مشخص نبودن تکلیف مرز خسروی 'جوانرود' را دومین شهر بیکار کشور کرد (گردشگری عمومی)

توضیحات :

خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گردشگری ـ "جوانرود" با 46.9 درصد و "سرپل ذهاب" با 30.4 درصد نرخ بیکاری در زمره 20 شهر دارای نرخ بیکاری بالا در استان کرمانشاه هستند. این شهرها با وجود دارا بودن جاذبه‌هایی همچون بازارچه مرزی در جوانرود و مسیری که زائران باید از سر پل ذهاب برای رفتن به عراق طی کنند باز به دلیل مشخص نبودن تکلیف مرزهای خسروی و مهران با فقدان حضور گردشگران و زائران روبه‌رو شدند چنانکه درصد بیکاری در این شهرها به بیش از 30 و 40 درصد رسیده‌است.

 

آب و هوای "جوانرود" معتدل کوهستانی است و از مناطق خوش آب و هوای استان کرمانشاه به شمار می‌رود. شهر جوانرود در درون یک دره واقع شده‌ و کوهستانی است به طوری که کوه شاهو به صورت دیواره‌ای در حدود 4 کیلومتری شمال آن قرار گرفته‌است. از مناطق تفریحی این شهرستان می‌توان زیبا پارک هلانیه، پارک ورودی شهر، منطقه تفریحی سفیدبرگ، باغهای سرود و صفی‌آباد و چشمه‌نزار را نام برد.

 

 

با این وجود به گفته "خسرو منصوبی" رییس اتحادیه هتلداران کرمانشاه، هیچ مرکز اقامتی یا تفریحی در این شهر وجود ندارد و تنها بخشی که می‌توان از آن به عنوان جاذبه گردشگری نام برد بازارچه کوچکی است که در نزدیکی مرز به خرید و فروش کالا اشتغال دارد. این درحالی است که "جوانرود" دارای جاذبه‌های طبیعی و گردشگری متعددی است.

 

منصوبی از نزدیک بودن این شهر به کرمانشاه به عنوان یکی از دلایل اصلی نبود توجیه اقتصادی برای ساخت مرکز اقامتی یا هتل در آن نام برد و گفت: «بیشتر گردشگران تنها برای خرید و دیدن بازارچه مرزی به این شهر سفر می‌کنند و از آنجایی که با کرمانشاه فاصله زیادی ندارد، گردشگران ترجیح می‌دهند که محل اقامتشان در کرمانشاه باشد.»

 

 

به گزارش CHN، البته "سرپل ذهاب" یکی دیگر از شهرهای کرمانشاه نیز با وجود آنکه بر سر راه بین‌المللی تهران – بغداد موسوم به جاده کربلا قرار دارد و می‌تواند به واسطه حضور زائران عتبات عالیات رونق چشمگیر داشته باشد و با بیکاری خداحافظی کند دارای 30.4 درصد نرخ بیکاری است.

 

رییس اتحادیه هتلداران کرمانشاه با اشاره به آنکه ساخت هتل یا مراکز تفریحی گردشگری و خدماتی در این شهر نیز توجیه اقتصادی ندارد تصریح کرد: «با وجود آنکه سر پل ذهاب می‌تواند به واسطه قرار گرفتن بر سر راه زائران عتبات عالیات رونق مضاعفی داشته باشد اما از آنجایی که وضعیت باز یا بسته بودن مرزها مشخص نیست،‌ تعداد زائران با کاهش روبه‌روست. از این رو مشخص نبودن تکلیف مرزهای عراق سبب فراموش شدن چنین جاذبه‌ای شده‌است.»

 

 

به گزارش CHN، نه تنها طی چند ماه گذشته بلکه طی چند سال گذشته بارها خبر باز و بسته شدن مرز خسروی و مسائلی که در مرز مهران بوجود می‌آید منتشر شده‌است چنانکه این اخبار سبب تغییر مسیر زائران عتبات عالیات به سوی مرزهای جنوبی شده و مرزهای غربی بیشتر به منظور ترانزیت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

"سرپل ذهاب" نیز با وجود قرار گرفتن در جاده کربلا، این روزها بیشتر به عنوان مسیری برای ترانزیت کالا مورد استفاده قرار می‌گیرد و زائران اندکی از این مسیر به سوی کربلا رهسپار می‌شوند. اینگونه است که با عدم رونق گردشگری و حضور زائران و گردشگران در این مسیر، بی کاری مضاعف شده‌است و نرخ بیکاری آن به 30.4 درصد رسیده‌است. این درحالی است که می‌توان با فعال و معرفی کردن جاذبه‌های این شهرها،‌ گردشگری را توسعه داد و به واسطه آن اشتغالزایی کرد.

منبع : chn.ir


ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.