبب شد تا دوباره استدانداردسازی هتل‌ها به تعویق بیافتد.

 

در نهایت امر شاهد بودیم که قراردادهای استانداردسازی هتل‌ها به کانون اتومبیل‌رانی و جهانگردی که از بدنه سازمان میراث و گردشگری بود سپرده شد تا آنکه در سال 89 در زمان ریاست "سید رضا موسوی" طی توافق نامه ای به شماره 2447/4/882 مورخ 14/2/89 استانداردسازی و درجه بندی هتل‌ها به شرکت "سمگا" سپرده شد. این درحالی است که سایر شرکت‌های عامل تطبیق که هر کدام تا آن زمان متحمل هزینه های هنگفتی شده بودند کنار گذاشته شدند.

 

موضوع تفاهم نامه بر این اساس بود: "واگذاری کامل اختیارات اجرایی طرح تطبیق استانداردهای فنی کیفیت خدمات گردشگری کشور از طرف کارفرما به مجری بر اساس مفاد توافق نامه فی مابین سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور و شرکت سرمایه گذاری میراث فرهنگی و گردشگری ایران."

 

از این نقطه بود که انحصار استانداردسازی در دستان "سمگا" محصور و با مخالفت شدید هتلداران روبه‌رو شد. تشدد آراء و عدم وجود تصمیم گیری‌های قاطعانه در این خصوص سبب شد تا کار استانداردسازی تا امسال به طول انجامد. یعنی با گذشت حدود 12 سال از آغاز کار تاکنون هنوز باید شاهد هتل‌هایی باشیم که از استانداردهای روز دنیا دور هستند. البته سال گذشته با حضور "مرتضی شریفی" در دفتر امور خدمات گردشگری وعده‌هایی درخصوص اتمام استانداردسازی هتل‌ها داده‌شد که در نهایت امر شاهد عدم تحقق این وعده بودیم.

 

به اعتقاد کارشناسان، تمام این امور سبب شد تا استاندارسازی هتل‌ها تبدیل به مسابقه‌ای نمایشی شود این درحالی است که استاندارسازی یک کار تخصصی است و دید عمیق کارشناس را می‌طلبد. حوزه گردشگری نیازمند برنامه‌ریزی استراتژیک است که باید از راه‌های علمی و تخصصی تحقق یابد.

 

"محمد علی حسینی" از مدیران سابق بخش تطبیق استانداردهای گردشگری در این خصوص به CHN‌گفته بود: «نه تنها واگذار کردن کار استانداردسازی و درجه بندی هتل‌ها منحصرا به یک شرکت غیرقانونی است بلکه شرکت "سمگا" با معرفی یک شرکت آموزشی به نام تلاشگران اندیشه پیشرو به مدیر عاملی "ناصر عندلیب" و شرکت سروش تحول به مدیر عاملی "محسن مردانی" در صدد وانمود کردن در آمدن انحصار از دستان خود برآمد این درحالی است که یک شرکت آموزشی نمی‌تواند عامل تطبیق باشد و باید این کار توسط شرکت فنی انجام شود.»

 

او افزود: «البته این مورد تنها یکی از تخلفاتی است که "سمگا" در این خصوص انجام داده است. می توان از نداشتن شرایط سنی و سابقه برای مدیران فنی و کارشناسان ارزیاب معرفی شده از سوی این شرکت‌ها به عنوان سایر تخلفات "سمگا" در امر استانداردسازی هتل‌ها نام برد. همچنین بر اساس تبصره 2 ماده 2 شیوه نامه، یک مدیر مسئول (مدیر عامل) و مدیر فنی مجاز به فعالیت در بیش از یک شرکت عامل تطبیق استانداردهای فنی نیستند، در صورتیکه "ناصر عندلیب" همزمان به عنوان مدیر عامل در شکرت اندیشه گردشگری ایرانیان و مدیر فنی طرح تطبیق شرکت سمگا و همچنین مدیر عامل موسسه آموزشی تلاشگران اندیشه پیشرو فعالیت می‌کند.»

 

به گفته حسینی، در ضمن انجام ارزیابی‌های پیگیرانه و سالیانه توسط 1 نفر ارزیاب که بر خلاف تبصره 3 ماده 11 شیوه نامه درجه بندی تاسیسات گردشگری بود و باید توسط حداقل 3 کارشناس ارزیاب شامل ارزیاب امور خدمات و تجهیزات و مدیریت و نیروی انسانی و آموزشی، ارزیاب امور ایمنی و بهداشت، ارزیاب امور فنی و ساختمانی و تاسیساتی برنامه‌ریزی و اجرا شود، شرکت سمگا مطابق با دستورالعمل و تعرفه انجام ارزیابی‌ها، هزینه انجام ارزیابی‌های پیگیرانه را به صورت کامل از واحدهای گردشگری دریافت می کند.

 

البته گفته می‌شد با استانداردسازی هتل‌ها، نرخ‌گذاری آزاد می‌شود ولی با توجه به شرایط اقتصادی کشور، گردشگران قادر به پرداخت چنین هزینه‌هایی نخواهند بود؛ از دیگر سو درحالی که گفته می‌شد شرکت عامل تطبیق شرایط استانداردسازی هتل‌‌ها را فراهم خواهد کرد اما چنین وعده‌ای محقق نشد و هتل‌داران نیز قادر نبودند هزینه استانداردسازی را بپردازند و حمایت نیز نمی‌شدند.

 

امروز نیز با وجود پایان قرارداد "سمگا" درخصوص استانداردسازی هتل‌ها به دلیل نبود بدنه کارشناسی در سازمان و نبود نگاه تخصصی در این خصوص همچنان هتلداران کشور با معزلی به نام استانداردسازی دست و پنجه نرم می‌کنند تا شاید در آینده‌ای نزدیک و با حضور گروه کارشناسی در سازمان میراث و گردشگری بتوانند اهداف یک دهه گذشته خود را محقق سازند.

منبع : chn.ir

ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.