باغ گیاه‌شناسی مشهد، یکی از قطب‌های گردشگری شرق کشور (گردشگری عمومی)

توضیحات :

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران(istta) به نقل از جام جم، مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری مشهد گفت: باغ گیاه شناسی مشهد می تواند به یکی از قطب های گردشگری شرق کشور تبدیل شود.

 

احمدرضا سلامی افزود: این باغ که نخستین باغ گیاه شناسی شرق کشور نیز محسوب می شود در قالب 10 کلکسیون و با مساحتی بیش از 25 هکتار احداث شده است.

 

وی افزود: این باغ برای استفاده متخصصان و دانشجویان و همچنین افزایش سطح آگاهی مردم با انواع گونه های گیاهی و روش نگهداری آن ساخته شده است.

 

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری مشهد ادامه داد: همچنین این باغ مرکزی برای نگهداری انواع گونه های گیاهی و درختی است تا در صورت مقاوم بودن با شرایط هوایی مشهد در سطح این شهر استفاده شود.

 

سلامی در خصوص تعداد گونه های گیاهی کاشته شده در این باغ بیان کرد: در باغ گیاه شناسی مشهد در حال حاضر 110 گونه گیاهی مختلف کاشته و 200 گونه دیگر نیز برای کاشت شناسایی شده است.

 

وی با اشاره به هزینه احداث این باغ تصریح کرد: باغ گیاه شناسی مشهد با هزینه ای بالغ بر 15 میلیارد تومان احداث شده که سالیانه به طور متوسط برای نگهداری آن 800 میلیون تومان هزینه پیش بینی شده است.

 

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری مشهد ادامه داد: همچنین در این باغ 700 گونه مختلف درختی نیز کاشته شده است.

 

سلامی در خصوص کلکسیون های مخلتف این باغ بیان کرد: یکی از کلکسیون های باغ گیاه شناسی مشهد آربراتوم و سیستماتیک است که 250 گونه گیاهی در مساحت 2.5 هکتاری آن کاشته شده است.

 

وی با بیان اینکه باغ رز در مساحت یک هکتار احداث شده است، بیان کرد: در این کلکسیون 30 گونه در 120 رقم گل رز در معرض دید عموم قرار گرفته است.

 

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری مشهد در خصوص باغ میوه نیز گفت: این باغ شبیه سازی شده از کوچه باغ های قدیمی ایران است و در آن 140 رقم درخت میوه و 30 گونه درخت غیرمثمر مانند نارون کاشته شده است.

 

سلامی ادامه داد: باغ صخره ای این محل نیز دارای انواع گل و گیاه های پیازی، فصلی و صخره ای است که در قالب دو هکتار احداث شده است.

 

وی در خصوص باغ گیاهان دارویی نیز بیان کرد: یکی از مهم ترین راه های توجه به گیاهان دارویی، ایجاد کلکسیون زنده به صورت یک مجموعه گیاهی است.

 

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری مشهد ادامه داد: این مجموعه از جنبه های آموزشی و تحقیقی برای رشته های علوم گیاهی، کشاورزی، پزشکی و تعلیم و ارتقای فرهنگ گیاه درمانی و همچنین از جنبه های کاربردی در فضای سبز شهری اهمیت داشته و یکی از مزیت های مهم آن جمع آوری ژرم پلاسم گونه های دارویی و بررسی زمینه های کشت و تولید انبوه آن هاست.

 

به گفته سلامی درحال حاضر بخش گیاهان دارویی در زمینی به وسعت تقریبی یک هکتار راه اندازی شده و در آن 177 نمونه گیاه دارویی وجود دارد.

 

وی به کلکسیون نهالستان و گلخانه های تولیدی اشاره کرد و گفت: این بخش یکی از بخش های مهم و به عنوان بستر اولیه کاشت و ذخیره گاه عناصر گیاهی وارد شده به باغ محسوب می شود.

 

سلامی بیان کرد: با توجه به اینکه جمع آوری، تهیه و یا خرید برخی گونه های گیاهی به سادگی امکان پذیر نیست و باید به روش و متد خاصی نسبت به تکثیر از یک نمونه گیاه منحصر به فرد اقدام کرد، داشتن مجموعه ای پشتیبان که بتواند در مواقع ضروری چنین خدمات تخصصی را ارائه کند، از رموز موفقیت کار باغ گیاه شناسی به شمار می رود که این اقدام را مدیریت نهالستان و گلخانه های تولید بر عهده دارد.

 

به گفته مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری مشهد در این بخش بیش از 40 گونه و رقم زینتی یا تحقیقی در حال تکثیر است.

 

وی با اشاره به بخش آموزشی و نمایشی گفت: این قطعه در مساحت یک هکتار احداث شده است که دارای انواع گیاهان پوششی و پرچین، انواع کف سازی در باغ راه و برکه و گیاهان آبزی است که عمدتا در فضاهای سبز محدود مانند منازل به کار می روند.

 

سلامی در خصوص کلکسیون ناحیه رویشی آسیای میانه تصریح کرد: تیپ های گیاهی در این بخش دارای عناصر گیاهی مشترک و غیرمشترک با فلور ناحیه ایران و توران است.

 

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری مشهد با تاکید بر افزایش غنای گیاهی باغ گیاه شناسی مشهد گفت: تنها نباید به احداث اولیه باغ های گیاه شناسی اکتفا کرد بلکه این مکان باید ظرف یک مدتی به غنای کافی از منظر دارا بودن گونه های مختلف گل و گیاه دست یابد.

 

افزایش چشمگیر سطح فضای سبز مشهد طی 6 سال گذشته

 

در ادامه سلامی از رشد چشمگیر مساحت فضای سبز مشهد خبر داد و گفت: در سال 86 مساحت فضای سبز مشهد 2100 هکتار بوده است که این میزان در حال حاضر به 3200 هکتار رسیده است.

 

وی ادامه داد: همچنین سرانه فضای سبز هر شهروند مشهدی در حال حاضر 11.2 مترمربع است که در صورت افزایش یک متری آن باید 300 هکتار فضای سبز جدید احداث شود.

منبع : istta.ir

ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.