بی‌نظمی اسکان گردشگران عامل اصلی رونق نگرفتن گردشگری خوزستان (گردشگری عمومی)

توضیحات :

خبرگزاری میراث فرهنگی ـ‌ گردشگری ـ پس از انتشار آمار جنجال برانگیز عملکرد 8 ساله دولت‌های نهم و دهم در حوزه اشتغال‌زایی و بیکاری، نرخ بیکاری 397 شهر کشور اعلام شد که بر اساس آن، 20 شهر که رتبه اول در بیکاری را گرفته‌اند معرفی شدند.

 

با توجه به آنکه مسجد سلیمان، باوی، دشت آزادگان، شادگان، اندیمشک، اندیکا و خرمشهر از جمله شهرهایی هستند که توانستند در مقام‌های اول شهرهای بیکار کشور قرار بگیرند و همه این شهرها در استان خوزستان هستند می‌توان گفت تقریبا 35 درصد 20 شهر اول بیکار کشور در استان خوزستان قرار دارد.

 

مسجد سلیمان با 43.4 درصد، باوی با 37.7 درصد، دشت آزادگان 36، شادگان با 35.9 درصد، اندیمشک با 34.2، اندیکا 30.3 و خرمشهر با 30.2 در زمره 20 شهر بیکار کشور قرار گرفته‌اند این درحالی است که تمام این شهرها دارای جاذبه‌های گردشگری متعددی هستند که می‌توانند با جذب گردشگران اشتغالزایی ایجاد کنند.

 

مسجد سلیمان شهری است تاریخی که در میان کوه‌های زاگرس قرار دارد و از شهرهای بختیاری‌نشین استان خوزستان است. این شهر به شهر اولین‌ها نیز مشهور است چراکه بسیاری از امکانات زندگی شهری برای اولین بار در این شهر شکل گرفته‌است. مانند اولین شهر نفتی، اولین زمین تنیس، اولین سینما و ... البته این بار می‌توان نام عضویت در اولین شهر‌های بیکار کشور را نیز به آن اختصاص داد.

 

 

اولین چاه نقت در مسجد سلیمان

 

هرچند جذب گردشگر از موارد مهم درخصوص توسعه شهرها و ازبین بردن بیکاری به شمار می‌رود اما توجه به زیرساخت‌ها و چگونگی حضور گردشگران از اهمیت بیشتری برخوردار است.

 

"عبدالحمید حرمتی"، رییس اتحادیه هتلداران خوزستان در این خصوص به CHN گفت:‌ «در مسجدسلیمان یک واحد اقامتی فعال است که بیش از 40 سال از عمر فعالیت آن می‌گذرد. اندیمشک نیز دارای 3 هتل است. باوی، دشت آزادگان، شادگان، خرمشهر و اندیکا مرکز اقامتی ندارند اما چون به شهرهایی مانند آبادان و اندیمشک و ... نزدیک هستند گردشگران می‌توانند در مراکز اقامتی این شهرها اسکان یابند.»

 

در این میان به گفته حرمتی با وجود ورود گردشگران عراقی از مرزهای جنوبی کشور باز به دلیل نبود نظم درخصوص اسکان این زائران با خالی ماندن مراکز اقامتی استان روبه‌رو هستیم چنانکه درحال حاضر نیز ضریب اشغال هتل‌ها به 50 درصد هم نمی‌رسد.

 

او با تاکید برآنکه در تمام دنیا عرف بر آن است که رزرواسیون هتل‌ها برای گردشگران ورودی قبل از ورود به کشور انجام می‌شود و تمام امور اسکان و اقامت آنها مشخص است یادآور شد: «بسیاری از گردشگران عراقی بدون رزرواسیون وارد کشور می‌شوند و به جای اقامت در هتل‌ها در خانه‌های استیجاری اقامت می‌کنند. حتا بسیاری از تورهای گردشگری نیز به جای اسکان در هتل‌ها در خانه‌های شخصی اقامت می‌کنند تمام این امور سبب شده تا سرمایه‌گذاران توجیحی برای حضور در استان نداشته باشند.»

 

 

 

به گزارش CHN، حضور گردشگران از یک سو و بی نظمی در راهنمایی و معرفی آثار و جاذبه های گردشگری منطقه به آنها از دیگر سو سبب عدم حضور گردشگران در استان شده است. تالاب شادگان از یک سو و نخلستان‌های گسترده‌ای که در این منطقه وجود دارد همگی می‌تواند جاذبه‌های طبیعی و بلقوه‌ای برای جذب گردشگری به شمار آید اما این شهر و 6 شهر دیگر استان خوزستان در زمهره شهرهای با نرخ بیکاری بالا در ایران قرار گرفته‌اند چراکه از ظرفیت‌های طبیعی برای جذب گردشگر و ایجاد اشتغال بهره نجسته‌اند.

 

کارشناسان گردشگری معتقدند جاذبه‌های طبیعی تنها در صورت فراهم شدن زیرساخت‌های گردشگری و تسهیلات و خدمات رسانی می‌توانند منجر به رشد اقتصادی منطقه شوند. تحقق این مهم نیز نیازمند توجه به توسعه گردشگری و ایجاد تسهیلات لازم در کنار جاذبه‌های بلقوه طبیعی در مناطق مختلف کشور است.

منبع : chn.ir


ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.