مصر قربانی غارت و تخریب میراث فرهنگی (گردشگری عمومی)

توضیحات :

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران(istta) به نقل از میراث فرهنگی، درمیان آثار باستانی دزدیده شده مجسمه‌ای از دختر فرعون "آخناتن" از فرعون‎های سلسله 18 مصر نیز هست که باستان شناس "مونیکا هانا " آن را یک شاهکار می‎داند، همچنین انواع سکه‌های طلا و برنز یونانی ـ رومی و نیز مجسمه‎های برنزی و سفالی از حیوانات مقدس ازدیگر آثار باستانی غارت شده است.

 

به نظر می‎رسد درمیان خسارت‌ها و عوارض ناشی از آشوب‌های سیاسی دهه گذشته در منطقه خاورمیانه گذشته از تلفات انسانی، مهم‌ترین و ماندگارترین زیانی که به مردم  مصر، عراق و افغانستان وارد شد، آسیب‌هایی است که بوسیله طیف‎های متعددی از قاچاق چیان فرصت طلب و دزدان آثار باستانی گرفته تا گروه‎های وابسته به جریان‎های گوناگون سیاسی به موزه‎ها و میراث فرهنگی این کشورها وارد شده است.

 

مصر که بیش از هرچیز به میراث فرهنگی یکی از کهن‎ترین تمدن‎های بشری شهرت دارد، اکنون سه سال است که قربانی غارت و تخریب میراث فرهنگی است.  رویدادهایی چون غارت موزه قاهره در نخستین ناآرامی‎ها طی سال 2011 تا تخریب و غارت آثار باستانی که این بار در موزه" مالاوی" درشهری جنوب مصر رخ داد.

 

 

 

طی دو سال گذشته، از زمان برکناری حسنی مبارک تا کنون اخبار پیاپی نشان از افزایش چند برابری و غیر قابل کنترل حفاری‎های غیر مجاز و ساخت و سازهای غیر قانونی در سایت‎های باستانی مصر و نیز برخی اقدامات مشابه در اهرام مصر دارد.

 

 به گزارش آسو شیتدپرس،  اکنون شرایط بیش از همیشه مخاطره آمیز شده است زیرا تقریبا تمامی سایت‎های باستانی مصر در به ویژه در شهرهایی که همچنان توسط افرادی وابسته به حامیان مرسی و گروه‎های سلفی اداره می‎شود که بقایای تمدن مصر را از مظاهر شرک می‎دانند ومعتقدند که باید تخریب شود.

 

طبق همین گزارش، غارت موزه "مالاوی" در شهر مینیا واقع در جنوب رودخانه نیل ، بیش از هرچیز ناشی از خلا امنیتی ناشی از تمرکز نیروهای پلیس درقاهره و خشونت های جاری دراین شهر است. این حوادث زمانی رخ داد که دو روز پیش از آن یک مرد مسلح به یک ایستگاه پلیس درنزدیکی موزه، آتش گشود.

 

طبق همین گزارش، حتی یک روز پس از غارت موزه مالاوی نیز هیچ نیروی پلیس یا گروه سربازان برای مقابله با گروه‎هایی از پسران نوجوان که دست به آتش زدن مومیایی‎ها و شکستن مجسمه‎های سنگی می زنند، دراین محل مستقر نشده است.

 

 

 

به گفته وزیر آثار باستانی مصر، این حادثه با تلفات انسانی نیز همراه بوده ومامور فروش بلیت نیز در جریان حمله به ساختمان کشته شد. با این حال زیر آتش حمله مهاجمان،  باستان شناس" مونیکا هانا" و یک مامور امنیتی محلی موفق شدند 5 مجسمه باستانی و دو مومیایی و چندین شی دیگر را که توسط دزدان برجای مانده بود، از خطر نابودی نجات دهند.

 

هنگامی که هانا از گروهی نوجوان  مسلح می‎خواهد که دست از تخریب وشکستن مجسمه‎های باقی مانده از دزدان بردارند، پاسخ دادند که در پشتیبانی از مردمی که در قاهره کشته می‎شوند، به آنجا آمده اند.

 

هانا می گوید:«من به آنان گفتم که این آثار از اموال و دارایی‎های مردم مصر است و شما اموال مردم را نابود می‎کنید. اما آنان گویی از من هم عصبانی بودند، من و مامور امنیت موزه را نیز به زور و تهدید اسلحه از آنجا بیرون راندند.»  

 

به گفته این باستان شناس یکی از مردان که گویا سرپرستی همه گروه پسران نوجوان را برعهده داشت، شخصا یک مومیایی را به طور کامل سوزاند و درحالی که نیمی از مجسمه‎های مربوط به امپراتوری قدیم را که مربوط به هزاره سوم پیش از میلاد است، به کنار می‎راند، در آتش زدن یکی دیگر از مومیایی‎ها هم به سایرین  کمک می‎کرد.

 

هانا می‎گوید:«دراین وضعیت سعی  کردیم درهمان حال که مدام مراقب بودیم از پشت بام به ما شلیک نشود، کاری بکنیم و برخی آثار را نجات دهیم.»

 

این باستان شناس و مامور امنیتی محلی موفق شدند حدود 40 اثر باستانی و هزاران قطعه شکسته را نجات دهند درحالی که به گفته هانا سال‎ها وقت خواهد گرفت که باستان شناسان بتوانند این قطعات شکسته را دوباره به هم متصل  و اثر اصلی را بازسازی کنند.

 

دراین میان یک گروه از نیروی ویژه میراث فرهنگی مصر متشکل ازگروهی از باستان شناسان مصری با استفاده از رسانه‎های اجتماعی درتلاش هستند نسبت به حفاری‎های غیر مجاز و خروج آثار غارت شده ، اطلاع رسانی کنند . به گفته این گروه حدود 1050 قطعه باستانی تنها از این موزه دزدیده شده است.

 

 

 

"احمد شرف" مدیر این موزه اعلام کرده است که دو مجسمه دزدیده شده به موزه بازگردانده شده است. وی از پلیس و مقامات مسئول خواست هر فردی را که با اموال غارت شده یافتند، دستگیر کنند و برای کشف و باز پس دادن آثار پاداش مالی کوچکی نیز تعیین کنند.

 

وی یادآور شد تاکنون پلیس نتوانسته امنیت موزه را تامین کند . وی اطرافیان رییس جمهور "محمد مرسی" را متهم کرد که عاملان اصلی حملات به ایستگاه پلیس و غارت آثارباستانی در موزه هستند.

 

"مونیکا هانا"باستان شناس یادآور شد که گروه غارت کنندگان ظاهرا تحت حمایت یک گروه از دزدان مجهز به سلاح‎های سنگین بودند با استفاده از فرصت ایجاد شده ناشی از بی‎قانونی و آشوب، موزه را هدف قرار داده‎اند.

 

این آشوب‎ها زمانی شدت گرفت که نیروی امنیتی در قاهره تحت حمایت دولت نظامی جدید درمصر به طرفداران محمد مرسی آتش گشود. حملاتی که طی آن بیش از 1000 نفر کشته شده‎اند.

درمیانه این آشوب‎ها اهرام بزرگ مصر درغرب قاهره و موزه مصر در قلب پایتخت طی هفته خونین گذشته کاملا تعطیل شدند و دست کم 30 تانک در خیابان‎های  اطراف موزه اصلی مصر در قاهره مستقر شده‎اند.

 

طی انقلاب 18 روزه مصر در سال 2011 نیز غارت هایی در موزه مصر رخ داد که به سرقت 50 اثر از موزه قاهره انجامید اما" احمد شرف" می‎گوید حدود نیمی از این آثار غارت شده به موزه بازگردانده شده است.

 

به گفته مقامات رسمی در وزارت آثار باستانی مصر و باستان شناسان ، تصور نمی‎شودغارت موزه‎ها درچنین مقیاسی که درهفته گذشته رخ داد، هرگز اتفاق افتاده باشد.

 

 

 

موزه مالاوی هرچند موزه ملی و بزرگ مصر نیست، اما محل نگهداری انواع تابوت و ماسک و کتیبه‎ها وآثار هیروگلیف و مجسمه‎های تنومند باستانی از هزاران سال پیش است. این موزه دارای آثار باستانی از دوره" آرنا" در کرانه رود نیل در استان "مینیا" و در 190 مایلی جنوب قاهره قرار دارد.

منبع : istta.ir


ما در این وب سایت تلاش می کنیم راهنمای سفر شما باشیم و امکان رزرو هتل و تور مسافرتی را برای شما تامین کنیم. این وب سایت با قراردادی که با تعدادی هتل و برگزار کننده تور دارد همچنین با چندین وب سایت خدمات فوق را توزیع نموده و از این راه کسب درآمد می کند این وب سایت معروف به " سامانه رزرواسیون مهر " است که دفتر اصلی این شرکت در کیش بوده و شعبه تهران آن نیز هماهنگ کننده خدمات به مسافران عزیز می باشد.